Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı, zeytin ağaçlarındaki zeytin tanelerinden elde edilen tamamen doğal ve bitkisel bir yağdır. Doğanın mucizelerinden biri olan zeytinyağı karaciğeri temizlemesinden, sindirimi kolaylaştırmasına, metabolizmayı hızlandırmasına kadar pek çok fayda barındırmaktadır. Aynı zamanda cilt ve saç bakımına olumlu etkileriyle de bilinen zeytinyağı, diyabete iyi gelir, kan basıncını düzenler ve stresi azaltır. 

İşte, zeytinyağının sağlığa faydaları…

Karaciğeri temizler:

Nasıl ki karaciğer tüm vücudumuzu temizleyen bir organımızsa zeytinyağı da karaciğeri temizleyen doğal ve bitkisel bir yağdır.

Vücudumuza giren tüm zararlı toksinler zeytinyağının karaciğerin fonksiyonlarını arttırması sebebiyle karaciğer tarafından düzgünce vücuttan atılır. 

Sindirim sistemini düzenler:

Zeytinyağı yüksek oranda antioksidan kaynağıdır. Bu sebeple sindirim sistemini düzenlemek ve bağırsağın düzgün çalışmasını sağlamak gibi görevleri vardır.

Kabızlık probleminiz varsa zeytinyağı buna da çözüm olacaktır. Ancak fazla tüketmemekte fayda var elbette.

Metabolizma hızlandırıcıdır:

Zeytinyağı metabolizma hızlandırıcı özelliği sayesinde kilo verme sürecini hızlandırır. Bu nedenle diyet listelerinde her zaman zeytinyağı önerilmektedir.

Kemikleri güçlendirir:

Zeytinyağı önemli ölçüde kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle hem diş hem de kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.

Cildi korur:

Zeytinyağının cildi koruma ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırma gücü de vardır. Pürüzsüz, güzel bir cilde sahip olmayı sağlar. 

Saç bakımında kullanılır:

Duştan önce zeytinyağını saçlarınızda 15-20 dakika kadar bekletirseniz hem saç dökülmeleriniz azalır hem de saçlarınız daha canlı ve parlak görünür.

Diyabete etkilidir:

Diyabet hastaları için insülin görevi görür ve kan şekeri seviyesini dengeler.

Kan basıncını düzenler:

Kan basıncını düzenleme özelliği sayesinde zeytinyağı, tansiyon seviyesini normal seviyede tutar.

Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir