Tam Kıvamında Nefis Süt Reçeli Tarifi

Son zamanlarda giderek popülerleşen ve lezzeti bilinmeye başlayan süt reçeli ile karşınızdayız. Evde kolaylıkla süt reçelinizi kendiniz yapmanıza yardımcı olacağız. Çok basit adımlarla kolaylıkla sizlerde yapabilirisiniz. Evet başlayalım.

Malzemelerimiz 

 1 litre süt

1 su bardağı şeker

1 paket vanilya

1 çay kaşığı karbonat veya kabartma tozu

Yapılışı

Süt olarak inek, keçi veya manda sütü tercih edebilirsiniz. Ayrıca tam yağlı ve günlük taze süt olması çok önemlidir. Pastörize süt yanında temizliğine güvendiğiniz bir sütçüden de sütünüzü temin edebilirsiniz. 

Sütümüzü tenceremize alıyoruz ve kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Süt biraz ısınmaya başladıktan sonra şekerimizi tenceremize boşaltıyoruz. Daha tatlı bir aroma ister şeker oranını artırırsanız daha koyu bir reçel elde edersiniz. Şeker ve sütü bir saat kadar belli aralıklarla karıştırarak pişiriyoruz. Hiçbir aşamada ocağın ayarını yükselmeyin daima kısık ateşte olmalıdır. Sütün içindeki su buharlaştıkça yoğunlaşacaktır. Bu arada rengi giderek sarımtırak olacaktır. 1 saat sonra yoğunlaşan sütün içerisine karbonat veya kabartma tozu ekleyin. Bu ürünler sütün karamelize olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu malzemeler sütü kabartacağı için taşmayı önlemek adına bir çırpma teli ile sürekli sütü karıştırın. Yarım saat 45 dakika kadar bu şekilde pişirmeye devam edin bu arada vanilyayı sonra doğru süte eklemeyi unutmayın. Artık koyu kıvamlı reçeliniz hazır. Reçel soğumaya başladıktan sonra daha da koyulaşacaktır. Ocaktan alır almaz kavanoza boşaltın ve ağzını sıkıca kapatın bu sayede soğudukça kapak vakum yapacaktır. Serin ve kuru yerde saklarsanız reçelleriniz daha uzun ömürlü olacaktır. Şimdiden yapan herkese afiyet olsun.

Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir