Malzemeler
  • 2 Su Bardağı Pirinç
  • 4 Adet Patates
  • 3 Çorba Kaşığı Tereyağı
  • 1 Tatlı Kaşığı Tuz
  • 3 Su Bardağı Su

Besin Öğeleri

Hatırlatma

Tarifimizin içeriğinde ki malzemeler, maddeler halinde belirtilmiştir. Çölyak hastaları, gluten hassasiyeti olanlar ve bazı besinlere karşı alerjisi bulunan okuyucularımızın malzeme listesini dikkatle incelemeleri gerekir. Beslenme şeklinize göre sizlere uygun alternatif ürünler ile tarifler de değişiklik yapabilirsiniz. Afiyet olsun.


3
Takipçi
120
Tarif
32
Püf Noktası
Reklam 6

Bu Pilav Çok Farklı: Patatesli Pilav

Türk pilav çeşitlerine bir yenisini daha ekliyoruz. Şehriyeli, tavuklu, sebzeli, etli vb. pilav çeşitlerine bir yenisi daha eklendi: Patatesli Pilav.
Özellikler:
Mutfak:

Porsiyon

6 Kişilik

Zorluk Derecesi

Kolay
Hazırlanışı

Türk pilav çeşitlerine bir yenisini daha ekliyoruz. Şehriyeli, tavuklu, sebzeli, etli vb. pilav çeşitlerine bir yenisi daha eklendi: Patatesli Pilav. Hem pratik hem de görünüş olarak çok farklı görünen patatesli pilav lezzet avcılarının vazgeçilmez pilavı olacaktır.

Bu tarif dadamutfak.com editörü tarafından hazırlanmıştır.

3 su bardağı suyumuzu tenceremize alıyoruz. Hafiften kaynamaya başlayınca pirinçlerimizi ve tuzumuzu ekliyoruz.

Patatesleri soyuyoruz ve ardından tekerlek şeklinde dilimliyoruz. Pirinçler suyunu çekince ocağımızı kapatıyoruz. Pirinçlerin diri kalması çok önemli değildir.

Bir tenceremizi her tarafını tereyağıyla veya margarin ile yağlıyoruz. Tıpkı bir kek kalıbını yağladığımız gibi… Yağladığımız tencerenin altına, sağ ve sol taraflarına patatesleri diziyoruz. Pilavımızı patateslerin ortasına boşaltıyoruz ve açık kalan üst tarafını da patateslerimiz ile kapatıyoruz. Kalan miktar tereyağımızın eritiyoruz tenceremizin üzerine boşaltıyoruz ve yemeğimizi kısık ateşte yaklaşık 30 dakika pişiyoruz. Yemeğimizi 20 dakika dinlendirdikten sonra bir tabak yardımıyla ters çevirip inanılmaz bir görüntüye ulaşın. Misafirlerinizin gördüğünde şaşıracağı patatesli pilavımız servise hazırdır, afiyet olsun…

Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.