Oruç Tutmayı Kolaylaştıran Besinler

11 ayın sultanı Ramazan ayı yaklaşırken sofraları nelerin süsleyeceğini düşünüyoruz. Uzun süreli açlığa dayanmak için sahurda tüketeceğimiz besinleri özenle seçmemiz gerekiyor. Hem gün içinden susatmayacak hem de tok tutacak gıdaları tercih etmekte fayda var. Bunun için beş başlıkta hangi besinler bizim için faydalı olur onları sıralayalım.

1- Tahıl Grubu

Ekmek sofralarımızın olmazsa olmazıdır. Bunun için tüketeceğimiz beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek olarak seçersek gün içerisinde faydalarını görürüz. Tam tahıllı ekmekler içerdikleri yüksek lif sayesinde gün içerisinde kan şekerini dengeler anı açlık hissinin önüne geçer. 

Yulafta sahurda az kalori alıp uzun süre tok kalmak isteyenlerin tercihlerindendir. İçinde bulunan çözünebilir lif (beta-glukan) içeriği sayesinde mideyi rahatsız etmeden tokluk sağlar. Yulafı yoğurtla tüketmek ya da yulaflı enfes bir omlet yaparak sahur sofralarına dahil edebilirsiniz.

2- Yumurta ve Süt Grubu 

Vücudumuzun ihtiyacı olan potasyum, kalsiyum ve proteini çok rahat bir şekilde yumurta ve süt ürünlerinden karşılayabiliriz. Öncelikle yumurtadan bahsedecek olursak, içerdeki protein sayesinde hem diyet listelerinin hem de spor yapanların vazgeçilmez ilk besinidir. Aynı şekilde sahurda haşlama şeklinde tüketildiğinde susatmaz ve orucunuzu rahat bir şekilde tutmanıza yardımcı olur. Süt, yoğurt ve ayran ise yaşanabilecek mide yanmalarının önüne geçer ve susuzluğa iyi gelmektedir.

3- Yağlı Tohumlar

Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumların vücut tarafından yakılması daha uzun sürdüğü için tokluk hissi verir. Ancak bu grubu tüketirken dikkat etmemiz gereken birkaç husus vardır. İlk olarak yağlı bir besin grubu olduğu için gün içinde susatma riski bulunur. Bu yüzden porsiyonlarımızı ölçülü olacak şekilde ayarlayalım. Ayrıca kavrulmamış ve tuzsuz olanları yine aynı sebepten tercih etmemiz gerekir.

4- Meyve ve Yeşillikler 

Kıvırcık, marul, kereviz, maydanoz, salatalık gibi yeşillikleri tüketmek yavaş sindirim sayesinde tokluk hissi sağlar. İçlerinde bulunan yüksek su sayesinde susuzluğa da iyi gelmektedir. Meyvelerden ise asit oranı az olanları tercih etmeliyiz. Örneğin sahur saatlerinde tükettiğiniz bir portakal mide de ekşimelere sebep olabilir. Bunun yerine yüksek lif oranına sahip bir meyveyi tüketmek sizler içi daha iyi olacaktır.

Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir