Zeytin Nasıl Yapılır?

Kahvaltıların en sevilenlerinden aynı zamanda bünyesinde insan sağlığı için pek çok fayda barındıran, siyahı ayrı yeşili ayrı sevilen, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi zeytini evde kendiniz yapmak ister misiniz? Cevabınız evetse yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Evde zeytin yapımı için gerekli malzemeler:

- 1 Kilogram yeni toplanmış zeytin

- 4 Yemek kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı:

Öncelikle satın alınan zeytinler güzelce yapraklarından vs. ayıklanarak geniş bir kap içinde yıkanır.

İster pet şişe ister cam kavanozlara bir kat zeytin biraz kaya tuzu serpilerek doldurulur.

Her gün mutlaka şişe ya da kavanozun ağzı açılıp hava alması sağlanarak güzelce çalkalanır. Büyük bir pet şişeye yaptıysanız yere yatırarak, yuvarlayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Önemli olan ara ara kontrol ederek yenilecek kıvama gelene kadar bu işlemi gerçekleştirmektir.

1 kg zeytin için 4 yemek kaşığı kaya tuzu ölçüsü yeterlidir. İstediğiniz kadar zeytin alıp bu ölçüye göre hazırlayabilirsiniz.

Zeytin yenilecek kıvama geldiğinde yıkayıp cam kavanozlara koyulur. Üzerine zeytinyağı, limon karışımı ilave edilerek tercihen buzdolabına kaldırılır. Serin bir yerde muhafaza ederseniz daha iyi olacaktır.

Zeytinimizin acısı gittikten sonra, yani yenilebilecek kıvama geldiğinde, cam kavanozlara konur. 1 litre suya 1 yemek kaşığı limon tuzu, 4 yemek kaşığı kaya tuzu zeytinlerimizi tatlandırmak için ilave edilir. Bu yöntemle zeytinler oldukça lezzetli olur. Kullanacağınız zaman kahvaltı tabağına alıp, üzerine zeytinyağı ve limonun suyunu sıkarak servis işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Deneyecek olanlara şimdiden afiyetler olsun.

Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir