Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini, pek çok sağlık sorununa şifa sayılabilecek bir meyve çeşididir. Son derece besleyicidir. İçeriğinde A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi insan sağlığı için faydalı pek çok mineral bulunur. Günümüzde özellikle idrar yolu enfeksiyonları ve sistit tedavisi için kullanılan yaban mersini, oldukça önemli bir antioksidan kaynağıdır.

Yaban mersini hem taze olarak tüketilebilen hem kurutulmuşundan çay yapılan hem de ayrıca yaprakları kullanılabilen şifalı bir meyvedir. 

Yaban mersininin faydaları nelerdir?

- Yaban mersini beyin sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Hafızayı güçlendirir. Bu konuda da oldukça fazla çalışma mevcuttur. Alzheimer gibi beyinsel hastalıklar için önlem amaçlı son derece etkili bir meyvedir.

- Yaban mersini, kan damarlarının güçlenmesine yardımcıdır. Yüksek C vitamini içeriğine sahip olması sayesinde cilt yüzeyinin altındaki kılcal damarları onarır.

- Yaban mersini yüksek antioksidan özelliği sayesinde ciltteki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.

- Yaban mersini sindirim sisteminin düzenli çalışmasına fayda sağlar, lifli yapısı sayesinde kabızlığı önleme özelliği vardır.

- Şeker hastalığının tedavisi için faydalıdır.

- Yaban mersini ile ilgili çalışmalar beslenme açısından da faydalı olduğunu hatta kilo verme konusunda da yardımcı bir besin kaynağı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

- Yaban mersinin anti-enflamatuar etkisi yüksektir.

- Yaban mersini ağız sağlığı için oldukça faydalıdır. 

- Göz sağlığı ve görme bozukluğu olanlar için fayda sağlar.

Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir