Malzemeler
  • 1 Kilogram Kuşbası Et
  • 2 Çay Bardağı Un
  • 2 Yemek Kaşığı Süzme Yoğurt
  • 100 Gram Tereyağı
  • 1 Çay Kaşığı Tuz Ve Karabiber

Besin Öğeleri

1
Takipçi
76
Tarif
78
Püf Noktası
Reklam 6

Macarların Lezzeti: Gulaş

Her ne kadar son yıllarda Macar yemeği olarak kabul edilse de Gulaş’ın ismi bir yeniçeri yemeği olan kul aşından gelmektedir. Lokum gibi dağılan etiyle misafirlere mükemmel müthiş bir Gulaş hazırlamak çok kolaydır.
Özellikler:
Mutfak:

Pişirme Derecesi

170 °C

Porsiyon

4 Kişilik

Zorluk Derecesi

Kolay
Hazırlanışı

Döküm tavamıza bir miktar tereyağını alıp eritiyoruz. Bir tabağın içerisine unu alıyoruz.Etlerimizin her tarafını unluyoruz. Yağlar erdikten sonra etin üzerindeki fazla unları alarak dikkatli bir biçimde tavamıza yerleştiriyoruz. Bu işlem sırasında etiniz tavanıza yapışabilir fakat hiç önemli değildir. Gulaşın lezzeti buradan gelmektedir.

Etlerimiz tavanın dibine yapıştıktan sonra sıcak suyumuzu yavaşca ilave ederek etimizin yapışan kısımlarını tahta bir kaşık yardımıyla çıkartıyoruz. Bu işlem sırasında boza veya sahlep kıvamında bir sos elde edeceğiz. Hafiften topaklanmaya başlandığında veya göz göz baloncuklar ortaya çıktığında bir miktar sıcak su ve tereyağı ekleyerek bu işlemi tamamlayabiliriz.

Bir bor camın içerisine yemeğimizi ekliyoruz. Üzerine tuz ve karabiber ilave ettikten sonra 170 derecede önceden ısınmış fırınımızda 1 saat pişiriyoruz. 1 saat aradan sonra yemeğinizi servis tabaklarına alabiliriz. Afiyet olsun!

Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.