Malzemeler
  • 250 Gram Yağlı Kıyma
  • 1 Adet Soğan
  • 2 Tatlı Kaşığı Kimyon
  • 1 Çay Kaşığı Tuz
  • 1 Adet Pita Ekmeği

Besin Öğeleri

3
Takipçi
120
Tarif
32
Püf Noktası
Reklam 6

Köfte mi Hamburger mi? Pleskavitsa Köftesi

Balkanların milli yemeği olarak bilin Pleskavitsa, tadı köfte görünümü hamburger olan lezzetli bir yemektir. Açıkçası belirtmek gerekir Pleskavitsa köftesinin tadı kendisinde saklı ve hiçbir köfteyle kıyaslanamayacak kadar lezzetlidir.
Özellikler:
Mutfak:

Porsiyon

4 Kişilik

Zorluk Derecesi

Kolay
Hazırlanışı

Etin sinirleri ayıkladıktan sonra zırhla ince ince kıyıyoruz. Zırhla çekme şansınız yoksa kasaptan az yağlı dana etimizi bir kere kıymalık çektiriyoruz. Soğanlarımızı rendeliyoruz. Tüm suyunu çekiyoruz. Soğanları kıymayı katıyoruz ve üzerine kimyon, tuz ekliyoruz. Yaklaşık on dakika yoğuruyoruz. Kıyma harcımızı yaklaşık bir saat kadar buzdolabında dinlendiriyoruz.

Kıymayı buzdolabından aldıktan sonra ıslak ellerimizle kıymayı kalın halka haline(yuvarlak Trabzon ekmeği gibi) getiriyoruz. Hafif yağladığımız tavamızda arkalı önlü bir şeklide pişiriyoruz. Köftemizin pişmesine yakın pita ekmeğimizi üzerine koyuyoruz ve ekmeğimizi ısıtıyoruz. Pita ekmeğimizin arasını açıyoruz ve köftemizi koyuyoruz. Arzunuza göre üzerine domates, kıvırcık, soğan, ketçap ve mayonez ekleyebiliriz. Afiyet olsun.

Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.