Zeytin Çekirdeğini Yutmak Yararlı Mı Zararlı Mı?

Mercimek Çeşitleri !
geri
Mercimek Çeşitleri !
Karpuz vs Kavun !
ileri
Karpuz vs Kavun !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yeşil Zeytin ve Siyah Zeytin Arasındaki Fark?

  Yeşil Zeytin ve Siyah Zeytin Arasındaki Fark?

  1 yıl önce

  Yeşil zeytin ham madde sayılır. Olgunlaşmadan zeytinler toplanır ve acısı alınarak salamura işlemini sonrası tüketime hazır olur. Tüketime uygun hal alması için 3 ay kadar bekleme süresi vardır. Siyah zeytine göre daha az yağ bulundurur ve daha çok suludur. Düşük yağ miktarı ile kalorisi de düşüktür

  Siyah zeytin ise olgunlaşmış halidir. 2 yada 4 hafta bekleme süresinden sonra tüketime uygun hale gelir ve olgunlaşma aşamasında su miktarını kaybeder. Lakin yeşil zeytine göre daha yağlıdır. 

  Zeytin ve zeytin ürünlerinin kullanımı çok olan bölgelerde kalp hastalıkları, bununla birlikte kolesterolü azaltması, cilt sağlığına iyi gelmesi, doku yenilemesi gibi bir çok faydası bulunmaktadır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Yeşil mi Kırmızı mı ?

  Yeşil mi Kırmızı mı ?

  1 yıl önce

  Elmanın ne kadar yararlı olduğu neredeyse herkes tarafından bilinir. Şimdi ise bu iki renginde farkları, yararları, zararları veya ne içerdiklerini öğrenin.

  Öncelikle rengi ne olursa olsun elma elmadır ve sağlıklıdır. Kırmızı elma yeşil elmaya göre daha fazla antosiyanin içerir. Kırmızı elmalar daha fazla lif, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve K vitamini içerir. Ancak, yeşil elmalarda A vitamini miktarı kırmızı elmaya göre daha fazladır. 

  Elmanın soyulması, cildin etten önemli ölçüde daha fazla içerdiğinden, önemli fenolik maddeleri giderebilir. 

  Elma suyu bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olan sağlığa yararlı lif ve bitki bazlı antioksidanlar sağlar. elmanın etini yemediğiniz için antioksidan miktarı daha düşüktür ve kalorisi daha yüksektir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR