Zekayı Geliştiren 5 Gıda

Keçi Peyniri VS İnek Peyniri
geri
Keçi Peyniri VS İnek Peyniri
Mandalina ve Portakal Arasındaki Farklar Nelerdir?
ileri
Mandalina ve Portakal Arasındaki Farklar Nelerdir?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yaz Mevsimi Biterken Son Hazırlıklar: Hangi Meyve ve Sebzeleri Kurutabilirsiniz?

  Yaz Mevsimi Biterken Son Hazırlıklar: Hangi Meyve ve Sebzeleri Kurutabilirsiniz?

  1 yıl önce

  Yaz mevsiminin sevdiğiniz tatlarını kışın da korumak isteyenler için kurutma yöntemi bire birdir. İşte kurutabileceğiniz en güzel yaz lezzetleri! 

  Domates

  Kışın alacağınız domatesin lezzeti hiç yaz mevsimindeki gibi olur mu? Olmaz. O zaman domates severlerin kahvaltılardan ana yemeklerin içerisine hemen hemen her şekilde tüketebileceği bir yöntemdir domates kurutması. 

  Dikkat etmeniz gereken şey domatesi 3 4 parçaya ayıracak şekilde dilimleyerek bir tepsiye dizmektir. Tepsinizi güneşin altında 3 4 gün boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Kuruyan yüzlerini her gün çevirerek domateslerin eşit bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz. 

  Domatesleri bekletirken tepsinin üzerine kaya tuzu koyarak bekletebilirsiniz. Kuruttuğunuz domatesleri cam kavanozlar içerisine tuzla beraber koyarak muhafaza edebilirsiniz. 

  Biber

  Biberleri kuruturken dikkat etmeniz gereken en önemli püf nokta biberin saplarını çıkartmak ve içerisindeki çekirdekleri temizlemektir. Çekirdekler nemli kalacağından biberlerin küflenmesine neden olmaktadır. Biberleri tüketmek istediğiniz şekle göre kurutabilirsiniz. Örneğin dolmalık kullanmak istiyorsanız sadece sapını ve çekirdeklerini çıkartarak kurutmaya alabilirsiniz. Tepsiye dizmektense bir ip yardımıyla biberleri boncuk boncuk dizebilirsiniz. Güneş alacak bir yere asarak her tarafının eşit bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz.  

  Patlıcan

  Patlıcanı kurutmanın en kolay yöntemi patlıcanların kabuklarını soyarak dilimleyerek iplere dizmeniz ya da tepsiye dizmenizdir. Güneşin altında bekleterek kuruttuğunuz patlıcanları yemeklerinizde lezzet vermesi için kullanabilirsiniz, özellikle meyhane pilavına çok yakışacak patlıcan kurutmasını denemenizi tavsiye ederiz. 

  Kırmızı Acı Biber

  Kırmızı acı biber kurutması oldukça kolaydır. Yapacağınız tek şey ipe tek tek geçirip güneşin altına asmaktır. Biberlerinizin küçük olmasına özen gösterin. Kışın yemeklerinizin içerisine atacağınız küçük kurumuş acı biberlerin lezzeti damaklarınızda unutulmaz lezzetler bırakacak. 

  Kayısı

  Kayısı özellikle kilo vermeye yardımcı olma ve metabolizmayı hızlandırması yönüyle oldukça tercih edilen bir meyvedir. Kayısının yaz kış tüketilmesi bu nedenle oldukça faydalıdır. Yazın meyvesini direk olarak tüketebildiğiniz kayısıyı kış için kurutarak hem direk yiyebilirsiniz hem de kompostosunu yapabilirsiniz. 

  Kayısı kurutmak için ilk adımınız kayısıları yıkayıp kurutup, bir sofra bezi üzerinde güneşin altına koymaktır. 3-4 gün bekledikten sonra kayısıları çekirdeklerinden ayırmanız gerekmektedir. Çekirdekleri çıkartırken kayısının içerisinde suyun kalmadığından emin olun. Çekirdekleri aldıktan sonra güneşin altında kurutmaya devam edin. Kayısıların üzerine sinek veya böceklerin gelmesini engellemek istiyorsanız üzerine çok ince bir örtüyle güneşin etkisini azaltmayacak şekilde örterek kurutabilirsiniz. Kayısıların rengi koyulaşıncaya kadar kurutmaya devam edin. Kayısı kurutma işlemi yaklaşık 7-8 gün sürmektedir. 

  Kuruttuğunuz meyve sebzeleri gölge bir alanda cam kavanozlarda saklamaya özen gösterin. Şimdiden afiyet olsun!

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Can Damarımız Suyu İçmenin Önemi

  Can Damarımız Suyu İçmenin Önemi

  1 yıl önce

  Vücudumuzun büyük bir kısmının sudan oluştuğunu göz önünde bulundurursanız, bedenimizin suya düzenli olarak ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan araştırmaların sonucunda günlük su tüketiminin kilo ile doğru orantılı olarak minimum 2-3 litre aralığında olması gerektiği belirtilmiştir. 

  İç organları susuz kalınca faaliyetlerini yerine getiremezken, bu durumdan en çok böbrekler etkileniyor. Cilt kuruluğu, egzama gibi problemlere de neden olan vücuttaki susuzluk, ileri düzeyde hastalıklara da neden olabiliyor. Özellikle şeker hastaları için elzem bir konu olan düzenli ve yeterli su tüketilmesi, böbreklerde taş veya kum birikmesine yol açabiliyor. 

   Yeteri kadar su içip içmediğinizi kontrol etmenin en kolay yöntemi idrarınızı kontrol etmek olacaktır. İdrarınız açık renkte ise yeterli miktarda su içtiğiniz anlamına gelmektedir, ancak koyu renkte ise bu vücudunuzun atıklarını kolayca atamadığı ve yeteri miktarda su içmediğiniz anlamına gelmektedir. 

  Yeterli miktarda su içtiğiniz takdirde vücudunuzda görebileceğiniz değişimlerin başında cilt geliyor. 2. Haftadan itibaren cildinizdeki parlaklığı ve temizliği gözle görebilir derecede fark edebilirsiniz. 

  Cildinizin özellikle yaz aylarında kaybettiği nemi, bol su içerek geri kazanabilirsiniz. 

  Su içerek metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo vermek istiyorsanız bu süreci hızlandırabilirsiniz. 

  Bol su tüketerek kas ağrılarınızı azaltabilir, susuzluktan kaynaklı beyin fonksiyonlarının yavaşlamasını engelleyebilir ve unutkanlığı da azaltabilirsiniz. 

  Sonuç olarak su içmek tepeden tırnağa vücudumuzun her köşesini etkilemektedir. Bu nedenle düzenli su tüketimine önem göstermek gerekmektedir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR