Yumurta Kabuğu Hakkında Bilinmeyenler

Diyabet Hastalarına Özel 7 Tatlı
geri
Diyabet Hastalarına Özel 7 Tatlı
Mısır Neden Süt ile Haşlanır?
ileri
Mısır Neden Süt ile Haşlanır?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Tırnakların Kırılmasını Önleyen 9 Yiyecek

  Tırnakların Kırılmasını Önleyen 9 Yiyecek

  1 yıl önce

  Beslenme uzmanları, tırnakların güçlenmesi ve kırılmaya karşı direnç kazanması için gereken vitaminleri bulacağımız yiyecekleri şu şekilde sıralıyor.

  #1Badem

  Antioksidanlar, E vitamini içinde bol miktarda bulunur. Bu vitaminin en önemli özelliği tırnakların daha sağlıklı uzamasını sağlamasıdır.

  #2E vitamini yağı

  Haricen uygulamanızda fayda olan E vitamini yağı, tırnaklarınızı dışarıdan besler.

  #3Portakal

  Portakalın içerdiği C vitamini dayanıklılık ve esnekliği doğrudan etkileyen kolajen ve elastinin seviyelerini artırır.

  #4Muz

  Protein, tırnakların güçlenmesi ve doğal rengine kavuşması için çok önemli bir vitamindir. Aynı zamanda protein, tırnakların daha hızlı uzamasını ve yenilenmesini sağlar.

  #5Süt ve süt ürünleri

  Kalsiyum da protein gibi tırnakların yapısını güçlendirir. Ayrıca yeni çıkan tırnakların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Vücudumuzdaki kalsiyum eksikliğinin sonucunda tırnak üzerinde beyaz lekeler gözükebilir. Bu durumda süt ve süt ürünleri bolca tüketmekte fayda var.

  #6Somon, sardalya ve ton balığı

  B vitaminlerinin insan vücudunda azalması cilt ve saçlarda olumsuz etkilerini hemen gösterir. Aynı şekilde tırnakları da yıpratır ve renginin solup sararmasına neden olur. Bunları ortadan kaldırmak için somon, sardalya ve ton balığı gibi faydalı yağ içeren balıkları tüketmemiz gerekir.

  #7B vitamini yağı

  Çok sık tırnak kırılması yaşıyor ve tırnaklarınızın zayıf olduğunu düşünüyorsanız B vitamini içeren ürünlerin yağlarından yararlanabilirsiniz. Haricen, temiz tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz.

  #8Dolmalık biber

  Tırnakların bakımı ve sağlığı adına, olumsuz dış etkenlere ve vücudunuzdaki serbest radikallere karşı savaşmak için güçlü antioksidan etkisi olan C vitaminini kullanabilirsiniz. Dolmalık biberde C vitamini fazlasıyla mevcut

  #9Yumurta

  Vücuttaki çinko eksikliği zayıf tırnaklar ve tırnak üzerinde oluşan beyaz lekeler olarak karşımıza çıkabilir. Bu mineralleri yeterli miktarda almaya dikkat etmeli ve elbette yumurta tüketmeliyiz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Cilt Dostu Avokado Maskesi

  Cilt Dostu Avokado Maskesi

  1 yıl önce

   A, B, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin, muzdan %35 oranında fazla potsyuma sahip, tam bir mineral ve Omega 3 deposu olan avokado cilt sağlığı için de değerlendirilmesi gereken bir nimet.

  Avokado maskesi nasıl hazırlanır?

  Avokadoyu ikiye ayırın ve çekirdeğini çıkarın. Yumuşak kısmını çatalla ezerek püre haline getirin. Püre haline gelen avokadonun içine bir çorba kaşığı bal ekleyin. Ardından iyice karıştırarak yüze sürülebilecek bir maske kıvamına getirin. Temiz cilde maskeyi masaj yaparak uygulayın. 10-15 cildinizde beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü iyice yıkayın ve kurulayın.

  Avokado maskesinin faydaları nelerdir?

  • Cildin kaybettiği yağ oranını geri kazandırır.

  • Cildi nemlendirip yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

  • Akne ve sivilceleri geçirir içinde bulunan Omega 3 sayesinde ciltteki yaralar, yanıklar, kesikleri iyileştirir.

  • İltihaplanmayı azaltıp sivilcelerin iz bırakmasını da engeller.

  • Antioksidan etkisiyle kırışıklıklara iyi gelir, yaşlanma etkilerini azaltır.

  • Ciltten ölü hücreleri atar ve cildi yenileyerek genç ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

  YAZININ DEVAMINI GÖR