Yemek Yapmayı Bilmeyenlerin İşini Kolaylaştıracak Mutfak Tüyoları

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
geri
Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
Her Derde Deva: Sarımsak Yağı
ileri
Her Derde Deva: Sarımsak Yağı

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Taze Balık Seçmenin Püf Noktaları

  Taze Balık Seçmenin Püf Noktaları

  1 yıl önce

   Taze balık seçmenin çok önemli olduğu uzmanlarca söyleniyor. Türk mutfağında en az et kadar hatırı sayılır bir yeri olan balık, protein deposu olması ve besleyiciliği ile karşımıza çıkarken, dondurulması ve bayatlaması durumunda ciddi gıda zehirlenmelerine yol açabiliyor. Doğru tüketildiğinde faydaları saymakla bitmiyor. Peki taze balığı nasıl seçebiliriz? Gelin, dört adımda bunu nasıl yapacağımıza göz atalım. 

  • GÖZ

  Eskilerinde dediği gibi, gözler yalan söylemez. Taze bir balığın gözü parlak olur. Bayatlamış ya da dondurulmuş balıkların gözlerinde, cıvık bir tabaka oluşur ve gözler çöker. Bununla birlikte, puslu bir renk hakimdir. Taze bir balığın gözü, parıltısıyla size doğru mesajı verecektir.

  • SOLUNGAÇ

  Taze bir balığın solungaçları mümkün olduğu kadar kırmızı, parlak ve temiz olacaktır. Bayat balığın solungaç renginin mora çaldığını ve hoş olmayan bir koku yaydığı fark edeceksiniz. Taze balık temiz ve kırmızı bir kan içerirken, bayat balığın kanı siyaha çalan bir renkte olacaktır.

  • DERİ

  Nasıl ki insan derisi dokunulduğunda geri geliyor ve düzeliyorsa, taze bir balığın derisine uyguladığınız baskı sonucunda da aynı durumu gözlemleyeceksiniz. Denizden yeni çıkan balığın rengi daha canlı olacaktır. Pulların parlak ve ayıklanması zor olması balığınızın taze olduğunun bir diğer işareti.

  • KUYRUK

  Balığınızı baş aşağı tuttuğunuzda kuyruğu dik kalıyor ve herhangi bir tarafa yatmıyorsa balığınız tazedir. Bayat balığın kuyruğu dik kalmaz. Sağa ya da sola yatar. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Temiz Beslenme Nedir?

  Temiz Beslenme Nedir?

  3 yıl önce

  Sanayileşmenin de etkisiyle besinlerin doğalına ulaşmak şehirde yaşayanlar için neredeyse bir hayal oldu. Aldığımız her üründe aslında zararlı bir içerik, koruyucu, kanserojen madde bulunmaktadır. Bunun önüne geçmek için ise birçok yeni nesil beslenme tarzları ortaya çıkıyor. 

  Bunlardan biri de “Clean Eating”, yani “Temiz Beslenme”. Ne demek bu temiz beslenme diye düşünüyorsanız vücudunuzu temiz tutmak amacıyla ortaya çıkarılmış bir beslenme şekli diye düşünebilirsiniz. 

  Amaç vücuda alınan kimyasal, doğal olmayan besinleri en aza indirgemek, mevsimsel gıdalarla beslenmek yani kışın domates yememek, yazın portakal yememek gibi. Aslında doğanın bize sunduğu gıdaları doğru zamanda ve kıvamında yemek olarak da tanımlayabiliriz. 

  Doğaya dönüş ve insanın vücudunu koruması olarak da adlandırabileceğiniz bu yöntemle sağlıklı beslenme düzeninize kavuşabilirsiniz. Spor da ekleyerek hareketlendirebileceğiniz yaşamınızı daha zinde ve daha kaliteli geçirebilmenize yardımcı olacaktır. 

  Peki temiz beslenme yaşam şeklini benimsediğimizde hiç mi paket ürün kullanmayacağız diye düşünüyorsanız, cevap hayır olacak. Tabii ki de günümüz koşullarını göz ardı edemeyeceğiz ve bazı şeyleri elbette kullanacağız. Ama burada önemli olan ürünlerin etiketlerini okuyup gerçekten vücuda kalıcı hasar verecek kimyasal maddelerin olduğu ürünleri kullanmamaktır. 

  Kalıcı bir şekilde yaşam tarzını değiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit; aldığınız ürünleri daha detaylı incelemek ve odaklanmak. 

  Sağlıklı günler! 

  YAZININ DEVAMINI GÖR