Vücudu Güçlendiren Çaylar

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Zerdeçal Çayı
geri
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Zerdeçal Çayı
Dereotunun Bilinmeyen 9 Faydası
ileri
Dereotunun Bilinmeyen 9 Faydası

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Dünyanın En Sağlıklı Baharatı: Sumak

  Dünyanın En Sağlıklı Baharatı: Sumak

  3 yıl önce

  Bugüne dek hiç bilmediğiniz özellikleriyle: Sumak bitkisi!

  Evet sumak bitkisi çünkü sumak yalnızca bir baharat değil, bundan çok daha fazlası. Sumak bitkisi, çalı görünümlü yapısı, kırmızı çiçek ve tohumlarıyla görür görmez tanıyabileceğiniz benzersiz bir bitki. Dünya üzerinde 100'ün üzerinde çeşidi bulunan bu bitki, ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi hariç hemen her yerde yetiştirilebiliyor, dünyada da en çok Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Akdeniz, İran ve Afganistan'da yetiştirildiği biliniyor.

  Sumak baharatına gelince, sumak baharatı, sumak bitkisinin kırmızı kısmının özel şartlar altında kurutulması, ardından sofra tuzuyla bir araya getirilip öğütülmesiyle elde edilen eşsiz bir baharat. 

  Ekşimsi hoş aromasıyla salatalara çok yakışan sumak, bakın nelere iyi geliyor!

  Sumak bitkisinin yararları

  • Hazımsızlığa çözüm oluyor ve mideyi rahatlatıyor.

  • Bu özelliği sayesinde hazımsızlık kaynaklı mide ağrısı, kramp ve gaz gibi sorunlara da çözüm oluyor.

  • Boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını desteklediğinden hem ishal hem de kabız gibi sorunlara çare oluyor.

  • Kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor.

  • Güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden vücuttaki toksinleri vücuttan uzaklaştırıyor.

  • Bu özelliğiyle de sumak, grip, nezle gibi kış hastalıklarına karşı vücudumuzu koruyor.

  • Vücutta oluşan iltihap probleminin hızlı bir şekilde geçmesine destek oluyor.

  • Güçlü antioksidan etkisi nedeniyle kalp ve damar sağlığını koruyor.

  • Metabolizmayı hızlandırıyor.

  • Vücutta idrar söktürücü bir etki oluşturuyor.

  • Yaşlanma karşıtı bir etki oluşturarak erken yaşlılık belirtilerini, kırışıklıkların oluşumunu en aza indiriyor.

  • Regl döneminin daha rahat geçmesini sağlayan sumak, özellikle bu dönemde çekilen ağrıların azalmasına, düzensizliklerin son bulmasına yardımcı oluyor.

   Sumak zayıflatır mı?

  Sumak, antioksidan özellikler gösterip vücuttan toksinleri uzaklaştırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı, kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak tokluk hissini uzun bir süreye yaydığı için zayıflamaya destek olan doğal ürünlerden biridir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Dereotunun Bilinmeyen 9 Faydası

  Dereotunun Bilinmeyen 9 Faydası

  3 yıl önce

  Dereotu, kendine has keskin tadından dolayı maalesef pek sevilmeyen, hak ettiği değeri görmeyen bitkilerden biri.

  Dereotunun faydaları nelerdir?

  Dereotu bağışıklığı güçlendiriyor

  Dereotunun içinde A, C ve E vitaminleri, bunun yanı sıra da kalsiyum, potasyum, demir gibi vücudumuza oldukça iyi gelen çeşitli mineraller bulunuyor. Dolayısıyla dereotu bizi hastalıklardan korumada önemli roller üstleniyor.

  Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili oluyor

  Dereotunun içinde bulunan maddeler kan basıncını dengelediğinden, kanın damarlara yaptığı yüksek basıncın da önüne geçmiş oluyor. Halk arasında yüksek tansiyon olarak andığımız bu sağlık probleminin çözümünde oldukça etkili doğal maddelerden biri olduğu için de tansiyon hastaları tarafından en çok başvurulan yöntemler arasında yer alıyor.

  Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor

  Dereotu sadece yüksek tansiyonun değil aynı zamanda kötü kolesterolün de düşmanlarından biri. Aniden yükselen ya da sık sık tekrar eden kolesterol probleminin çözümünde etkili olan dereotu, insülin seviyelerinin de dengelenmesinde yardımcı oluyor.

  Dereotu sindirim sistemine iyi geliyor

  Dereotunun içinde bulunan maddeler sadece tansiyon, kolesterol gibi sorunlara iyi gelmekle kalmıyor, sindirim sisteminde problem olanların da yardımına koşan dereotu, özellikle hazımsızlık ve gaz sorunu yaşayanların bu sorunlarına en doğal ve etkili çözümü sunuyor. 

  Dereotu kemik sağlığını koruyor

  Kalsiyum bakımından oldukça zengin yiyeceklerden biri olması sebebiyle kemik sağlığını koruyan dereotu, ileri yaşlarda görülen kemik erimesi sorununun da önüne geçiyor.

  Uykusuzluk problemine çözüm oluyor

  Dereotunun içinde bulunan uçucu yağlar, sinirlerin yatışmasını sağlıyor ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.

  Dereotu, iltihaplı bölgelerin iyileşme sürecini hızlandırıyor

  Dereotunun antioksidan, antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri güçlerini birleştiriyor ve vücudun içinde ya da dışında meydana gelen tüm iltihapların, yaraların hızla iyileşmesini sağlıyor.

  İdrar söktürücü bir etki oluşturuyor

  Güçlü antioksidan özellikler gösteren dereotu, bu etkiler sayesinde vücutta idrar söktürücü bir etki oluşturuyor. Dolayısıyla ödem ve şişlik gibi problemlerin çözümünde de bize yardımcı oluyor.

  Dereotu ağız kokusu sorununu ortadan kaldırıyor

  Dereotunun az bilinen faydalarından biri de ağız kokusuna karşı sunduğu etki. Düzenli olarak kullanılması durumunda ağız içinde oluşan tüm kötü kokuları yok ediyor. 

  *Eğer hamilelik dönemindeyseniz dereotu tüketmeniz önerilmiyor, ciddi/kronik bir rahatsızlığınız veya benzer sebzelere, yeşilliklere alerjiniz varsa tüketmeden mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

  YAZININ DEVAMINI GÖR