Vişne ve Kiraz Arasındaki Fark ?

Mercimek Çeşitleri !
geri
Mercimek Çeşitleri !
Karpuz vs Kavun !
ileri
Karpuz vs Kavun !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Çay Hakkında Bilinmeyenler Ve Dünya Çayları

  Çay Hakkında Bilinmeyenler Ve Dünya Çayları

  1 yıl önce

  Çay hakkında bilinmeyenler oldukça fazla. Özellikle dünya çayları… Çeşitli yapraklardan, köklerden ve bitkilerden elde edilen ve bu malzemelerin kaynatılması veya haşlanması ile elde edilen çay, ülkemizde vazgeçilmez bir fenomendir. Her ne kadar ‘’Türk Kahvesi’’ bizi dünyada temsil ediyor olsa da, çaya düşkünlüğümüz asla yadsınamaz. Kalp sağlığına iyi gelen, bağırsak düzenleyici özelliğe sahip, kanser hücreleri üzerinde etkili olan ve içerdiği kafein ile odaklanmayı arttıran çay, dünyanın farklı kültürlerinde, değişik şekillerde karşımıza çıkıyor.

  • TÜRKİYE

  Siyah çay ve bitki çaylarının tüketildiği ülkemizde, günün her saatinde çayın bir ikram aracı olduğunu söyleyebiliriz. Kahvaltıda içecek olarak ilk tercihimizken bazen de gece sohbetlerine eşlik eder. Gün içinde ise her saat ilk içecek tercihi olabilir.

  • ÇİN

  Çinliler de tıpkı bizler gibi çaya düşkündürler. Sarı yapraklı Pu-Erh çayı bir top haline getirilir. Sıcak suya ufalanan ve demlenen çay içmeye hazır hale gelir.

  • JAPONYA

  Bir diğer Uzak Doğu kimlikli Japonya’da ise Matcha ismi verilen yeşil çay karşımıza çıkar. İyice çekildikten sonra elde edilen güçlü bir çaydır. Yüksek kaliteli çay yapraklarından elde edilir ve geleneksel törenlerde de ikram edilir.

  • HİNDİSTAN

  Geniş bir çay kültürüne sahip olan Hindistan, genellikle Masala isimli çayını tercih etse de, sadece Hindistan’da yetişen Darjeeling çayı asıl gözbebekleridir.

  • İNGİLTERE

  Gün boyunca, yanında sütle ya da şekerle ikram edilen siyah çay İngiltere’nin simgesi haline gelmiştir. Tabi ki bu durum beş çayı kültürünü yok saymamıza neden olmasın.

  • FAS

  Nane ve yeşil çay ile yapılan çay, başta Fas olmak üzere, Kuzey Afrika’nın en popüler içeriğidir.

  • TAYVAN

  Kökeni Tayvan’a dayanan sütlü inci çayı ya da köpüklü çay tüm dünyada bilinen ve tüketilen bir konuma geldi. Tercihe göre soğuk veya sıcak servis edilebilen bu çay, şeker şurubu ve incilerin pişirilmesiyle hazırlanır.

  • ABD

  Amerika’ya hayat veren soğuk çay kültürü tüm dünyaya yayıldı. Buzla servis edilen çay, şeker ve lipton çayı ile elde ediliyor.

  • RUSYA

  Birden fazla siyah çay çeşidinin kaynatılmasıyla elde edilen çayları ayrı şekilde demlenip karıştırılır. Rusya’da da tıpkı Türkiye’de ki gibi semaver kültürü olduğunu unutmamak lazım.

  • ARJANTİN

  Yerba Mate, Güney Amerika’da yetişen vitamin yüklü bir çaydır. Suriye ve Lübnan’da da karşımıza çıkan çay, soğuk veya sıcak servis edilebiliyor. En önemli özelliği, kullanıcıların isimlendirmesiyle dumanlı tadı.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Egelilerin Uzun Yaşamının Sırrı: Zeytinyağı

  Egelilerin Uzun Yaşamının Sırrı: Zeytinyağı

  3 yıl önce

  Egeden Akdenize zeytinin en çok yetiştiği yerlerin bir numaralı ilacıdır Zeytinyağı. Doğal beslenme ve organik yaşam denilince akla ilk gelen en sağlıklı yağlardan olan zeytinyağı, içine eklenildiği yemeği, lezzetlendirmekle kalmıyor ona sağlık da damlatıyor. 

  Genellikle yağ denilince korksak da zeytinyağı diğer yağlardan daha farklı bir etkiye sahip. Salatalardan ana yemeklere, soğuk mezelerden tatlıların içine bile ekleyebileceğiniz zeytinyağı, kalp damar sağlığını korumada bir numaralı gıdalardan. Kolesterolü düşürme etkisine sahip olan zeytinyağı kalp krizi riskini azaltır. Sabahları bir tatlı kaşığı tükettiğiniz takdirde kabızlık sorununuza ve sindirim problemlerinize ilaç olacaktır. 

  Zeytinyağı aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, iltihap sökme özelliğine sahiptir. Antioksidan olma özelliği ile hastalıklara ve virüslere karşı sizi korur ve daha uzun ve kaliteli bir yaşam geçirmenizi sağlar. Sağlıklı beslenmenin en önemli kolaylaştırıcılarından olan zeytinyağı aynı zamanda kan şekerinizi de kontrol altına alarak düzenli ve doğru miktarda kullanımla kilo vermenize de yardımcı olur. 

  Zeytinyağının bir diğer etkisi ise kozmetik ürünlerin hepsiyle birleştirilerek; cilt, saç, tırnak, selülit tedavisi gibi birçok cilt sorununa da çözüm getirmektedir. 

  Bu mucizevi zeytinyağının şifalarından ve koruyucu faydalarından siz de düzenli tüketerek faydalanın. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR