Tüm Yönleriyle Salep Bitkisi

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

  11 ay önce

  Fesleğen, nane, lavanta ve adaçayı ailesine ait lezzetli bir bitkidir.

  Fesleğenin çok ilginç bir tarihi ve ona bağlı birçok inançları var. İnsanlar şifa ve güçlenmek için büyülü güçlere sahip olduğunu düşünüyordu. Ayrıca mumyalama işlemlerinde kullanılan kraliyet otu olduğu da düşünülmüştür. Yunanlılar fesleğeni yasın sembolü olarak gördüler. Kızılderililer ise, fesleğenin fakirleri koruyan bir bitki ve aynı zamanda da bir sonraki yaşamda koruyucusu olduğuna inanıyordu.

  Şişkinlik, mide krampı, kolikler ve sindirim problemlerini giderir.

  Balgam, gaz ve idrar söktürücüdür.

  Uyarıcı, kramp ve spazm çözücüdür.

  Baş ağrısını giderir.

  Bakteri enfeksiyonlarına karşı korur

  Kan akışını iyileştiren ve uyku sorunlarına yardımcı olanzengin bir magnezyum kaynağıdır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Kavurma Nasıl Dondurulur?

  Kavurma Nasıl Dondurulur?

  2 yıl önce

  Kurban Bayramında evlerimizde bayramın her günü pişen kavurmayı bayram sonrası da tüketmenin en güzel yolu dondurucuda saklamak. O benzersiz lezzeti koruyarak istediğimiz her zaman yiyebilmek için pişirdiğimiz kavurmayı buzlukta saklayarak sanki bambaşka bir yiyecekmiş gibi tüketebilirsiniz, kahvaltıda bile. Kışlıkların hazırlandığı yaz mevsiminin son günlerinde buzluğunuzda kavurmaya daha çok yer ayırmak isteyeceksiniz!

  Kavurmayı her zaman pişirdiğiniz tarife uygun olarak pişirmeniz gerekiyor. Kavurmayı pişirirken tuzunu en son eklemeye dikkat edin, diğer türlü etinizi sertleştirir. Buradaki püf noktalarından en önemlisi kavurmayı buzluğa koyarken sıcacık hatta kaynar olması. Yani pişirdikten hemen sonra saklayacağınız kaba doldurup, dondurucuya atmanız gerekiyor. 

  Peki saklama kabını nasıl seçeceksiniz? Kavurmayı menemen ya da sos gibi kışlık yiyecekleri sakladığımız yöntemle yani cam kavanoz içerisinde saklamanız gerekiyor. Cam kavanoz, kavurmayı en sağlıklı şekilde dondurmak için en doğru yöntem. 

  Kavurmanız buzlukta bir gün içerisinde donacaktır, tabii ki siz dondurucunuzda uzun süre muhafaza ederek, dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Açtığınız kavanozu buzluktan çıkarttıysanız aynı gün içerisinde tüketmeye özen göstermenizi öneririz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR