Tatlı Krizine Son!

Şarbon Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunulur ve Tedavi Edilir?
geri
Şarbon Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunulur ve Tedavi Edilir?
Bir Mucize: Susam Yağı
ileri
Bir Mucize: Susam Yağı

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • 10 Kan Yapıcı Yiyecek

  10 Kan Yapıcı Yiyecek


  Kansızlık sorunu çekenlerin derdine derman olacak 10 kan yapıcı yiyecek ile karşınızdayız. Yüzde yüz bir çözüm elbette olmasa da kan üretilmesine destek olup metabolizmayı hızlandırdığı da bilinen bir gerçek.

  Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, üşüme ve kilo kaybı gibi belirtilerle varlığını hissettiren kansızlık, doğru gıda seçimiyle etkileri azaltılabilen bir rahatsızlık.

  Haydi hep birlikte listemizde neler varmış bir bakalım.

  #1Kuru üzüm

  Kansızlık probleminin en temel nedenlerinden biri vücutta kan üretimine destek olabilecek kadar demir minerali bulunmaması. İşte tam da bu noktada devreye demir bakımından zengin yiyecekler giriyor, bunların en başında da kuru üzüm yer alıyor. Bir avuç kuru üzüm, ihtiyacınızı karşılamak için yeterli miktar olacaktır.

  #2Ciğer

  Protein bakımından zengin olan ciğer, demir ve B vitamini bakımından da oldukça zengin. Bu nedenle de kansızlık sorununda önerilen çözüm yollarından.

  #3Böbrek

  Böbrek de ciğer gibi insan sağlığı açısından oldukça önemli görülen sakatatlardan biri. Demir, B vitamini, bakır gibi yararlı maddeler bakımından zengin bu yiyeceği sevmiyorsanız da beslenme düzeninizde yer vermeyi denemelisiniz.

  #4Pekmez

  Pekmez, vücudun kan üretmesi konusunda destekleyici yiyeceklerden biri. Tam bir demir deposu olan pekmezi günde 1 yemek kaşığı tüketmeye başlasanız bile kısa sürede faydasını göreceksiniz.

  #5Koyu yeşil yapraklı sebzeler

  Ispanak, pancar yaprağı, maydanoz, karalahana, pazı gibi bitkilerin vücudumuza birçok fayda sağladığı biliniyor. Bu faydalardan biri de kansızlık problemine çözüm sunmaları elbette. Mutfağımızda görmeye alışık olduğumuz bu gıdaları mümkün olduğunca az pişirip yahut pişirmeden ve elimizden geldiğince çok tüketmeye çalışmalıyız.

  #6Domates

  Şu sıralar mevsimi değil ama mevsimi geldiğinde severek yediğimiz domatesleri bol bol tüketmeliyiz. Domatesin tazeyken suyunu sıkar ve 1 su bardağı kadar içersek günlük demir ihtiyacımızın %30'unu karşılayabiliyoruz. Basit, lezzetli, sağlıklı!

  #7Isırgan otu

  Aktarda bulabileceğiniz kurutulmuş ısırgan otunu kaynattıktan sonra suyun içinde demlendirin. Biraz ılımasını bekledikten sonra da güzelce için. Dilerseniz bal ya da limon kullanarak tatlandırabilirsiniz.

  #8Barbunya, mercimek, fasulye gibi baklagiller

  Baklagilleri et dışında önemli bir protein kaynağı olarak tüketsek de, vücuda ihtiyacı olan demir mineralini sağlamak gibi başka güzel özellikleri de mevcut. Barbunya başta olmak üzere mercimek, kuru fasulye gibi baklagilleri bol bol tüketerek günlük demir ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

  #9Karahindiba

  Çok alışık olmadığımız karahindiba, A, B, C ve D vitaminleri bakımından zengin olmasının yanı sıra bol demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller de içeriyor.

  #10Bitter Çikolata

  Gerçek bir bitter çikolatanın içinde çinko ve demir mineralleri bulunuyor ve 100 gram bitter çikolata yediğinizde günlük demir ihtiyacınızın %35’i karşılanıyor. Fakat çikolatanın fazlası zararlı olabileceği için fazla abartmamak gerekiyor elbette. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Neden Yoğurt ile Pekmezi Birlikte Yememeliyiz

  Neden Yoğurt ile Pekmezi Birlikte Yememeliyiz

  Ayrı ayrı sağlığa birçok faydası olan yoğurt ve pekmez bir araya geldiğinde tüm bu özelliklerini yitirip faydadan ziyade zarara yol açıyor.

  Tek başınayken oldukça faydalı olan pekmez ile yoğurt bir araya geldiğinde bu faydalarını göstermeyip birbirini nötrlüyor. Demir yönünden oldukça zengin olan pekmez vücuttaki kan hücrelerinin oluşumunu sağlayarak kansızlığa iyi geliyor. Ancak uzmanlar kalsiyum ve demir yüklü besin maddelerinin birlikte tüketilmesi durumunda vücuda bir katkı sağlamadan vücuttan atıldığını söylüyor. Bu durumda demir yüklü pekmezle kalsiyum deposu yoğurt bir araya geldiğinde vücuda hiçbir fayda sağlamıyor ve yalnızca kilo aldıran bir gıda oluyor.

  Vücuttaki demir eksikliğinin anemiye dönüşmemesi adına dikkatli olmakta yarar var.

  YAZININ DEVAMINI GÖR