Spordan Önce Tüketilmesi Gereken Besinler

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
geri
Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
Her Derde Deva: Sarımsak Yağı
ileri
Her Derde Deva: Sarımsak Yağı

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kırmızı Et VS Beyaz Et

  Kırmızı Et VS Beyaz Et

  1 yıl önce

  Yağ oranı açısından kırmızı et beyaz ete göre daha fazla olduğu için beyaz et bazen daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca beyaz eti hazmetmek kırmızı ete göre daha kolaydır.

  Çocuklarda görülen astım tedavisi, şeker hastalığına bağlı nöropatilerin tedavisi için de B12’ye başvurulmaktadır. Düşük sperm sayısı ve spermlerdeki hareketsizliğin tedavisinde de kullanılan oldukça önemli bir vitamin çeşididir

  B12 vitamini insan için hayati önem arz ediyor. Bu vitamin de kırmızı ette fazlaca bulunur.

  B12 ringa balığı, uskumru, midye, dil balığı, süt ve süt ürünleri, yumurta, böbrek, karaciğer gibi gıdalarda da bulunur.

  Balık tüketmekte kırmızı et kadar önemlidir. Balık bir Omega 3 deposudur. Damarların sağlığını korur ve iyi huylu kolesterolün yükselmesini sağlar. Çocuklarda zekâ gelişimine, öğrenme sürecine katkı sağlar.  

  Tavuk eti de yağsız, bol lifli, hazmı kolay ve makul fiyatlı olması açısından tercih edilen bir et çeşididir. Tavuk eti demir, çinko, fosfor, B grubu vitaminlerinin kaynağıdır. Beyaz et kırmızı ete göre daha az kalori içerir. Tavuk, çoklu doymamış yağ asitler açısından çok iyi bir kaynaktır ve kırmızı ete göre içerisinde 6 kat daha fazla omega-3 yağ asitleri bulundurur. Beyaz et ayrıca kırmızı ete göre daha kolay sindirilebilen aminoasitler içerir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Hastalıklardan Koruyan Mucizevi Besinler

  Hastalıklardan Koruyan Mucizevi Besinler

  1 yıl önce

  Vücut direncinin düştüğü soğuk havalarda veya sıcak havalarda ayrıca bugünlerdeki gibi karmaşık ilerleyen havalarda iyi beslenmek hastalıklardan korunmada en etkin yöntemdir.

  Mevsimin değişmesinin yanında üşüme ile birlikte enerji ihtiyacımız artar. Bu enerji açığı genelde yağlı ve karbonhidratlı besinlerin günlük beslenmede artması ile karşılanır. 

  Elma

  Antioksidan gücü vardır. C vitamini ve kalsiyum açısından zengindir.

  Maydanoz

  Bir provitamin A kaynağıdır. Bu özelliği ile görme gücüne, kılcal damar sisteminin, adrenal bezin ve tiroid bezinin fonksiyonları üzerinde etkilidir.

  Pazı

  Kemik sağlığı için faydalı olan K vitamini barındırır. Birçok yeşil yapraklı sebze gibi antioksidan özelliği olan bir sebzedir.

  Balkabağı

  Birçok vitamin açısından zengin olmasının yanı sıra A vitamini deposudur.

  Tatlı Patates

  Her evde bulunması gereken bir besindir. A vitamini açısından zengin olduğu için cildi gençleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Turp Yaprağı

  İçerdiği beta-karoten, C, E, B6, B9 vitaminleri ile kalsiyum açısından çok iyi bir sebzedir. Turp yapraklarının yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi de vardır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR