Soğan Mı? Sarımsak Mı?

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Sağlıklı Mutfaklar

  Sağlıklı Mutfaklar

  2 yıl önce

  İnsan ömrü teknolojinin de gelişmesiyle birlikte uzuyor. Tıptaki gelişmelerin yanı sıra vücudumuza nasıl bakarsak öyle etkisini görüyoruz. Aynı yaştaki insanlar birbirinden çok farklı görünüme sahip olması kuşkusuz sağlıklı beslenme ve sporla doğru orantılı olarak değişiyordur.

  Sağlıklı beslenme bizi hastalıklardan uzak tuttuğu gibi hücrelerin genç kalması için destekleyici rol oynuyor. Vücutta su tutan ve enerjimizi düşüren besinlerin tüketimini özellikle sınırlamamız gerekiyor. Tabi ki bunların başında şeker geliyor. Ayrıca, glutenli besinler de vücutta fazla su tutulmasında neden oluyor. Eeee atalarımız boşuna dememiş ne ekersen onu biçersin diye😊

  Sadece sağlıklı besinler tüketmek elbette yeterli değil. Spor yapmak vücudu dinç tutar ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Birbirinden ayrılmayan bu ikiliyi düzenli olarak bir arada uygularsanız ve bunu bir yaşam tarzı haline getirirseniz, sağlıklı ve fit bir görünüm sizin olacaktır.

  Unutmayın, karın kası mutfakta yapılır! Sağlıklı mutfaklar…

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Karpuz vs Kavun !

  Karpuz vs Kavun !

  1 yıl önce

  C vitamini bakımından oldukça zengin ve kanserli hücrelere karşı koruyuculu ile karpuz yaz aylarında sıklıkla tüketilir. % 90'ı su olan karpuz hem serinletici hemde faydaları ile en çok tüketilen meyvelerden biridir. 

  Antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili ve içerdiği yüksek potasyumun kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı rol oynuyor.

  Lif kaynağı olarak bağırsak hareketlerini düzenler ve hazımsızlığı giderir.

  Karpuzda sadece 'kırmızı yerler sağlıklıdır' demek yanlış olur. Özellikle kabuğa yakın beyaz kısımlarda sitrulin miktarı daha fazladır. Bu aminoasitler kan akışını düzenler.

  Karpuzun tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kan şekerini yükseltme durumu sorun yaratabilir.

  Kavun, içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Ülkemizde de üretimi ve tüketimi oldukça fazladır.

  Kavunda A,C vitaminleri açısından yüksek olduğu için yaz aylarında çok tüketilen meyvelerden. 

  Cilt ve saç, kanser, tansiyon ve kilo kaybı gibi problemlerin tedavisinde etkilidir. Ayrıca beyne giden oksijen miktarını artırır ve yüksek tansiyonun düşmesini sağlar.

  Stresi önler ve kalp ritim bozukluğunu önler.

  Ülser ve şeker hastalığı olan kişilerin tüketimi önerilmez.

  YAZININ DEVAMINI GÖR