Şelengo Nedir, Nasıl Tüketilir, Faydası Nedir?

Mercimek Çeşitleri !
geri
Mercimek Çeşitleri !
Karpuz vs Kavun !
ileri
Karpuz vs Kavun !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yeşil Zeytin ve Siyah Zeytin Arasındaki Fark?

  Yeşil Zeytin ve Siyah Zeytin Arasındaki Fark?

  1 yıl önce

  Yeşil zeytin ham madde sayılır. Olgunlaşmadan zeytinler toplanır ve acısı alınarak salamura işlemini sonrası tüketime hazır olur. Tüketime uygun hal alması için 3 ay kadar bekleme süresi vardır. Siyah zeytine göre daha az yağ bulundurur ve daha çok suludur. Düşük yağ miktarı ile kalorisi de düşüktür

  Siyah zeytin ise olgunlaşmış halidir. 2 yada 4 hafta bekleme süresinden sonra tüketime uygun hale gelir ve olgunlaşma aşamasında su miktarını kaybeder. Lakin yeşil zeytine göre daha yağlıdır. 

  Zeytin ve zeytin ürünlerinin kullanımı çok olan bölgelerde kalp hastalıkları, bununla birlikte kolesterolü azaltması, cilt sağlığına iyi gelmesi, doku yenilemesi gibi bir çok faydası bulunmaktadır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Hangi Renk Daha Faydalı?

  Hangi Renk Daha Faydalı?

  1 yıl önce

  Kırmızı biber, görme üzerindeki yararlı etkileri çok olan provitamin A içerir. Kırmızı dolmalık biberlerin bir başka özelliği diğer türlerine göre en belirgin tada sahip olması. Evlerde konservesi sıklıkla kullanılır, çünkü boşluklara parlak renk vurgular getirir ve onlara albeni bir görünüm verir. 

  Sarı biber, en yüksek asetilsalisilik asit içeriğinden dolayı vücudun savunmasını güçlendirmede etkilidir. İçeriği bağışıklık seviyesini sağlayan C vitamini, bu sebzelerde limondan bile daha fazladır. Ayrıca, tüm botanik akrabalarından en narin ve uyumlu tadı olan sarı biberdir.

  Yeşil biber, bileşiminde kan kalitesini artıran, böbrek fonksiyonu üzerinde faydalı etkileri olan ve kemiklerin metabolizmasına katılan maksimum K vitaminlerine sahiptir. En hipoalerjenik dolmalık biber çeşididir, bu nedenle alerjik reaksiyonlara yatkın insanlar ve emziren anneler tarafından bile tüketimi sorun yaratmaz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR