Şekerin Vücuda Etkileri

Y Kuşağı ve Mutfak Kültürü
geri
Y Kuşağı ve Mutfak Kültürü
Yemek Deyimleri
ileri
Yemek Deyimleri

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yulafla Beslenmenin Faydaları

  Yulafla Beslenmenin Faydaları

  1 yıl önce

  Lif bakımından oldukça zengin olan yulaf, artık günümüzde diyetlerde çok fazla tüketilmeye başlandı. Dukan diyeti gibi diyetlerde ekmek yerine tüketebileceğimiz tek gıda olarak da çıkan yulaf bu yönüyle aslında bize ne kadar tok tutma özelliğine sahip olduğunu gösteriyor. 

  Tahıl grubundan gıdaları zengin içeriklerinden kaynaklı, sağlıklı beslenmek açısından sofralarımıza eklememiz gerekiyor. Üç beyazdan olabildiğince uzaklaşmaya çalışıyorken yulaflı ve tahıllı gıdaları ne kadar çok sofralarınıza koyarsanız sağlıklı beslenme yaşam tarzına o kadar adapte olarak geçiş yapmış olursunuz. 

  Yulafın günümüzde en çok bilinen faydası uzun süre tok tutabilmesidir. Fast food zincirlerinin ve yükselen obezite probleminin de yol açtığı hastalıklara karşı aradığımız en büyük fayda genellikle tok tutan besinler oluyor. Çünkü özellikle ambalajlı gıdalardan ya da fast food besinlerinden aldığımız kalorilerin çokluğu, tok tutma süresinin çokluğuna eş değil. Ne kadar çok yersek yiyelim tokluk hissi oldukça kısa sürüyor. Bir çikolata yiyerek bir öğünü atlatabilir miyiz? Hayır. Bu nedenle bu hissi veren lezzetlere karşı olabildiğince bir açlık söz konusu ve yulaf bunu tek başına bile göğüsleyebilecek zenginliğe sahip. 

  Bir diğer faydası olarak sayabileceğimiz özelliği kolesterolü düşürücü etkiye sahip olmasıdır.Kolesterol hastalarının yulaflı ekmekleri tüketmesi gerekmektedir. Aynı zamanda krepi poğaça vb. un içeren tariflerde de beyaz un yerine yulaf kepeği kullanarak sağlığınızı koruyarak aynı zamanda da lezzetli beslenebilirsiniz. 

  E vitamini açısından da zengin olan yulaf, cildin beslenmesine yardımcı olur ve yaşlılığa karşı savaş açar. Gluten bakımından zararsız denecek miktarda içeriğe sahip olan yulafa beslenmenizde daha çok yer verebilirsiniz.  

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Cinsel Gücü Artıran 15 Yiyecek

  Cinsel Gücü Artıran 15 Yiyecek

  Sağlıklı bir cinsel hayat için doğal besinlerle beslenmek önemlidir. Afrodizyak etkili ya da cinsel gücü uyarıcı besinlerle hormonlarınızı dengeleyebilir ve sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabilirsiniz. Afrodizyak etkili besinler hormonlarınızın yenilenmesini sağlayarak mutlu bir cinsel hayatınızın olmasını sağlayacaktır. Peki bu doğal besinler nelerdir?

  #1Çikolata

  İçerdiği serotonin maddesi ile cinsel gücü uyarıcı en temel besindir. En temel afrodizyak maddesidir. 

  #2Ginseng

  Çin ve Güney Amerika yetişen ginseng bitkisi cinsel gücü artıran en temel besindir. Yapılan birçok bilimsel araştırmada ginseng cinsel gücü artıran en fazla besin olduğu ispatlanmıştır. Sinir sistemini yumuşatan ve yumurtalıkların tazelenmesini sağlayan ginseng sağlıklı bir cinsel hayatın kapılarını açmaktadır.  

  #3İstiridye

  İçerdiği aminoasitlerle cinsel hayatınızın dengelenmesini ve hormon salımınızı artıracaktır. 

  #4Havyar

  Afrodizyak etkili cinsel hapların temel ana maddesidir. İçerdiği çinko miktarı ile hormonların salımını artırmaktadır.

  #5İncir

  Şeker oranı yüksek olmasına rağmen kan şekeri yükseltmesinden dolayı cinsel gücü artırmaktadır. 

  #6Muz

  Magnezyum, Mineral, Demir, lif, C vitamini bakımından zengindir. Hormonların kalitesini artmasını sağlamaktadır. 

  #7Greyfurt

  Cinsel gücü artıran temel meyveler arasında yer almaktadır. Greyfurt sevmiyorsanız greyfurt suyu tüketebilirsiniz. 

  #8Pekmez

  Pekmezde bulunan demir, kalsiyum ve potasyum hormonların dengelenmesini sağlar ve sağlıklı cinsel hayat imkanı tanır. 

  #9Fındık

  Lif, protein ve vitamin bakımından zengin olan fındık enerji verir ve cinsel gücü artırır. 

  #10Kayısı

  A vitamini ve potasyum bakımından zengindir. Hem sindirim sistemini hemde hormonların çalışma sistemini düzenleyen kayısı, sağlıklı bir cinsel hayatın anahtarını sunmaktadır. 

  #11Sarımsak

  A1, B1, C vitamini bakımından çok zengin olan sarımsak, sahip olduğu kükürt ile hormonların tazelenmesini sağlamaktadır.

  #12Havuç

  Yoğun A vitamini içeren havuç; kuvvetlendirici ve güçlendirici özelliği sağlıklı bir cinsel hayatın olmazsa olmazlarındandır.

  #13Mercimek ve Kurubaklagiller

  Protein, yağ, karbonhidrat ve B1 vitamini bakımından zengin olan baklagiller sahip oldukları demir, mineral, çinko, sodyum, kalsiyum ile hormonları dengeler ve sağlıklı bir cinsel hayat sunar. 

  #14Maydanoz

  Sahip olduğu minerallerle cinsellik hormonunun düzenlenmesini sağlar. 

  #15Domates

  Sahip olduğu çinko miktarı ile sağlıklı bir cinsel hayatın kapılarını aralıyor.

  YAZININ DEVAMINI GÖR