Sağlık Dostu Bahar Sebzeleri ve Faydaları

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Farklar

  Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Farklar

  2 yıl önce

  Her ikisi de kabartıcı özellik taşıyan maddeler fakat kabartma tozu ve karbonat arasında yapısal olarak ciddi farklar mevcut. Karbonatın içerisinde saf sodyum bikorbonat olarak bilinen kimyasal bir madde var ve bu madde oldukça güçlü bir yapıda olduğu için doğru miktarlarda kullanılması önemli. Aksi halde çok fazla kabararak hamurlarınızın tadını bozabilir. Karbonat, özellikle içerisinde limon suyu, sirke gibi asidik maddelerin olduğu tariflerde kullanılması gereken malzemelerden. 

  Karbonat bu malzemelerle tepkimeye girerek karbondioksit açığa çıkarır ve hamurunuzun kabarmasını sağlar. Peki kabartma tozu olmadığı durumlarda karbonat kullanmak isterseniz ne kadar kullanmanız gerekir? Asla aynı oranda kullanmamanız gerekiyor elbette. 1 paket karbonat 1 paket kabartma tozuyla aynı etkiyi yaratmaz. 1 paket kabartma tozu isteyen tariflerin içerisine 1,5 - 2 çay kaşığı kadar karbonat ilave edip, üzerine birkaç damla limon suyu ekleyerek etkisini ortaya çıkarabilirsiniz. 

  Kabartma tozu ise karbonat ve kimyasal bir sıvının birleşimi sonucunda elde edilen bir madde. Karbonatın aksine tepkimeye girmek için herhangi bir asidik malzemeye gerek duymuyor ve üretiliş amacı olan kabartma görevini ekstra bir ürüne ihtiyacı olmadan gerçekleştiriyor.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Bulgur mu Pirinç mi ?

  Bulgur mu Pirinç mi ?

  1 yıl önce

  Mutfağımızda ana yemeklerin yanında, içinde veya sade olarak sıklıkla tükettiğimiz gıdalardandır. Çoğu zaman hangisi daha sağlıklı veya hangisi daha doyurucu diye düşünmüşüzdür. İşte karnınız kadar bilginizi de doyuracak pirinç ve bulgur yorumları.

  Gelişen teknolojinin ardından çoğu kişi hareketiz hayata alışmış ve yaşamını o şekilde sürdürmeye başlamıştır. Eğer sizde hareketsiz bir hayat yaşıyorsanız pirinçten uzak durmanızda fayda var.

  Pirinç kan şekerini hızlı ve ani yükselttiğinden, lif oranı düşük olduğundan dolayı hareketsiz hayat yaşayan insanlar tarafından fazla tüketilmemeli. Pirincin verdiği kaloriyi yakamayacağınız için fazla kilolara sebep olacaktır. 

  Bulgurda daha fazla lif oranı var. Lifli beslenme genel olarak hareketli insanlara tavsiye ediliyor. Diyabet gibi kronik hastalığı olanlar kesinlikle bulgur tüketmeli diye bir teoride yaygınlaşmaktadır. Çünkü lifli gıdalar kan şekerinin yükseltilmesini yavaşlatıyorlar. Bulgurda da fazladan olduğu için pirinç yerine bulguru tercih edin..

  Yine de pirinçten vazgeçmek istemeyenler en azından şehriye kullanmazlarsa daha sağlıklı ve kalorisi bir tık daha az olarak tüketebilirler.

  Pirinç yemediğinizde vücudunuzda veya hayatınızda bir eksiklik olmayacağı gibi yediğinizde de bol miktarda nişasta alacağınız için, bulgur daha sağlıklı diyebiliriz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR