Ramazanda Sağlıklı Beslenmek İçin 5 Altın Kural

Stresi Yatıştıran Çaylar
geri
Stresi Yatıştıran Çaylar
Ramazan Şerbeti Yapılışı ve Faydaları?
ileri
Ramazan Şerbeti Yapılışı ve Faydaları?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • 11 Ayın Sultanı Ramazan İçin Öneriler

  11 Ayın Sultanı Ramazan İçin Öneriler

  1 yıl önce

  Sahurda Tok Tutan Ve Susatmayan Yiyecekler

  Proteinli yiyecekler daha uzun süre tok tutuyor. Akşamdan kalma yemek yerine kahvaltı yapmak, çay yerine bitki çayları, süt, ayran gibi tercihler yapmakta yarar var. İftar ve sahur arasında su tüketiminize ek olarak evde hazırlamış olduğunuz hoşaf ya da kompostoları tüketebilirsiniz. Yalnız komposto ve hoşafın yapımında attığınız şeker miktarına dikkat etmeniz gerekiyor.

  Özellikle Ramazan ayında salatalık, kıvırcık, marul, kabak, karpuz gibi sulu meyve ve sebzeler tüketmelisiniz. İftar ile sahur arası 3-4 fincan çay yeterli olacaktır. Fazla çay tüketimi vücuttan su atılımına sebep oluyor. Sahurdan sonra içilecek bir bardak meyan şerbeti oruçtaki susuzluğun şiddetini hafifletir. Magnezyum, kalsiyum, mineral tuzları ve potasyum fosfat içerir. İçildiği zaman midede özel bir tabaka oluşturur ve mide yanmasını önler.

  Oruç Tutarken Zorlanmamanız İçin Uzak Durmanız Gerekenler

  #1Fazla Baharatlı Ve Tuzlu Yiyecekler

  #2Kızartma Türleri

  #3Asitli İçecekler

  #4Taze Sıkılmış Meyve Suları

  #5Poğaca, Börek, Pizza vb

  #6Tatlılar

  #7Salçalı Yiyecekler

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Sahur Tavsiyeleri

  Sahur Tavsiyeleri

  Gece yatmadan yemek yerine sahur vakti kalkıp zamanında yemek gün içerisinde açlık hissinizin gecikmesini sağlar.

  Susuz kalmak beden için risklidir bu sebeple sahurda yeterli sıvıyı tüketmek için başta su olmak üzere, ayran, maden suyu, meyve kompostosunu tercih edin.

  Taze ve kuru meyveler gün içinde kan şekerinizi dengelemek için sahurda ağır bir tatlı yememeniz gerekir.

  Sahurda yiyeceğiniz aşırı tuzlu yiyecekler gün içinde su ihtiyacınızı fazla artırır tuzlu besinleri turşu, zeytin, salamara gibi yiyecekleri tercih etmeyin. Zeytin seviyorsanız iftarda oruç açarken yemeniz önerilir.

  Sahurdan sonra yeniden uykuya rahat ve kolay geçiş için kızartma, işlenmiş et vb yiyecekler tercih etmemeye çalışın çok sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının gaz ve mide şikâyetlerinizi artıracaktır.

  Bağırsaklarınız tembel ise sahurda 1 tatlı kaşığı zeytinyağını domates ve salatalık üzerine dökerek tüketin ve yanında 1-2 tane kayısı veya hurma yiyin. Lif ve zeytinyağı tuvalete daha kolay çıkmanızı sağlayacaktır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR