Pırasa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yaz Aylarında Evde Hazırlayabileceğiniz Dondurma Tarifleri

  Yaz Aylarında Evde Hazırlayabileceğiniz Dondurma Tarifleri

  2 yıl önce

  Yavaş yavaş sonbahara göz kırptığımız bu günlerde güneş hala tepedeyken yaz mevsiminin en sevilen en hafif tatlısı dondurmayı evde kendi ellerinizle yapmayı denediniz mi hiç? 

  Organik ve doğal beslenmenin öneminin arttığı günümüzde ambalajlı olan gıdalardansa her şeyin en doğalına erişebilmek istiyoruz. Organik beslenme bir nevi bizi eski mutfak alışkanlıklarına döndürüyor. Hazır yoğurt almaktansa evde yoğurt mayalamayı, fırından ekmek almaktansa evde ekmek yapmayı tercih ediyoruz artık. 

  Yazın en çok tüketilen tatlısı ve atıştırmalığı olan dondurmayı 7’den 70’e herkesin, özellikle de çocukların, şüphesiz çok sevdiğini göz önünde bulundurursak neredeyse her gün yenilen dondurmanın da en organiğini yapmak sizin elinizde. 

  İşte yapımı çok kolay ve pratik olan dondurma tariflerini sizler için derledik. 

  #1Kakaolu Dondurma

  Eğer bir çikolata severseniz kendi yaptığınız dondurmayı yemek sizin için bir zevk olacak. Kakaolu dondurma tarifini dilerseniz damla çikolatalarla ya da bisküvi parçalarıyla süsleyerek daha da lezzetli hale getirebilirsiniz.  

  Detaylı tarif için tıklayınız. 

  #2Kızarmış Dondurma

  Dondurmanın en şık hali! Yazın servis edebileceğiniz şık bir tatlı tarifi arıyorsanız fındık parçalarıyla birleşen çıtır çıtır Kızarmış Dondurma ile misafirleriniz sofranıza hayran kalacak. 

  Detaylı tarif için tıklayınız. 

  #3Maraş Dondurması

  Maraş dondurmasını evde yapmak hayal gibi gelse de aslında gerçek. Sadece diğer dondurmalara oranla biraz daha fazla emek istiyor kıvamını tutturması. Maraş dondurmanız hazır olduktan sonra sevdiklerinize servis ettiğinizde sizin yaptığınıza inanamayacaklar. 

  Detaylı tarif için tıklayınız. 

  #4Böğürtlenli Dondurma

  Meyveli dondurma yapmaya karar verdiyseniz damak zevkinize göre küçük değişimler uygulayabilirsiniz. Mayhoş lezzetlerden hoşlanıyorsanız Böğürtlenli Dondurma sizin için güzel bir seçenek olacaktır. İsterseniz meyve soslarıyla, çikolata seviyorsanız çikolata parçalarıyla süsleyerek kendinizi şımartabilirsiniz. 

  Detaylı tarif için tıklayınız. 

  #5Çilekli Dondurma

  Hem tatlı tadı hem de mis gibi kokusuyla çilek tatlılara en çok yakışan meyvelerden. Oldukça da hafif olan Çilekli Dondurma damaklarda yumuşacık bir tat bırakacak. 

  Detaylı tarif için tıklayınız. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Mis Kokulu Fesleğen

  Mis Kokulu Fesleğen

  1 yıl önce

  Fesleğen, nane, lavanta ve adaçayı ailesinden lezzetli bir bitkidir. Lamiaceae familyasına ait ve Latince adı ocimum basilicum'dur. Fesleğenin 5000 yıldan beri yetiştirildiği ve Çin'in Hunan bölgesinde ortaya çıkmış olabileceğine dair kanıtlar mevcuttur. Yemeklerde kullanılmak üzere tarımı yapılan fesleğenin kökeni Asya'nın dönenceler arasında kalan bölgelerine dayansa da, günümüzde yeryüzünün öteki ılıman bölgelerine de yayılmıştır.

  Fesleğin çok ilginç bir tarihi ve ona bağlı birçok inançları var. İnsanlar şifa ve güçlenmek için büyülü güçlere sahip olduğunu düşünüyordu. Ayrıca mumyalama işlemlerinde kullanılan kraliyet otu olduğu da düşünülmüştür. Yunanlılar fesleğeni yasın sembolü olarak gördüler. Kızılderililer ise, fesleğenin fakirleri koruyan bir bitki ve aynı zamanda da bir sonraki yaşamda koruyucusu olduğuna inanıyordu.

  Fesleğen, bitkisel bir ilaç olan bir adaptojen görevi görür, vücudun strese uyum sağlamasına ve stresin vücut üzerindeki zararlı etkilerini azaltmasına yardımcı olur. Fesleğen günlük olarak tüketildikten sonra, antioksidan aktivitesindeki artış ve kan şekeri seviyelerinde düşüş gözlemlenebilir. Anksiyete ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklardan sorun yaşayan insanlarda da yararlıdır. Bu yüzden Hindistan'da bir çok insan sağlıklı bir vücuda ve zihne sahip olmak için fesleğen yapraklarını çiğner.

  Fesleğen enflamatuar hastalıklara, kanserlere, bakteriyel enfeksiyonlara, viral enfeksiyonlara, strese, kardiyovasküler problemlere vb. karşı savaşmak için idealdir. Aynı zamanda normal karaciğer fonksiyonlarını kolaylaştırır ve doğal bir afrodizyak görevi görür.

  Fesleğen, vücuda serbest radikal hasarlara karşı savaşmaya yardımcı olan uçucu yağlar içerir. Hücreleri ve DNA yapısını korur. Bağışıklık sistemi işlevine yardımcı olan ve hücresel yapıları düzenleyen beyaz kan hücrelerine koruma sağlamaya yardımcı olur. Fesleğende bulunan antioksidanlar, vücudu kanserli büyüme ve hücrelerin mutasyonundan koruyabilir. Çoğu zaman, vücudumuzda strese neden toksinler bulunur. Fesleğen, oksidasyonla savaşmamıza yardımcı olan ve yaşlanmanın etkisini yavaşlatan antioksidanlara sahiptir.

  2 yemek kaşığı fesleğen sadece 1 kalori içerir. 0.2 gram protein, 0.1 gram karbonhidrat, 0.1 gram lif ve 16 gram potasyum içerir. Günlük önerilen A vitamini, günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 1'i ve günlük demir ihtiyacınızın % 1'ini karşılar.

  YAZININ DEVAMINI GÖR