Okul Döneminde Öğrenciler İçin En Doğru Beslenme Şekli

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
geri
Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
Her Derde Deva: Sarımsak Yağı
ileri
Her Derde Deva: Sarımsak Yağı

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kırmızı Et VS Beyaz Et

  Kırmızı Et VS Beyaz Et

  1 yıl önce

  Yağ oranı açısından kırmızı et beyaz ete göre daha fazla olduğu için beyaz et bazen daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca beyaz eti hazmetmek kırmızı ete göre daha kolaydır.

  Çocuklarda görülen astım tedavisi, şeker hastalığına bağlı nöropatilerin tedavisi için de B12’ye başvurulmaktadır. Düşük sperm sayısı ve spermlerdeki hareketsizliğin tedavisinde de kullanılan oldukça önemli bir vitamin çeşididir

  B12 vitamini insan için hayati önem arz ediyor. Bu vitamin de kırmızı ette fazlaca bulunur.

  B12 ringa balığı, uskumru, midye, dil balığı, süt ve süt ürünleri, yumurta, böbrek, karaciğer gibi gıdalarda da bulunur.

  Balık tüketmekte kırmızı et kadar önemlidir. Balık bir Omega 3 deposudur. Damarların sağlığını korur ve iyi huylu kolesterolün yükselmesini sağlar. Çocuklarda zekâ gelişimine, öğrenme sürecine katkı sağlar.  

  Tavuk eti de yağsız, bol lifli, hazmı kolay ve makul fiyatlı olması açısından tercih edilen bir et çeşididir. Tavuk eti demir, çinko, fosfor, B grubu vitaminlerinin kaynağıdır. Beyaz et kırmızı ete göre daha az kalori içerir. Tavuk, çoklu doymamış yağ asitler açısından çok iyi bir kaynaktır ve kırmızı ete göre içerisinde 6 kat daha fazla omega-3 yağ asitleri bulundurur. Beyaz et ayrıca kırmızı ete göre daha kolay sindirilebilen aminoasitler içerir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Balık Yemenin Faydaları

  Balık Yemenin Faydaları

  3 yıl önce
  Sağlıklı bir yaşamın temel şartlarından biri de olan balık tüketimi vücut üzerinde inanılmaz pozitif etkilere sahiptir. Türkiye’de kişi başına düşen balık tüketimi 8 kilogram iken Avrupa’da ise 22 kilogramdır. Balık hem protein hem de omega 3 bakımından oldukça zengin olması dolayısıyla damar sertliği, tansiyon, kalp, felç gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde önemli bir etkiye sahiptir. Çoğu uzmana göre haftada iki gün balık tüketimi, yaşam boyu sağlıklı yaşamın anahtarını bizlere sunmaktadır. Balığın sahip olduğu Omega 3, beyin gelişimi ve işlevini artmasını sağlamaktadır. Bu yüzden dolayı çocukların tüketmesi gereken temel maddelerin başında gelmektedir. 


  Peki balığın faydaları sadece yukarıdakilerle mi sınırlıdır? Cevabımız tabiki hayır olacaktır. Özellikle çocukların balık tüketmesi otizm, hiperaktivite, dikkat eksikliği gibi sorunların çözümünde önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında balık tüketimi; 

  1. Balık tüketimi, bireyi ALS hastalığında karşı korur.

  2. Cilt kuruması gibi hastalıkların tedavi edici özelliğe sahiptir.

  3. Sahip olduğu Omega 3 ile depresyona karşı birebirdir.

  4. Göz sağlığı açısından önemlidir. Retinayı tedavi edici bir özelliği bulunmaktadır.

  5. Yumurta ve sperm kalitesini artırır.

  6. Kemik erimesi, sağlıklı dişler, kanser gibi hastalıklara karşı korur.

  7. Hamilelik döneminde, kafası ve kılcıkları ile birlikte tüketildiğinde kemik erimesine karşı bayanları korur.

  8. Diyet zamanlarında tüketildiğinde kas kayıplarını azaltır.

  9. Sinir sistemini düzenler.

  10. Eklem ağrıları ve cilt hastalıklarına karşı korur. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR