Müziğin Sağlığınıza Etkileri

Keçi Peyniri VS İnek Peyniri
geri
Keçi Peyniri VS İnek Peyniri
Mandalina ve Portakal Arasındaki Farklar Nelerdir?
ileri
Mandalina ve Portakal Arasındaki Farklar Nelerdir?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yaz Mevsimi Biterken Son Hazırlıklar: Hangi Meyve ve Sebzeleri Kurutabilirsiniz?

  Yaz Mevsimi Biterken Son Hazırlıklar: Hangi Meyve ve Sebzeleri Kurutabilirsiniz?

  1 yıl önce

  Yaz mevsiminin sevdiğiniz tatlarını kışın da korumak isteyenler için kurutma yöntemi bire birdir. İşte kurutabileceğiniz en güzel yaz lezzetleri! 

  Domates

  Kışın alacağınız domatesin lezzeti hiç yaz mevsimindeki gibi olur mu? Olmaz. O zaman domates severlerin kahvaltılardan ana yemeklerin içerisine hemen hemen her şekilde tüketebileceği bir yöntemdir domates kurutması. 

  Dikkat etmeniz gereken şey domatesi 3 4 parçaya ayıracak şekilde dilimleyerek bir tepsiye dizmektir. Tepsinizi güneşin altında 3 4 gün boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Kuruyan yüzlerini her gün çevirerek domateslerin eşit bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz. 

  Domatesleri bekletirken tepsinin üzerine kaya tuzu koyarak bekletebilirsiniz. Kuruttuğunuz domatesleri cam kavanozlar içerisine tuzla beraber koyarak muhafaza edebilirsiniz. 

  Biber

  Biberleri kuruturken dikkat etmeniz gereken en önemli püf nokta biberin saplarını çıkartmak ve içerisindeki çekirdekleri temizlemektir. Çekirdekler nemli kalacağından biberlerin küflenmesine neden olmaktadır. Biberleri tüketmek istediğiniz şekle göre kurutabilirsiniz. Örneğin dolmalık kullanmak istiyorsanız sadece sapını ve çekirdeklerini çıkartarak kurutmaya alabilirsiniz. Tepsiye dizmektense bir ip yardımıyla biberleri boncuk boncuk dizebilirsiniz. Güneş alacak bir yere asarak her tarafının eşit bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz.  

  Patlıcan

  Patlıcanı kurutmanın en kolay yöntemi patlıcanların kabuklarını soyarak dilimleyerek iplere dizmeniz ya da tepsiye dizmenizdir. Güneşin altında bekleterek kuruttuğunuz patlıcanları yemeklerinizde lezzet vermesi için kullanabilirsiniz, özellikle meyhane pilavına çok yakışacak patlıcan kurutmasını denemenizi tavsiye ederiz. 

  Kırmızı Acı Biber

  Kırmızı acı biber kurutması oldukça kolaydır. Yapacağınız tek şey ipe tek tek geçirip güneşin altına asmaktır. Biberlerinizin küçük olmasına özen gösterin. Kışın yemeklerinizin içerisine atacağınız küçük kurumuş acı biberlerin lezzeti damaklarınızda unutulmaz lezzetler bırakacak. 

  Kayısı

  Kayısı özellikle kilo vermeye yardımcı olma ve metabolizmayı hızlandırması yönüyle oldukça tercih edilen bir meyvedir. Kayısının yaz kış tüketilmesi bu nedenle oldukça faydalıdır. Yazın meyvesini direk olarak tüketebildiğiniz kayısıyı kış için kurutarak hem direk yiyebilirsiniz hem de kompostosunu yapabilirsiniz. 

  Kayısı kurutmak için ilk adımınız kayısıları yıkayıp kurutup, bir sofra bezi üzerinde güneşin altına koymaktır. 3-4 gün bekledikten sonra kayısıları çekirdeklerinden ayırmanız gerekmektedir. Çekirdekleri çıkartırken kayısının içerisinde suyun kalmadığından emin olun. Çekirdekleri aldıktan sonra güneşin altında kurutmaya devam edin. Kayısıların üzerine sinek veya böceklerin gelmesini engellemek istiyorsanız üzerine çok ince bir örtüyle güneşin etkisini azaltmayacak şekilde örterek kurutabilirsiniz. Kayısıların rengi koyulaşıncaya kadar kurutmaya devam edin. Kayısı kurutma işlemi yaklaşık 7-8 gün sürmektedir. 

  Kuruttuğunuz meyve sebzeleri gölge bir alanda cam kavanozlarda saklamaya özen gösterin. Şimdiden afiyet olsun!

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Sağlıklı Yaşam İçin Şekeri Azalt!

  Sağlıklı Yaşam İçin Şekeri Azalt!

  1 yıl önce

  Yapılan araştırmalar bisküvi, çikolata, şekerleme gibi birçok hazır gıda ürününde kullanılan, meyve ve sebzelerde doğal halde bulunan şekerin fazla alımının özellikle strese verilen tepkinin geliştiği ergenlik döneminde depresyonun ve endişe halinin kötüleşmesine yol açtığını gösterdi. Ayrıca yapılan bir araştırmada şekerin fazla tüketilmesinin beyni değiştirdiği ve bu durumun da davranışları olumsuz yönde etkilediği bulgusuna ulaşıldı. 

  Şekerin fazlası direkt olarak kana karışır ve yağa çevrilir. Bu yağ vücudun belli organlarında birikir. Son zamanlarda da çok fazla görülen karaciğer yağlanmasına sebep olur. Karaciğer yağlanması da uzun dönemde sindirim bozukluğuna yol açmaktadır

  Yüksek şeker seviyesi dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, hafıza kapasitesi düşüklüğü ve öğrenme güçlüğü yapabilmektedir. İleri dönemlerde ise kandaki yüksek şeker oranı ile hücre içi ile dışı arasındaki geçiş bozularak yıpranma hızlanmaktadır.

  Şeker sadece kilo artışına neden olmaz, bazı hastalıkları da tetikleyerek böbrek, göz, kalp gibi her organı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yüzden şekeri azalt, sağlıklı ve keyifli bir yaşama adım at…

  YAZININ DEVAMINI GÖR