Mutfak Dekorasyonu İçin İpuçları

Azıda Çoğuda Zarar
geri
Azıda Çoğuda Zarar
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
ileri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Besinlerinizi Uzun Süre Muhafaza Etmenin Yolları

  Besinlerinizi Uzun Süre Muhafaza Etmenin Yolları

  Haftalık alışveriş yapıp, besinlerin buzdolabında çürümesinden şikayetçiyseniz bu tavsiyelere bir göz gezdirin. İşte gıdaların uzun süre tazeliğini koruması için birkaç öneri; 

  #1Yeşilliklerin Uzun Süre Saklanması

  Aldığınız maydanoz, dereotu, roka, taze soğan gibi yeşilliklerden bir avuç kullanıp daha sonra dolapta çürümesini izliyorsanız bu yöntem tam size göre. Bitiremediğiniz kısımları yıkayıp ince ince doğrayıp bir cam kavanoz içerisinde buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Bu yöntem ile aldığınız otları uzun süre muhafaza edebilecek hem de yemek yaparken doğramakla zaman kaybetmeyeceksiniz

  #2Köklü Yeşilliklerin Saklanması

  Buzdolabınızdaki bitiremediğiniz yeşil soğan demetini kökleri içeride kalacak şekilde içine su doldurduğunuz bir cam kavanoza koyun. Yeşil soğanlar büyümeye devam ederken siz de yapraklarından keserek kullanmaya devam edebileceksiniz. 

  #3Bal Ve Reçelin Muhafaza Edilmesi

  Bal uzun süre dayanıklılığını koruyabilen bir gıdadır. Ancak hem bal hem reçel için en sağlıklı saklama yöntemi cam kavanoz içerisinde hava almasını önleyerek karanlık bir ortamda saklamaktır. Böylece balı daha sağlıklı bir şekilde saklayacak, reçellerin de şekerlenmesini engelleyeceksiniz. 

  #4Tuzlama Yöntemiyle Balıkların Saklanması

  Mevsimlik balıkları uzun süre tüketmek istiyorsanız en güzel yöntem bir cam kavanoz içerisinde kaya tuzu kullanarak tuzlamaktır. Tuz içerisinde zamanla kendiliğinden pişecek balığı istediğiniz mevsimde tüm tazeliğiyle tüketebilirsiniz. 

  #5Mantarın Uzun Süre Saklanması

  Aldığınız mantarı hemen tüketmeyecekseniz buzdolabında kağıt bir torba içerisinde, ya da bir kağıt pakete sararak muhafaza etmeniz gerekmektedir. Böylece mantarları 3-4 gün boyunca bozulmadan saklayabilirsiniz

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • 10 Kan Yapıcı Yiyecek

  10 Kan Yapıcı Yiyecek

  10 ay önce


  Kansızlık sorunu çekenlerin derdine derman olacak 10 kan yapıcı yiyecek ile karşınızdayız. Yüzde yüz bir çözüm elbette olmasa da kan üretilmesine destek olup metabolizmayı hızlandırdığı da bilinen bir gerçek.

  Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, üşüme ve kilo kaybı gibi belirtilerle varlığını hissettiren kansızlık, doğru gıda seçimiyle etkileri azaltılabilen bir rahatsızlık.

  Haydi hep birlikte listemizde neler varmış bir bakalım.

  #1Kuru üzüm

  Kansızlık probleminin en temel nedenlerinden biri vücutta kan üretimine destek olabilecek kadar demir minerali bulunmaması. İşte tam da bu noktada devreye demir bakımından zengin yiyecekler giriyor, bunların en başında da kuru üzüm yer alıyor. Bir avuç kuru üzüm, ihtiyacınızı karşılamak için yeterli miktar olacaktır.

  #2Ciğer

  Protein bakımından zengin olan ciğer, demir ve B vitamini bakımından da oldukça zengin. Bu nedenle de kansızlık sorununda önerilen çözüm yollarından.

  #3Böbrek

  Böbrek de ciğer gibi insan sağlığı açısından oldukça önemli görülen sakatatlardan biri. Demir, B vitamini, bakır gibi yararlı maddeler bakımından zengin bu yiyeceği sevmiyorsanız da beslenme düzeninizde yer vermeyi denemelisiniz.

  #4Pekmez

  Pekmez, vücudun kan üretmesi konusunda destekleyici yiyeceklerden biri. Tam bir demir deposu olan pekmezi günde 1 yemek kaşığı tüketmeye başlasanız bile kısa sürede faydasını göreceksiniz.

  #5Koyu yeşil yapraklı sebzeler

  Ispanak, pancar yaprağı, maydanoz, karalahana, pazı gibi bitkilerin vücudumuza birçok fayda sağladığı biliniyor. Bu faydalardan biri de kansızlık problemine çözüm sunmaları elbette. Mutfağımızda görmeye alışık olduğumuz bu gıdaları mümkün olduğunca az pişirip yahut pişirmeden ve elimizden geldiğince çok tüketmeye çalışmalıyız.

  #6Domates

  Şu sıralar mevsimi değil ama mevsimi geldiğinde severek yediğimiz domatesleri bol bol tüketmeliyiz. Domatesin tazeyken suyunu sıkar ve 1 su bardağı kadar içersek günlük demir ihtiyacımızın %30'unu karşılayabiliyoruz. Basit, lezzetli, sağlıklı!

  #7Isırgan otu

  Aktarda bulabileceğiniz kurutulmuş ısırgan otunu kaynattıktan sonra suyun içinde demlendirin. Biraz ılımasını bekledikten sonra da güzelce için. Dilerseniz bal ya da limon kullanarak tatlandırabilirsiniz.

  #8Barbunya, mercimek, fasulye gibi baklagiller

  Baklagilleri et dışında önemli bir protein kaynağı olarak tüketsek de, vücuda ihtiyacı olan demir mineralini sağlamak gibi başka güzel özellikleri de mevcut. Barbunya başta olmak üzere mercimek, kuru fasulye gibi baklagilleri bol bol tüketerek günlük demir ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

  #9Karahindiba

  Çok alışık olmadığımız karahindiba, A, B, C ve D vitaminleri bakımından zengin olmasının yanı sıra bol demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller de içeriyor.

  #10Bitter Çikolata

  Gerçek bir bitter çikolatanın içinde çinko ve demir mineralleri bulunuyor ve 100 gram bitter çikolata yediğinizde günlük demir ihtiyacınızın %35’i karşılanıyor. Fakat çikolatanın fazlası zararlı olabileceği için fazla abartmamak gerekiyor elbette. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR