Mutfağın Büyülü Dünyasının Kapılarını Aralayın

Kağıt Gibi İncecik Baklava ve Börek Hamuru Nasıl Açılır?
geri
Kağıt Gibi İncecik Baklava ve Börek Hamuru Nasıl Açılır?
Bayramda Sağlıklı Beslenmek ve Kilo Almamak için Öneriler
ileri
Bayramda Sağlıklı Beslenmek ve Kilo Almamak için Öneriler

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  2 yıl önce

  Et ve süt ürünleri, hızlı şekilde bakteri üretilmesine uygun besinler olduğu için doğru şekilde saklanması ve muhafaza edilmesi insan sağlığı açısından çok önemlidir. Gıda zehirlenmelerine en çok sebep olan gıdalardan olan kırmızı et ve tavuk etinin saklanması ve tüketimi bizim için daha çok önem teşkil ediyor. 

  Kurban Bayramı dolayısıyla buzdolabındaki et miktarları arttı, kurban etlerinin bozulmadan saklanması ve uzun süre boyunca gönül rahatlığıyla tüketebilmek için bazı saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor. 

  Kurban etinin ilk gün dışarıda bekletilerek ilk sıcaklığının gitmesi beklenmelidir. Bu aynı zamanda eti pişirdiğinizde daha yumuşak ve lezzetinin oturmuş olmasına yardımcı olur. Etin sıcaklığı geçmeden direk pişirdiğinizde etin sertliği ve katılığı geçmediğinden yumuşak bir et elde edemezsiniz. 

  Etleri dinlendirdikten sonra buzdolabında etleri maksimum 4-5 gün bekletmelisiniz, daha fazla buzdolabında bekletirseniz etler bozulmaya başlar. Aynı zamanda etleri dolapta bekletirken üst üste koymadan bekletmeye özen gösterin, çünkü etlerin üst üste gelip hava alamayan kısımları daha çabuk bozulur. 

  Etleri buzluğa koyarken kuşbaşı boyutlarında küçük parçalara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz. Bu şekilde maksimum 3 aya kadar buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Eğer pişirdiğiniz eti buzlukta saklayacaksanız bunun için en doğru saklama kabı cam kavanozlardır. Eti poşetlere ayırırken bir yemekte tüketeceğiniz miktarı göz önünde bulundurarak poşetlere ayırmalısınız, çünkü eti buzluktan çıkartıp eti çözdürdükten sonra tekrar buzluğa koymak sağlık açısından tehlikelidir. 

  Eti daha uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız derin dondurucu içerisinde daha düşük sıcaklıkta saklayabilirsiniz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR