Misafirlerinize Sunabileceğiniz 7 Nefis Pratik Börek Tarifi

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
geri
Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
Her Derde Deva: Sarımsak Yağı
ileri
Her Derde Deva: Sarımsak Yağı

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Faydası Bitmez: Balık Yağı

  Faydası Bitmez: Balık Yağı

  2 yıl önce

  Balık yağı nedir?

  Balık yağı, gerçekten de balıklardan elde edilen bir yağ. Elbette her balıktan değil, çoğunlukla somon, ton balığı, uskumru, sardalya gibi yağ oranı yüksek balıklardan. Bu yağ elde etme işlemi genel olarak soğuk sıkım ya da pres yöntemi uygulanarak gerçekleştiriliyor.

  Piyasada hem sıvı hem katı, hap/kapsül şeklinde bulunan balık yağı ne işe yarar peki?

  Balık yağının faydaları

  • Balık yağı, kanın vücudumuzda rahat bir şekilde dolaşmasına olanak sağlar.

  • Doğal olarak yüksek kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynar.

  • Yüksek kolesterolün düşmesinde etkili olur, kötü kolesterolü dengeler.

  • Tüm bu özellikleriyle rahatlayan damarlar ve sağlıklı bir kan akışı da kalp ve damar sağlığını korur. Kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi birçok ciddi sorunla karşılaşma riskini azaltır.

  • Balık yağı, vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilen ağrıların da hızla geçmesine yardımcı olur.

  • Beynin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine destek olduğundan hafızayı güçlendirir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların beyin gelişiminde oldukça etkilidir.

  • Konsantrasyon probleminde, dikkat dağınıklığında etkilidir.

  • Beynin sağlıkla çalışmasına destek olduğundan olumsuz ruh hallerinin üstesinden gelinmesine yardımcı olur, sebebi bilinmeyen üzüntü, endişe, kızgınlık gibi hallerin daha hızlı bir şekilde atlatılmasını sağlar.

  • Balık yağı kas ve kemiklere olumlu etkilerde bulunur, kemiklerin güçlenmesini sağlarken kasların da azalmamasına destek olur.

  • İçerdiği yağ asitleri sayesinde balık yağı cilt sağlığını da destekler, cildin yenilenmesine destek olur.

  • Özellikle kuru ciltlerde nemlendirici etkisini göstererek çok daha ışıl ışıl ve nemli bir cilde sahip olunmasını sağlar.

  • Sivilce ve aknelerin iyileşme sürecini hızlandırır.

  • Yaşlanma karşıtı bir etki oluşturarak kırışıklarla mücadele eder.

  • Güneşin zararlı etkilerinden cildi olabildiğince korur.

  Balık yağı kilo aldırır mı, zayıflatır mı?

  Balık yağının içindeki omega-3 yağ asitleri doymuş yağların aksine vücudumuzda depolanmayan doymamış yağ asitlerinden oluştuğundan kilo aldırmaz. Yüksek kan şekerini düşürdüğü, uzun süre tok tuttuğu için iştahı azaltır dolayısıyla balık yağı, sanılanın aksine kilo almaya değil kilo vermeye yarar.

  *Balık yağı kullanmaya karar verirseniz öncesinde doktorunuza danışmalısınız. Eğer doktorunuz önermiyorsa kullanmamalı, önerdiği takdirde de söylediği doz ve şekilde tükemeye dikkat etmelisiniz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Kırmızı Et VS Beyaz Et

  Kırmızı Et VS Beyaz Et

  1 yıl önce

  Yağ oranı açısından kırmızı et beyaz ete göre daha fazla olduğu için beyaz et bazen daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca beyaz eti hazmetmek kırmızı ete göre daha kolaydır.

  Çocuklarda görülen astım tedavisi, şeker hastalığına bağlı nöropatilerin tedavisi için de B12’ye başvurulmaktadır. Düşük sperm sayısı ve spermlerdeki hareketsizliğin tedavisinde de kullanılan oldukça önemli bir vitamin çeşididir

  B12 vitamini insan için hayati önem arz ediyor. Bu vitamin de kırmızı ette fazlaca bulunur.

  B12 ringa balığı, uskumru, midye, dil balığı, süt ve süt ürünleri, yumurta, böbrek, karaciğer gibi gıdalarda da bulunur.

  Balık tüketmekte kırmızı et kadar önemlidir. Balık bir Omega 3 deposudur. Damarların sağlığını korur ve iyi huylu kolesterolün yükselmesini sağlar. Çocuklarda zekâ gelişimine, öğrenme sürecine katkı sağlar.  

  Tavuk eti de yağsız, bol lifli, hazmı kolay ve makul fiyatlı olması açısından tercih edilen bir et çeşididir. Tavuk eti demir, çinko, fosfor, B grubu vitaminlerinin kaynağıdır. Beyaz et kırmızı ete göre daha az kalori içerir. Tavuk, çoklu doymamış yağ asitler açısından çok iyi bir kaynaktır ve kırmızı ete göre içerisinde 6 kat daha fazla omega-3 yağ asitleri bulundurur. Beyaz et ayrıca kırmızı ete göre daha kolay sindirilebilen aminoasitler içerir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR