Minik Bir Mucize: Ciğer Otu

Binbir Derde Deva Meyan !
geri
Binbir Derde Deva Meyan !
Mucize Meyve Hurma
ileri
Mucize Meyve Hurma

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Hamilelik Sonrası Daha Verimli Bir Emzirme Dönemi Nasıl Geçirilir?

  Hamilelik Sonrası Daha Verimli Bir Emzirme Dönemi Nasıl Geçirilir?

  2 yıl önce

  Anne sütü uzmanların da önerisiyle minimum 6 ay boyunca bebeklerimizi beslememiz gereken temel gıdadır. Ancak doğum sonrası yeni bir düzene alışmak, lohusalık evresi ve diğer stres etkileriyle birlikte emzirme dönemi hemen hemen her anne için zor geçmektedir. Bu evreyi birkaç öneriye uyarak hem bebeğiniz hem de sizin için en verimli ve en sağlıklı şekilde geçirebilirsiniz. 

  İşte bunlardan bazıları: 

  Sıvı Tüketimini Artırın

  Sıvı kaybının da olduğu bu evrede sıvı tüketiminin yeterli olduğundan emin olun. Günde en az 2,5-3 litre su tüketin ve buna ek bitki çayları da içerek kendinizi rahatlatarak aynı zamanda emzirmek için ihtiyacınız olan sıvıyı kazanacaksınızdır. 

  Kalsiyum Bakımından Zengin Besinleri Tüketin

  Emzirirken hem bebeğinizin gelişimini güçlendirmek hem de kendi kalsiyum kaybınızı azaltmak için süt, yumurta gibi kalsiyum bakımından zengin besinleri tüketmeye özen gösterin. Çünkü lohusalık döneminde yeterli kalsiyum almadığınız takdirde kemik erimesi, dil minesinde zayıflama gibi hastalıklara temel hazırlayabilirsiniz. 

  Çay ve Kahve Tüketimine Dikkat Edin

  Çay ve kahve tüketiminizi içerisindeki kafein miktarından dolayı en aza indirgemeye çalışın. 

  Lohusalığın Altına Sığınarak Tatlı Tüketimini Artırmayın

  Tükettiğiniz besinler neyse bebeğiniz de onunla besleniyor unutmayın! % yaşına geldiğinde çikolata yemek istediğinde vereceğiniz tepkiyi lohusa döneminde yerken kendinize de göstermelisiniz. Çünkü yediğiniz her şey dönüp dolaşıp çocuğunuza besin olarak gidiyor. Bu nedenle özellikle ambalajlı tatlı gıdaları tüketirken iki kez düşünün. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • C Vitaminin Faydaları

  C Vitaminin Faydaları

  2 yıl önce

  C vitamini belki de en çok tüketilen vitaminlerden biri, aslında birçok sebze ve meyvede olan C vitaminini yetersiz alan insanlarda bazı hastalıklar görülebiliyor. Bu yüzden bu vitamini besinlerden yeterli miktarda almak büyün önem taşıyor.

  Eskiden kışın sobalara atılarak güzel koku veren ve aromatik tatları olan bir besin grubudur. Vücutta depolanmadığı için fazla alınan C vitaminleri idrarla vücuttan uzaklaştırılır. Bağışıklık sistemini güçlendir, aynı zamanda birçok kanser çeşidini önlediği bilinmektedir.

  Bağ dokusu ve kemiklerin esas maddesi olan kolajen üretimini arttırdığı için yaraların ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır. Vücut direncini arttırarak soğuk algınlığına karşı iyi gelir. Bu yüzden kışın bol bol turunçgil tüketmek vücuda iyi gelecektir. 

  Yetişkinlerin günde ortalama 70-75 miligram C vitamini alması gerekirken çocuklarda bu miktar 80-100 miligramdır. C vitamini eksikliği kas ve kemik ağrıları yaşatabilir; yorgunluk ve bitkinliğe sebep olabilir. Günlük C vitamini alımına dikkat etmeli kış ayları gelmeden önleminizi doğal yollardan almalısınız. Yüksek dirençli sağlıklı vücutlara merhaba deyin!

  YAZININ DEVAMINI GÖR