Meme Kanserine Önlem Olarak Tüketebileceğimiz 8 Besin

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?
geri
Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?
Havuç Suyunun 9 Faydası
ileri
Havuç Suyunun 9 Faydası

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • 10 Kan Yapıcı Yiyecek

  10 Kan Yapıcı Yiyecek

  11 ay önce


  Kansızlık sorunu çekenlerin derdine derman olacak 10 kan yapıcı yiyecek ile karşınızdayız. Yüzde yüz bir çözüm elbette olmasa da kan üretilmesine destek olup metabolizmayı hızlandırdığı da bilinen bir gerçek.

  Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, üşüme ve kilo kaybı gibi belirtilerle varlığını hissettiren kansızlık, doğru gıda seçimiyle etkileri azaltılabilen bir rahatsızlık.

  Haydi hep birlikte listemizde neler varmış bir bakalım.

  #1Kuru üzüm

  Kansızlık probleminin en temel nedenlerinden biri vücutta kan üretimine destek olabilecek kadar demir minerali bulunmaması. İşte tam da bu noktada devreye demir bakımından zengin yiyecekler giriyor, bunların en başında da kuru üzüm yer alıyor. Bir avuç kuru üzüm, ihtiyacınızı karşılamak için yeterli miktar olacaktır.

  #2Ciğer

  Protein bakımından zengin olan ciğer, demir ve B vitamini bakımından da oldukça zengin. Bu nedenle de kansızlık sorununda önerilen çözüm yollarından.

  #3Böbrek

  Böbrek de ciğer gibi insan sağlığı açısından oldukça önemli görülen sakatatlardan biri. Demir, B vitamini, bakır gibi yararlı maddeler bakımından zengin bu yiyeceği sevmiyorsanız da beslenme düzeninizde yer vermeyi denemelisiniz.

  #4Pekmez

  Pekmez, vücudun kan üretmesi konusunda destekleyici yiyeceklerden biri. Tam bir demir deposu olan pekmezi günde 1 yemek kaşığı tüketmeye başlasanız bile kısa sürede faydasını göreceksiniz.

  #5Koyu yeşil yapraklı sebzeler

  Ispanak, pancar yaprağı, maydanoz, karalahana, pazı gibi bitkilerin vücudumuza birçok fayda sağladığı biliniyor. Bu faydalardan biri de kansızlık problemine çözüm sunmaları elbette. Mutfağımızda görmeye alışık olduğumuz bu gıdaları mümkün olduğunca az pişirip yahut pişirmeden ve elimizden geldiğince çok tüketmeye çalışmalıyız.

  #6Domates

  Şu sıralar mevsimi değil ama mevsimi geldiğinde severek yediğimiz domatesleri bol bol tüketmeliyiz. Domatesin tazeyken suyunu sıkar ve 1 su bardağı kadar içersek günlük demir ihtiyacımızın %30'unu karşılayabiliyoruz. Basit, lezzetli, sağlıklı!

  #7Isırgan otu

  Aktarda bulabileceğiniz kurutulmuş ısırgan otunu kaynattıktan sonra suyun içinde demlendirin. Biraz ılımasını bekledikten sonra da güzelce için. Dilerseniz bal ya da limon kullanarak tatlandırabilirsiniz.

  #8Barbunya, mercimek, fasulye gibi baklagiller

  Baklagilleri et dışında önemli bir protein kaynağı olarak tüketsek de, vücuda ihtiyacı olan demir mineralini sağlamak gibi başka güzel özellikleri de mevcut. Barbunya başta olmak üzere mercimek, kuru fasulye gibi baklagilleri bol bol tüketerek günlük demir ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

  #9Karahindiba

  Çok alışık olmadığımız karahindiba, A, B, C ve D vitaminleri bakımından zengin olmasının yanı sıra bol demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller de içeriyor.

  #10Bitter Çikolata

  Gerçek bir bitter çikolatanın içinde çinko ve demir mineralleri bulunuyor ve 100 gram bitter çikolata yediğinizde günlük demir ihtiyacınızın %35’i karşılanıyor. Fakat çikolatanın fazlası zararlı olabileceği için fazla abartmamak gerekiyor elbette. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • C Vitamini Bakımından Zengin Besinler

  C Vitamini Bakımından Zengin Besinler

  1 yıl önce

  C vitamini vücudumuzun bağışıklığını arttıran, metabolik faaliyetleri düzenleyen, kolajen üretimine katkısıyla bizi dinç tutan besin kaynağıdır. Yeterli miktarda C vitamini tüketmek yetişkinler ve çocuklar için çok önemli. Peki en çok hangi besinlerde C vitamini bulunuyor?

  C vitamini denince akla hemen portakal gelir. Güzel kokusu, ekşimsi tatlı tadıyla kışın en çok tüketilen meyvelerindendir. Bunun yanı sıra benzer lezzetiyle biraz daha mayhoş tadıyla greyfurtu listemize ekleyebiliriz. 

  Kivi ülkemizde çok tüketilmeyen ama zengin vitamin içeriğiyle çok faydalı besinlerden birisi. 1 adet orta boy kivi ile günlük C vitamin ihtiyacımızın %140’ını karşılayabiliyoruz. Mandalina, limon, çilek, ananas diğer C vitamini bakımından zengin meyveler.

  Vitamin denince meyve ağırlıklı besinler aklımıza gelir, ancak sebzelerde de birçok çeşit bulunuyor. Özellikle koyu yeşil sebzeler C vitamini bakımından oldukça zengin. Örneğin en fazla C vitamini içeren yiyecek biber. Bunun dışında maydanoz, brokoli, kara lahana gibi besinlerde de bol miktarda C vitamini bulunuyor.

  Güzel bir cilt, sağlıklı kış ayları, her zaman enerjik olmak istiyorsanız formül çok basit.

  YAZININ DEVAMINI GÖR