Maya Çeşitleri Ve Kullanım Ayrımları

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Pofuduk Poğaça İçin Püf Noktaları

  Pofuduk Poğaça İçin Püf Noktaları

  3 yıl önce

  Pastahane poğaçası gibi yumuşacık, mis kokulu bir poğaça yapmak için bütün püf noktaları bu yazıda. İster kahvaltıda,iser öğlen ya da akşam yemeklerinde ister de beslenme çantasında okulda yenilsin poğaçanın mutfağımızdaki yeri bambaşka. İşte bu lezzeti daha da kusursuz ve benzersiz kılmak için uymanız gereken bazı püf noktaları. 

  Eğer poğaçanızın sertliğinden şikayetçiyseniz kesin çözüm burada: krema ya da süzme yoğurt. Birçok profesyonel aşçının tarifinde yer alan süzme yoğurt ya da krema kullanarak hamurunuzun hem dokusunu hem de tadını yumuşatabilirsiniz. Süzme yoğurt ya da kremayı, sütü koyduğunu evrede koymanız gerekmektedir.

  Malzemelerin oda sıcaklığında olması bütün hamur işlerinde olduğu gibi poğaça yapımında da önemlidir. Hamurunuzu yoğurmaya başlamadan yarım saat önce mutlaka buzdolabından malzemeleri çıkartıp oda sıcaklığına getirin. Çünkü malzemeler soğuk olduğu takdirde hamurunuz kabarmayacaktır. 

  Hamurun ununu eklerken muhakkak unu ve diğer katı toz malzemeleri topaklanmayı önlemek amacıyla elemeden geçirmeniz gerekmektedir. Yoksa un topaklanma yapar ve homojen dağılmaz. Ardından iyice yoğurup minimum 50 dk. hamuru bekleterek iyice kabarmasını sağlarsınız. Hamurunuzu eğer tek seferde pişirmek istemiyorsanız kalan kısmını buzlukta da muhafaza edebilirsiniz. 

  Bu küçük ama önemli püf noktalarına dikkat ederseniz, pastahane poğaçası gibi bir poğaça elde edeceksiniz ve bütün herkes poğaçalarınızı konuşacak. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Çocuklarımıza Yemek Yapmayı Nasıl Sevdirebiliriz?

  Çocuklarımıza Yemek Yapmayı Nasıl Sevdirebiliriz?

  3 yıl önce

  Aile içi sosyalleşmeniz başında sofrada birlikte yemek yemek gelmektedir. Genç bireyler bu süreçte aile ilişkilerini güçlendirdikleri gibi sorunlarını aile fertlerine aktarmakta ve görüş alış verişinde bulunmaktadır. Fakat bireyin aile içerisinde yemek ile sosyalleşmesi tek sofra yemekleri değildir. Çocuğun ebeveynlere karşı daha güçlü bağlarla birlikteliği için içerisindeki yaratıcılığı ve sorumluluk duygusunun güçlendirilmesi gerekmektedir. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız yemekler aile içi iletişimi güçlendirebileceği gibi çocuğunuzu hayata karşı hazırlanmasına yardımcı olacaksınız. Özellikle çocukluk dönemini geçiren çocuklarda yemek yapımına katılmalarına önem gösteririniz. Çocuğunuz sevdiği lezzetleri hazırlarken ondan öneri ve görüş almanız önemlidir. Özellikle;

  Hamur yoğurma işleminde,

  Pizza süslemelerinde,

  Kek karıştırırken,

  Omlet yaparken,

  Patates püresi yapımında,

  Malzemelerin ölçülmesinde,

  Kek kalıplarının doldurulmasında,

  Dondurmaları kaselere koymada,

  Meyve tabaklarının hazırlanmasında çocuğunuzdan yardım almanız çocuğunuzun yaratıcılığının dışarıya vurmasını sağlayacaktır.

  Çocuğunuzla birlikte yemek yaparken onu dinlemeli ve görüşlerine önem göstermelisiniz. Eğer meyve tabağı tabağı hazırlıyorsanız meyvenin tabakta nasıl görüneceğine onun karar vermesini sağlayın. Bu mutluluk veren aktiviteleri yaparken çocuğunuzun sağlığına dikkat etmelisiniz. Özellikle bıçak gibi delici özelliği olan bedende ağrı ve izlere sebep olan maddelerden onu korumalısınız. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR