Kırmızı Et VS Beyaz Et

Bayatlayan Ekmekleri Nasıl Değerlendiririm?
geri
Bayatlayan Ekmekleri Nasıl Değerlendiririm?
Hangi Renk Daha Faydalı?
ileri
Hangi Renk Daha Faydalı?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Palm Yağı Nedir ve Zararları Nelerdir?

  Palm Yağı Nedir ve Zararları Nelerdir?

  2 yıl önce

  Son günlerde televizyonlarda, internette palm yağını oldukça fazla duymaya başladık. Peki nedir bu Palm yağı, faydaları zararları nelerdir? 

  Palm yağına kulağımızın çok aşina olmamasının sebeplerinden biri ülkemiz ikliminde yetişmiyor oluşu, palm yağı tropikal iklimlerde yetişen bir üründür. Ve inanması zor ama ambalajlı olarak satın aldığımız her ürünün içerisinde palm yağı bulunmaktadır. Temizlik ürünlerinden, çikolataya kadar her paketli ürünün içerisinde bulunan palm yağı ucuz olmasından kaynaklı artık çok fazla tercih ediliyor. Ancak insan sağlığı açısından ve çevrenin sürdürülebilirliği açısından oldukça büyük yan etkilere sahiptir. 

  En büyük tehlikesi olarak kansere yol açtığı söylenen palm yağı, endüstrinin tercih ettiği ve maliyetlerin düşürülmesine sağladığı etkiyle adeta bir vazgeçilmez olmuş durumda. Yan etkileri içerisinde hızlı kilo alımı ve obeziteye neden olması saptanan palm yağı kalp damar sağılığını da olumsuz etkilemektedir. Kilo alınmasına sebep olmasının nedeni sindiriminin güç olmasından kaynaklanmaktadır. 

  Gıda endüstrisinin palm yağını tercih etmesindeki bir diğer önemli etken ise ürünlerin raf ömrünü uzatmasıdır. 

  Tüm bu yan etkilerini göz önünde bulundurarak, ambalajlı ürün tüketimi yaparken daha dikkatli ve ölçülü olmaya özen göstermeniz gerekmektedir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Yağı Fazla Kaçan Yemek Nasıl Kurtarılır?

  Yağı Fazla Kaçan Yemek Nasıl Kurtarılır?

  2 yıl önce

  Yağlı diye çorbayı çöpe dökmeye, dökmeye gönlü razı olmayıp midenizi boş yere rahatsız etmeye son!

  Çorbalardaki ve sulu yemeklerdeki fazla yağdan kurtulmak için:

  #1Buz

  Buz, fazla yağı çekmede en fazla bilinen yöntemlerden biri. Bunun iki yöntemi var.

  *İlki bir kalıp buzu yemeğin içine atıp yemeğin üzerindeki fazla yağın buzun etrafına toplanmasını beklemek. Püf noktası ise acele edip buz erimeden tencereden çıkarmanız gerekmesi.

  *İkinci yöntem ilkine kıyasla daha az risk barındırıyor. Bir ya da iki küp buzu bir kağıt havluya sarın ve havluyu tencerenin üzerinde dolaştırın. Buz yağları bir noktaya toplayacaktır. Ardından biriken fazla yağları kaşık yardımıyla tencerenin içinden alabilirsiniz.

  #2Bayat ekmek

  Tencerenin içine bir dilim bayat ekmek koyup fazla yağı emdikten sonra tencereden çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntemi pilavlar için de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

  #3Çiğ patates

  Her türlü aşırıya kaçan yemeğin çözümü tabii ki yine patates! Soyup ikiye böldüğünüz çiğ patatesi tencerenin içine bıraktığınızda fazlı yağı içine çektiğini göreceksiniz. 

  #4Marul yaprağı

  Özellikle fazla yağlı çorbalar için kullanılan en farklı yöntemlerden biri marul yaprağı kullanmak. Çorba tenceresinin üzerine bırakacağınız bir yaprak marul fazla yağı çekecektir. Elbette yemeden marulu almalısınız!

  #5Kağıt havlu

  Sulu olmayan yemeklerde çözüm elbette kağıt havlu. Tek yapmanız gereken yemeğin üzerine kağıt havlu sermek ve yağı emmesini beklemek. Kızartmalarda hem altına hem üstüne sererek etkili sonuç alabilirsiniz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR