Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Yağ Yakıcı Besinler

Sağlıklı Mutfaklar
geri
Sağlıklı Mutfaklar
Glutene Alternatif Besinler
ileri
Glutene Alternatif Besinler

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yeni Moda Beslenme: Gluten Free

  Yeni Moda Beslenme: Gluten Free

  2 yıl önce

  Günümüzde glutensiz beslenme özellikle zayıflamak, daha sağlıklı beslenmek, gelecekte bazı hastalıklara yakalanma riskini azaltmak isteyen kişiler tarafından uygulanan yeni bir beslenme akımı. Gluten, bazı tahıllarda bulunan bir çeşit protein olmasının yanı sıra kimilerinde sindirim hastalığı olan çölyak hastalığına neden olmaktadır. Glutenin sindirilememesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kimi kişilerde ise hafif hassasiyete neden olup şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi geçici sorunlara yol açar, buna çölyak olmayan gluten hassasiyeti denilmektedir.

  Hangi besinlerde glüten var derseniz buğday, arpa, çavdar içeren tüm besinler, yulaf ezmesi, yulaf kepeği, alkollü içeceklerden bira gibi gıdalarda glüten bulunmaktadır.

  Hazır gıdalarda ise içindekileri okumak özellikle çölyak hastaları ve glüten hassasiyeti olan tüm bireyler için büyük önem taşıyor. 

  Maalesef B grubu vitaminleri glutensiz beslenenlerde en çok karşılaşılan vitamin eksikliği. Bu durum unutkanlık, beyin fonksiyonlarında zayıflama, sinirlerden zayıflama dolayısıyla el ve ayaklarda uyuşma, depresyon, saç dökülmesi ve baş dönmesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bu yüzden vücudun eksik kaldığı besin değerlerine dikkat edilmesi gerekiyor.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Glutene Alternatif Besinler

  Glutene Alternatif Besinler

  2 yıl önce

  Lifli besinlerin çoğunda glüten bulunabiliyor, ama bu alternatif besin yok değil tabi. Glütene hassasiyetiniz varsa tüketebileceğiniz besinlere önerimiz var. Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, her türlü kuru-taze meyveler, sebzeler, yumurta, tüm et türleri, süt ve süt ürünler tüketilebilir besinlerden. Karabuğday, kinoa, kinoa unu, amaranth ve pirinç ise glütensiz beslenenler için güzel bir alternatif olabilir.

  Alternatif yemek için fırında patates, glütensiz ekmek satın alabilir veya kendiniz pişirebilirsiniz. Canınız tatlı mı çekti, pirinç unundan glütensiz kek yaparak tatlı isteğinizi pratik tariflerle bastırabilirsiniz. Tuzlu hamur işlerine ise mısır unla yapabileceğiniz kekler yardımınıza koşuyor.

  Bunlar gibi daha birçok yemek tariflerine kolaylıkla ulaşabilir ve evinizde deneyebilirsiniz. Mutfakta yemek tariflerinize hem alternatif hem de lezzetiyle şölen yaşatan tariflerle durumu lehinize çevirebilirsiniz.

  Glüten sadece çölyak hastalarında veya hassasiyeti bulunan bireyler için değil, tüm herkes için fazla tüketildiğinde vücuda zararlı etkisi olan bir besin kaynağı. Bu yüzden önerilen besinleri ve tarifleri sağlıklı beslenmeye çalışan herkes deneyebilir, mutfağında farklılıklar yaratabilir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR