Kefirin Faydaları

Havuç Suyunun 9 Faydası
geri
Havuç Suyunun 9 Faydası
Kesilen Sütü Değerlendirmenin 7 Yöntemi
ileri
Kesilen Sütü Değerlendirmenin 7 Yöntemi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Farklar

  Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Farklar

  1 yıl önce

  Her ikisi de kabartıcı özellik taşıyan maddeler fakat kabartma tozu ve karbonat arasında yapısal olarak ciddi farklar mevcut. Karbonatın içerisinde saf sodyum bikorbonat olarak bilinen kimyasal bir madde var ve bu madde oldukça güçlü bir yapıda olduğu için doğru miktarlarda kullanılması önemli. Aksi halde çok fazla kabararak hamurlarınızın tadını bozabilir. Karbonat, özellikle içerisinde limon suyu, sirke gibi asidik maddelerin olduğu tariflerde kullanılması gereken malzemelerden. 

  Karbonat bu malzemelerle tepkimeye girerek karbondioksit açığa çıkarır ve hamurunuzun kabarmasını sağlar. Peki kabartma tozu olmadığı durumlarda karbonat kullanmak isterseniz ne kadar kullanmanız gerekir? Asla aynı oranda kullanmamanız gerekiyor elbette. 1 paket karbonat 1 paket kabartma tozuyla aynı etkiyi yaratmaz. 1 paket kabartma tozu isteyen tariflerin içerisine 1,5 - 2 çay kaşığı kadar karbonat ilave edip, üzerine birkaç damla limon suyu ekleyerek etkisini ortaya çıkarabilirsiniz. 

  Kabartma tozu ise karbonat ve kimyasal bir sıvının birleşimi sonucunda elde edilen bir madde. Karbonatın aksine tepkimeye girmek için herhangi bir asidik malzemeye gerek duymuyor ve üretiliş amacı olan kabartma görevini ekstra bir ürüne ihtiyacı olmadan gerçekleştiriyor.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Çok Sık Unutkanlık Problemi Yaşayanlar İçin 5 Öneri

  Çok Sık Unutkanlık Problemi Yaşayanlar İçin 5 Öneri

  1 yıl önce

  Sık sık unutkanlıktan dem vuranlar, bu yazımız sizin için! Hayatınızda yapacağınız birkaç ufak tefek değişimle unutkanlık probleminizi azaltabilirsiniz. 

  #1Eşyalarınızı belirli bir noktada toplamaya özen gösterin.

  Her zaman ihtiyaç duyacağınız bazı malzemeleri tek bir noktada toplamaya özen gösterin. Örneğin cüzdan, anahtarlık, telefon gibi ürünleri tek bir noktada toplamanız size fayda sağlayacaktır. 

  #2Not Alma Alışkanlığı Edinin

  Sıkı sık not alma alışkanlığı edinerek yapacağınız işlerin takibini kolaylaştırabilirsiniz. 

  #3Hatırlamak İçin Yüksek Sesli Düşünün

  Yüksek sesli düşünmek yaptığınız işleri hatırlamanızı ve çevrenizden yardım almanızı sağlayacaktır.  

  #4Teknolojiden Yararlanın

  Cep telefonunuzun anımsatıcı, hatırlatıcı gibi özelliklerini kullanarak işlerinizi takip edebilir ve notlarınızı her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. 

  #5Görsel Üzerinden Düşünün

  İsimleri hatırlamakta zorlanıyorsanız tanıştığınız kişilere zihninizde bir görsel ile kodlayın. Örneğin İpek ismini, çiçek ismiyle kodlayarak hatırlayabilirsiniz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR