Ispanağın Besin Değeri ve Faydaları

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Elma Sirkesi Diyeti

  Elma Sirkesi Diyeti

  1 yıl önce

  Elma Sirkesinin Zayıflatmaya Etkisi

  Elma sirkesinin en bilinen özelliği iştahı kesmesi ve metabolizmanın çalışma hızını artırmasıdır. Vücuttaki zararlı toksinlerin ve ödemin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Bu etkiyi yaparken aynı zamanda da hücrelere daha fazla oksijen ulaşmasını sağlıyor. Kilo almanıza ve yağ depolanmasına neden olan lenf sıvısının fazlasının vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.

  Elma Sirkesi Diyet Midir?

  Elma sirkesini diyet programı olarak değil yemek yeme alışkanlığını düzenlemek açısından kullanılır. Vücutta yağ yakımını hızlandırmak ve çok yeme isteğinizi azaltmak için kullanıma çok uygundur. 

  Elma Sirkesi Diyeti Nasıl Yapılır?

  Elma sirkesini sulandırarak diyet yerine getiriliyor. 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyin. Sirkeli suyu, yemeklerden yarım saat önce içip, ardından günlük beslenme programını uygulayarak devam edin.

  Elma sirkesinin tadından dolayı içemiyorsanız ballı, papatya çaylı veya sinameki tozlu ile destekleyebilirsiniz.

  Papatya çaylı elma sirkesi kürü; 1 su bardağı taze demlenmiş papatya çayının içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bu karışımı gece yatmadan veya kahvaltıdan önce içebilirsiniz.

  Sinameki tozlu elma sirkesi kürü; 1 su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı sinameki tozu ekleyip karıştırın. 

  Gün içinde 30-45 dakikalık yürüyüşler yapmaya ve en az 2,5 - 3 litre su içmeyi alışkanlık edinin. Kür, su ve egzersizler, ödemi, yağı vücuttan daha hızlı atmanızı sağlayacaktır. 

  Mide hastalığı olan veya düzenli ilaç kullanması gerekenler, yaşı küçük olanlar doktor kontrolünde ilerlemelidir. Ayrıca sirkenin doğal ve kaliteli olması gerekmektedir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Besin Değerlerini Saklayın! Sebze ve Meyve Kurutmanın Püf Noktaları ve Yöntemleri

  Besin Değerlerini Saklayın! Sebze ve Meyve Kurutmanın Püf Noktaları ve Yöntemleri

  2 yıl önce

  Kış hazırlıkları başlamışken besin değerlerini korumanın en güvenli ve dayanıklı yöntem kurutmadır. Kuruttuğunuz meyveleri tatlıların içerisinde kullanabileceğiniz gibi, sebzeleri kurutarak dolma gibi yemeklerde kullanabilir, zeytinyağı-sirke-sarımsak üçlüsüyle en güzel mezelere imza atabilirsiniz.

  Peki sebzeleri kuruturken hangi noktalara dikkat etmelisiniz? 

  Kurutma yaparken her sebze ve meyve için aynı yöntemi kullanamıyorsunuz maalesef. Domates kuruturken dikkat etmeniz gerekenler farklıyken biber kuruturken dikkat etmeniz gerekenler ve yöntemler birbirinden farklıdır. Ama her sebze ve meyvenin kurutulmasında en önemli ihtiyacınız nem oranı düşük sıcak bir havadır. Eğer kurutma için yeterli kuru ve sıcak havaya sahip değilse yaşadığınız yer o zaman fırında da kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü nemli hava gıdaların kurutulurken küflenmesine neden olmaktadır. Dayanıklılığını maksimum noktaya getirmek istiyorsanız önce açık havada kurutup ardından fırınlayabilirsiniz. 

  Kurutmak istediğiniz sebze ve meyveleri kuruturken daha küçük parçalara ayırmanız gerekmektedir. Örneğin biber kurutmak istiyorsanız içerisindeki çekirdekleri çıkartıp ikiye bölerek kurutabilirsiniz. Çünkü biberlerin içerisindeki çekirdekler nemli kalıp kolay kurumadığından biberlerin küflenmesine neden olabilmektedir. 

  Kurutma işleminde sebze ve meyveleri bir bez üzerinde bekletmeniz gerekmektedir, toprağa temas etmemesi kurtlanmasını önleyecektir. 

  Besinlerinizi saklarken kullanmanız gereken en sağlıklı yöntem ise tabii ki cam kavanozlardır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR