İftarda ve Sahurda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Sağlıklı Mutfaklar
geri
Sağlıklı Mutfaklar
Glutene Alternatif Besinler
ileri
Glutene Alternatif Besinler

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Gıda İntoleransı Nedir?

  Gıda İntoleransı Nedir?

  2 yıl önce

  Gıda intoleransı son günlerde çokça duyduğumuz, hepimizin bir yolunu bulup Gıda İntoleransı testi yaptırmak istediği bir dönemdeyiz. Gıda intoleransı, vücudun bazı besinleri sindirmekte zorlandığı ve alerji kadar ağır reaksiyonlar olmasa da vücudun şişlik, kabızlık gibi sindirememe sinyalleri yolladığı besinlere karşı olan hassasiyetinizdir. Bu nedenle alerji ile intolerans karıştırılmamalıdır. Zaten bilim dünyasında da yeni bir kavram olduğu için tam olarak çizgileri net olarak belirtilmemiştir. 

  Gıda Intoleransı testleri ile de, kesin sonuç olmasa da, hangi besinleri sindiremediğinizi ve vücudunuzda yan etkiye neden olan besinleri tanımanıza yardımcı olmaktadır. Gıda intoleransı testini tamamladıktan sonra aldığınız besinlere dikkat ederseniz, gerçekten kilo verme ve sağlıklı kiloya ulaşma hızınızın arttığını görebilirsiniz. Çünkü vücudunuza, vücudunuzdaki enzimlerin sindirmede iyi olmadığı besinleri almadığınızda doğal olarak sindirim problemi yaşamayacak ve doğal dengeyle beslenmenize devam edebileceksiniz. 

  Gıda intoleransı teslerinden sonra gündeme gelen en bilindik rahatsızlık gluten intoleransıdır. Ancak glütene karşı önlem almak için illa ki test yaptırıp gluten intoleransına sahip olduğunuzu öğrenmenize gerek yok. Çünkü hemen hemen herkesin glütene karşı hassasiyeti bulunmaktadır. Çünkü gluteni vücudumuza karşı sağlıklı bir girdi olarak göremiyoruz maalesef. 

  Sonuç olarak vücudunuzu daha iyi tanımak istiyorsanız gıda intoleransı testlerini deneyebilirsiniz, ancak şu an için bu testlerin kesinliğitıp yani bilim dünyası tarafından tam kesinlikle kanıtlanmamıştır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Sağlıklı Mutfaklar

  Sağlıklı Mutfaklar

  2 yıl önce

  İnsan ömrü teknolojinin de gelişmesiyle birlikte uzuyor. Tıptaki gelişmelerin yanı sıra vücudumuza nasıl bakarsak öyle etkisini görüyoruz. Aynı yaştaki insanlar birbirinden çok farklı görünüme sahip olması kuşkusuz sağlıklı beslenme ve sporla doğru orantılı olarak değişiyordur.

  Sağlıklı beslenme bizi hastalıklardan uzak tuttuğu gibi hücrelerin genç kalması için destekleyici rol oynuyor. Vücutta su tutan ve enerjimizi düşüren besinlerin tüketimini özellikle sınırlamamız gerekiyor. Tabi ki bunların başında şeker geliyor. Ayrıca, glutenli besinler de vücutta fazla su tutulmasında neden oluyor. Eeee atalarımız boşuna dememiş ne ekersen onu biçersin diye😊

  Sadece sağlıklı besinler tüketmek elbette yeterli değil. Spor yapmak vücudu dinç tutar ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Birbirinden ayrılmayan bu ikiliyi düzenli olarak bir arada uygularsanız ve bunu bir yaşam tarzı haline getirirseniz, sağlıklı ve fit bir görünüm sizin olacaktır.

  Unutmayın, karın kası mutfakta yapılır! Sağlıklı mutfaklar…

  YAZININ DEVAMINI GÖR