İdeal Yılbaşı Yemekleri

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen formülle El Temizliği için El Yapımı Dezenfaktan!

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen formülle El Temizliği için El Yapımı Dezenfaktan!

  1 yıl önce

  Dünyayı tehdit eden ve ciddi bir pandemi haline gelen COVID-19’a  yakalanmamak için olası virüslerden ellerinizi arındırmak amacıyla kullanabileceğiniz hem ucuz hem de evinizde yapabileceğiniz formülü siz mutfakseverlerle paylaşıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen formüle aşağıdaki içerikten ulaşabilirsiniz.  

  Malzemeler :

  1. 1 Litre %99.8’lik İzopropil Alkol

  2. 19 ml Gliserin

  3. 55 ml %3’lük H202 (Hidrojen Peroksit/Oksijenli Su)

  4. 266 ml H20 (Temiz Su/ Kaynatılmış soğutulmuş Su)

  5. Ölçü Kabı

  6.Huni

  7.Pompalı küçük şişeler

  8. Boş şişe 

  Dünya Sağlık Örgütü’nün 10 litre hacim için verdiği formülü, daha küçük hacimde (1.5 L) hazırlamak için şu şekilde işe başlayabiliriz. 

  Eczanelerden kolaylıkla tedarik edebileceğiniz %99.8’lik İzopropil Alkolden, 1 Litre alarak stok olarak hazırlayacağınız boş bir şişeye aktarınız. Ardından, 55 ml %3’lük H202 yani Oksijenli Suyu ölçü kabında ölçtükten sonra İzopropil Alkol’ün üzerine aktarınız. Burada kullanılan Oksijenli Su, alkolde bulunan olası bazı sporları öldürmek amaçlı kullanılmakta olup, virüsler üzerinde direk bir etkiye sahip değildir. Bir diğer malzememiz ise Gliserol olarak da bilinen Gliserin’dir. 19 ml Gliserini ölçü kabında ölçtükten sonra çalkama şişesine aktarınız. Bildiğiniz gibi sürekli alkole maruz kalmak cildinizde tahribata yol açacaktır. Gliserinin burada kullanılma amacı nemlendirici etkiye sahip olmasındandır. Son olarak, 266 ml H20 (temiz su) çalkalama şisesine aktarılır ve şişenin kapağı kapatılarak kuvvetli çalkalama yapılır. Hazırlamış olduğunuz 1.5 litrelik stok el dezenfektanınız artık hazırdır. Evinizde bulunan kullanmadığınız pompalı küçük şişelere huni aracılığıyla stok dezenfektandan aktaracağınız miktar kadar aktarma yaptıktan sonra dezenfektanınız kullanıma hazırdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), el dezenfektanlarında en az %60 alkol kullanımını önermektedir. Hazırlamış olduğumuz dezenfektan %75 izopropil alkol içeriyor olduğundan evrensel standartlara da uygundur.

  Sağlıkla Kalın!

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Mevsimine Göre Balık Seçimi

  Mevsimine Göre Balık Seçimi

  3 yıl önce

  Balık pişirmenin bir sürü püf noktası vardır. En lezzetli pişirme yöntemi ızgarayken, en doğru pişirme yöntemi ise buğulamadır. Kızartma tercih ediyorsanız balığı fındık yağında kızartılmalıdır.

  Balık seçiminde ise özellikle küçük balıkları kızartmalı, ızgara için yağlı balıkları tercih etmelidir. Balık çorbası için tercihiniz kefal, levrek, kırlangıç gibi balıklar olmalıdır.

  Yine de lezzetli bir balık pişirmenin asıl sırrı mevsimine göre balık tercih etmektir. Kış aylarında seçeceğiniz balıkla yaz aylarında seçeceğiniz balık arasında büyük bir lezzet farkı vardır.

  #1Ocak Ayı

  Hamsi, kalkan, torik, alabalık, kefal, yayın balığı son derece lezzetlidir.

  #2Şubat Ayı

  Yine soğuk havalara düşkün gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, kaya balığı ve levrek ön plana çıkar.

  #3Mart, Nisan ve Mayıs Ayı

  Gümüş, izmarit, kalkan, mersin, mezgit, kaya balığı, kefal, levrek, yayın balığını tercih edilir. Nisan ayında artık mercan kendisini göstermeye başlar.

  #4Haziran, Temmuz ve Ağustos Ayı

  Haziran ayında artık yazın vazgeçilmez balıkları sofraları süsler. Akya, kaya balığı, mersin, mercan, orkinos, orfoz, sardalya, sarıağız haziran, temmuz ve ağustos aylarında bolca olan balıklardan bazılarıdır. Trança ve istavrit mevsimin en lezzetli balıklarıdır.

  #5Eylül, Ekim ve Kasım Ayı

  Eylül ayı artık sonbahara kapı açılır ve sardalyanın en lezzetli zamanı başlar. Barbunya, çinekop, çipura, kılıç, lüfer, palamut, orfoz, sardalya, sarıkanat dönemi kasım ayına kadar devam eder. Ekim ayının en lezzetli balığı palamut iken, kasım ayında lüferin yıldızı parlar.

  #6Aralık Ayı

  Aralık ayında tekrar hamsi, iskorpit, kara göz, kofana, mercan, palamut, torik, uskumru, kefal, yayın balığı balık tezgahlarında yerini alır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR