İdeal Yılbaşı Yemekleri

Yemek Temalı 5 Film
geri
Yemek Temalı 5 Film
Yılbaşı Sofrası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
ileri
Yılbaşı Sofrası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Farklar

  Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Farklar

  Her ikisi de kabartıcı özellik taşıyan maddeler fakat kabartma tozu ve karbonat arasında yapısal olarak ciddi farklar mevcut. Karbonatın içerisinde saf sodyum bikorbonat olarak bilinen kimyasal bir madde var ve bu madde oldukça güçlü bir yapıda olduğu için doğru miktarlarda kullanılması önemli. Aksi halde çok fazla kabararak hamurlarınızın tadını bozabilir. Karbonat, özellikle içerisinde limon suyu, sirke gibi asidik maddelerin olduğu tariflerde kullanılması gereken malzemelerden. 

  Karbonat bu malzemelerle tepkimeye girerek karbondioksit açığa çıkarır ve hamurunuzun kabarmasını sağlar. Peki kabartma tozu olmadığı durumlarda karbonat kullanmak isterseniz ne kadar kullanmanız gerekir? Asla aynı oranda kullanmamanız gerekiyor elbette. 1 paket karbonat 1 paket kabartma tozuyla aynı etkiyi yaratmaz. 1 paket kabartma tozu isteyen tariflerin içerisine 1,5 - 2 çay kaşığı kadar karbonat ilave edip, üzerine birkaç damla limon suyu ekleyerek etkisini ortaya çıkarabilirsiniz. 

  Kabartma tozu ise karbonat ve kimyasal bir sıvının birleşimi sonucunda elde edilen bir madde. Karbonatın aksine tepkimeye girmek için herhangi bir asidik malzemeye gerek duymuyor ve üretiliş amacı olan kabartma görevini ekstra bir ürüne ihtiyacı olmadan gerçekleştiriyor.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Kahvenin Özellikleri ve Faydaları

  Kahvenin Özellikleri ve Faydaları

  1 yıl önce

  Kök boyası familyasından(Rubiaceae) olan kahve, bilinen aksine yerde yetişen bir bitki değil 4-5 metre yüksekliğindeki ağacın meyvesidir. Bu meyvenin kavrulma aşamasından olan esmer ve siyah rengi alan kahve; içerisinde sahip olmuş olduğu kokuyu bu şekilde dışarıya vermektedir. Kahve ağacı iklimsel olarak 18 derece ortalam sıcaklığa sahip yerlerde yetiştirilmektedir. Bu özelliği ile tipik bir tropikal meyvedir. Nemli bir iklimi seven kahve ağacı, meyveleri olgunlaştıktan sonra iki hafta içerisinde toplanmazsa çürümeye başlayacaktır.

  Kahve içerisinde beyni uyandırıcı kafein bulunduğundan dolayı uykusuzluk, baş ağrısı, diğer sinirsel ağrılara iyi gelmektedir. Kafein orantılı bir biçimde kullanıldığında zihin açıklığını sağlar, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kahve içerisindeki kafein yağ yakıcı bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden dolayı kilo kontrolünde kahve içmek önemlidir.

  Kahvenin çok sık kullanılması insana sinirlilik ve uykusuzluk vermektedir. Bu özelliğinden dolayı kahve tüketiminde kontrollü davranmak önemlidir. Aşırı kahve tüketimi metabolizma hızını bozmakta ve kabızlığa neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı basur ve safra rahatsızlığı olanlar kahve tüketiminde dikkatli davranmalıdır.  

  YAZININ DEVAMINI GÖR