Her Gün Kırmız Et Yersek Ne Olur? Kırmızı Etin Zararları ve Faydaları

Şeker Yerine Tüketebileceğiniz Gıdalar
geri
Şeker Yerine Tüketebileceğiniz Gıdalar
Yeni Moda Beslenme: Gluten Free
ileri
Yeni Moda Beslenme: Gluten Free

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yeni Moda Beslenme: Gluten Free

  Yeni Moda Beslenme: Gluten Free

  1 yıl önce

  Günümüzde glutensiz beslenme özellikle zayıflamak, daha sağlıklı beslenmek, gelecekte bazı hastalıklara yakalanma riskini azaltmak isteyen kişiler tarafından uygulanan yeni bir beslenme akımı. Gluten, bazı tahıllarda bulunan bir çeşit protein olmasının yanı sıra kimilerinde sindirim hastalığı olan çölyak hastalığına neden olmaktadır. Glutenin sindirilememesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kimi kişilerde ise hafif hassasiyete neden olup şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi geçici sorunlara yol açar, buna çölyak olmayan gluten hassasiyeti denilmektedir.

  Hangi besinlerde glüten var derseniz buğday, arpa, çavdar içeren tüm besinler, yulaf ezmesi, yulaf kepeği, alkollü içeceklerden bira gibi gıdalarda glüten bulunmaktadır.

  Hazır gıdalarda ise içindekileri okumak özellikle çölyak hastaları ve glüten hassasiyeti olan tüm bireyler için büyük önem taşıyor. 

  Maalesef B grubu vitaminleri glutensiz beslenenlerde en çok karşılaşılan vitamin eksikliği. Bu durum unutkanlık, beyin fonksiyonlarında zayıflama, sinirlerden zayıflama dolayısıyla el ve ayaklarda uyuşma, depresyon, saç dökülmesi ve baş dönmesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bu yüzden vücudun eksik kaldığı besin değerlerine dikkat edilmesi gerekiyor.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Dukan Diyetiyle Fazla Kilolara Kalıcı Veda

  Dukan Diyetiyle Fazla Kilolara Kalıcı Veda

  1 yıl önce

  Son yılların en popüler diyet yöntemlerinden biri Dukan diyeti. 4 evreden oluşan diyet programı her aşamayı doğru uygulayanlara kısa sürede kalıcı kilo vermeyi vaad ediyor. Peki verilen kilolar kalıcı mı? Dukan diyetiyle kilo verenler sağlık problemi yaşıyor mu?

  Dukan diyetiyle ilgili olumlu ve olumsuz birçok profesyonel görüş bulunuyor. Dr. Dukan diyet programı için yıllarca araştırma ve deneyler üzerinde çalışmış, ancak programı uygulamadan önce mutlaka sağlık kontrolleri ve profesyonel bir diyetisyene başvurulması gerekiyor.

  Peki Dukan diyetinin en çekici yönü ne mi? Tabi ki diyet uygulamasını en zorlaştıran etmen olan açlık hissi. Dukanla açlık hissi yaşamadan hızlı şekilde kilo verebilirsiniz. Protein ağırlıklı beslenmeyle atak, seyir, güçlendirme ve koruma evrelerinden oluşan diyet programıyla beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekiyor. 

  Defalarca denenen diyet listelerinden sonuç alamadıysanız belki bu hayalinizdeki değişim için çözüm olabilir. Unutmayın değişim için kararlı olmak ve evrelere tamamıyla uyarak hızlı kilo verebilirsiniz.

  Kaynak için Dr. Dukan’ın kitabına başvurabilirsiniz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR