Hangi Renk Daha Faydalı?

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yaz Mevsimi Biterken Son Hazırlıklar: Hangi Meyve ve Sebzeleri Kurutabilirsiniz?

  Yaz Mevsimi Biterken Son Hazırlıklar: Hangi Meyve ve Sebzeleri Kurutabilirsiniz?

  2 yıl önce

  Yaz mevsiminin sevdiğiniz tatlarını kışın da korumak isteyenler için kurutma yöntemi bire birdir. İşte kurutabileceğiniz en güzel yaz lezzetleri! 

  Domates

  Kışın alacağınız domatesin lezzeti hiç yaz mevsimindeki gibi olur mu? Olmaz. O zaman domates severlerin kahvaltılardan ana yemeklerin içerisine hemen hemen her şekilde tüketebileceği bir yöntemdir domates kurutması. 

  Dikkat etmeniz gereken şey domatesi 3 4 parçaya ayıracak şekilde dilimleyerek bir tepsiye dizmektir. Tepsinizi güneşin altında 3 4 gün boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Kuruyan yüzlerini her gün çevirerek domateslerin eşit bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz. 

  Domatesleri bekletirken tepsinin üzerine kaya tuzu koyarak bekletebilirsiniz. Kuruttuğunuz domatesleri cam kavanozlar içerisine tuzla beraber koyarak muhafaza edebilirsiniz. 

  Biber

  Biberleri kuruturken dikkat etmeniz gereken en önemli püf nokta biberin saplarını çıkartmak ve içerisindeki çekirdekleri temizlemektir. Çekirdekler nemli kalacağından biberlerin küflenmesine neden olmaktadır. Biberleri tüketmek istediğiniz şekle göre kurutabilirsiniz. Örneğin dolmalık kullanmak istiyorsanız sadece sapını ve çekirdeklerini çıkartarak kurutmaya alabilirsiniz. Tepsiye dizmektense bir ip yardımıyla biberleri boncuk boncuk dizebilirsiniz. Güneş alacak bir yere asarak her tarafının eşit bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz.  

  Patlıcan

  Patlıcanı kurutmanın en kolay yöntemi patlıcanların kabuklarını soyarak dilimleyerek iplere dizmeniz ya da tepsiye dizmenizdir. Güneşin altında bekleterek kuruttuğunuz patlıcanları yemeklerinizde lezzet vermesi için kullanabilirsiniz, özellikle meyhane pilavına çok yakışacak patlıcan kurutmasını denemenizi tavsiye ederiz. 

  Kırmızı Acı Biber

  Kırmızı acı biber kurutması oldukça kolaydır. Yapacağınız tek şey ipe tek tek geçirip güneşin altına asmaktır. Biberlerinizin küçük olmasına özen gösterin. Kışın yemeklerinizin içerisine atacağınız küçük kurumuş acı biberlerin lezzeti damaklarınızda unutulmaz lezzetler bırakacak. 

  Kayısı

  Kayısı özellikle kilo vermeye yardımcı olma ve metabolizmayı hızlandırması yönüyle oldukça tercih edilen bir meyvedir. Kayısının yaz kış tüketilmesi bu nedenle oldukça faydalıdır. Yazın meyvesini direk olarak tüketebildiğiniz kayısıyı kış için kurutarak hem direk yiyebilirsiniz hem de kompostosunu yapabilirsiniz. 

  Kayısı kurutmak için ilk adımınız kayısıları yıkayıp kurutup, bir sofra bezi üzerinde güneşin altına koymaktır. 3-4 gün bekledikten sonra kayısıları çekirdeklerinden ayırmanız gerekmektedir. Çekirdekleri çıkartırken kayısının içerisinde suyun kalmadığından emin olun. Çekirdekleri aldıktan sonra güneşin altında kurutmaya devam edin. Kayısıların üzerine sinek veya böceklerin gelmesini engellemek istiyorsanız üzerine çok ince bir örtüyle güneşin etkisini azaltmayacak şekilde örterek kurutabilirsiniz. Kayısıların rengi koyulaşıncaya kadar kurutmaya devam edin. Kayısı kurutma işlemi yaklaşık 7-8 gün sürmektedir. 

  Kuruttuğunuz meyve sebzeleri gölge bir alanda cam kavanozlarda saklamaya özen gösterin. Şimdiden afiyet olsun!

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Nane Nedir ve Nane Yağının Etkileri Nelerdir?

  Nane Nedir ve Nane Yağının Etkileri Nelerdir?

  11 ay önce

  Nane sofralarımızın vazgeçilmezi, yeşil salataların en etkili malzemesidir. Etkili aroması ve harika kokusu ile baskın bir bitkidir. Sık çatallaşan, hafif tüylü ve dayanıklı bir bitki olarak bilinmektedir. Ilıman iklime sahip olan her bölgede yetiştirilebilir. 

  Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

  Buhurdanlığınıza damlatacağınız 2-3 damla nane yağı solunum rahatsızlıkları, mide bulantısı, yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi durumlara iyi gelmektedir. Suyun sürekli sıcak kalmasını, böylece içindeki aromatik yağların havaya yayılmasını sağlayan bir sisteme sahip olan buhurdanlıklar, aromatik yağları kullanmanın en etkili yollarından biridir.

  Nane yağı, ağız yoluyla tüketilebilen aromatik yağlardan biridir. Kuru veya taze nane koyabileceğiniz her yemeğe birkaç damla ekleyebilir içeceklerinize de ekleyerek faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

  Badem, susam, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı içerisine birkaç damla karıştırarak ağrı kesici, kaşıntı giderici ve cildi besleyecek bir masaj yağı yapabilirsiniz.

  Saçlarda oluşan kepekleri

  Ağız kokusunun engeller.

  Mide ağrılarını azaltır.

  Sindirim sorunlarını yumuşatır.

  Kötü kokan nefesi tazeler.

  Baş ağrısını hafifletir.

  Antimikrobiyal özellikler gösterir.

  Zihinsel odaklamayı iyileştirir.

  Solunum borusunu temizler.

  Enerjiyi artırır.

  Sıkı kasları yumuşatır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR