Hamilelik Sonrası Daha Verimli Bir Emzirme Dönemi Nasıl Geçirilir?

Havuç Suyunun 9 Faydası
geri
Havuç Suyunun 9 Faydası
Kesilen Sütü Değerlendirmenin 7 Yöntemi
ileri
Kesilen Sütü Değerlendirmenin 7 Yöntemi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kış Ayları Gelirken Depolamamız Gereken Besinler

  Kış Ayları Gelirken Depolamamız Gereken Besinler

  1 yıl önce

  Her mevsim geçişine doğa nasıl bir değişim gösteriyorsa vücudumuz ve metabolizmamız da benzer tepkileri ve değişimleri gösteriyor. Farklı bir iklime adapte olmaya çalışırken kimi zaman sindirim, metabolizma sorunları yaşıyor, kimi zaman da bağışıklık sistemi düşüyor ve hastalıklara kaptırıyoruz kendimizi. Bunun önüne geçmek için sonbahar aylarına başlangıç verilir verilmez beslenmemize dikkat ederek gerekli vitamin ve diğer önemli besin kaynaklarını vücudumuza depolamamız gerekmektedir. 

  Soğuk havalara ve hastalıklara karşı hazırlığını beslenme önlemleri alarak başlamak isteyenler için işte size yardımcı olacak birkaç besin:

  Portakal, Mandalina, Turp

  C vitamini içeren meyveleri sebzeleri yediğiniz an vücudunuz reaksiyon gösterecektir. Etkisini bu kadar çabuk gösteren C vitaminin depolandığı en bilindik besinler ise mandalina, turp ve portakaldır. Bol bol mandalina ve portakal tüketerek gribe karşı gardınızı alabilirsiniz. 

  Bal Kabağı 

  Tatlısından çorbasına birçok lezzetle harmanlayabileceğiniz bal kabağı kışın bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır. 

  Elma

  Sindirim sistemini hareketlendiren meyveleri sayacak olursak üzüm, karpuz ve elma gelir en başta. Sindirim siteminizde meydana gelebilecek mevsimsel değişimden kaynaklı yavaşlamayı elma yiyerek hızlandırabilirsiniz. 

  Balık

  Av yasağının da kalkmasıyla bol bol balık yenilebilecek döneme girdik. Denizden babam çıksa yerim diyenler için en sevilen mevsimlerden olan sonbahar ve kış mevsiminde balık yiyerek sağlığınızı korumaya ve mevsimin en zengin içerikli besinini bol bol tüketmeye özen gösterin. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Azıda Çoğuda Zarar

  Azıda Çoğuda Zarar

  11 ay önce

  Tuz, insan kemik oluşumunda ve korunmasında temel etkenlerden birisidir. Bir asit ve bazın tepkimesiyle oluşan bu madde içerisinde birçok element bulundurur.

  Yararları : Yemeklere lezzet katar. Vücutta asit-baz dengesini korur. Tansiyonu dengede tutar. Vücut kramplarına engel olur. İdrar oluşumunu sağlar. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. bazı solunum yolu hastalıklarında tuz odaları şifa olarak ta kullanılmaktadır.

  Zararları : Yiyeceklere lezzet veren bir madde olan tuz fazla alındığında böbreklerde sodyum artacağından böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir. Tuzun fazla tüketilmesi böbreklerde dışarı atılamadığı için vücutta ödem oluşturur. Oluşan ödem kan basıncının dengesini bozar ve yüksek tansiyona sebep olur. Yüksek hastaları da potansiyel böbrek hastalarıdır.

  Eksik Kullanımı : Vücuda alınan tuzun yeterli alınmaması durumunda da tansiyon düşüklüğü, eklem ağrıları ,kas hastalıkları sinir sistemi hastalıklarına yol açabilir. Yeterli ve dengeli iyot kullanımı vücuda direnç ve sağlık verir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR