Günlük Süt mü Uzun Ömürlü Süt mü

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?
geri
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?
Her Gün Kırmız Et Yersek Ne Olur? Kırmızı Etin Zararları ve Faydaları
ileri
Her Gün Kırmız Et Yersek Ne Olur? Kırmızı Etin Zararları ve Faydaları

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • 2018 Yılında Yemek Yapmayı Öğrenmenizi Sağlayacak 5 Tavsiye

  2018 Yılında Yemek Yapmayı Öğrenmenizi Sağlayacak 5 Tavsiye

  Yemek yapmayı hepimiz çok isteriz. Fakat bazılarımız sadece yemeği çok sevdiğini ve yemek yapmayı bilmediklerini ama öğrenmeyi çok istediklerini belirtmektedirler. Bu gibi konuşmalara şahit olursanız arkadaşlarınıza yeni yılda 5 tüyo vererek yemek yapmalarını sağlayabilirsiniz. 

  #1Manava Gitmelerini Önerin

  Manava giderek mevsimlik sebze ve meyvelerin alımı kişiye ister istemez “pişirme” iç güdüsünü verecektir. Çöp olmasın mantığıyla bireyler yemek tariflerini inceleyerek yemek yapma işlemine girişeceklerdir. 

  #2Zanaat Gerektiren ve Meslek Olan Bir Yemeği Yaptırmayın

  Pastacılık, midyecilik, kurabiye ve poğaça gibi ustalık gerektiren tariflerden başlamamasını önerin. Sonuçta önemli olan yemek yapmaya başlaması olduğu için menemen ile başlamasını önerin.

  #3İyi Yemek Yapmak İçin “Zamanla Olur” Tavsiyesinde Bulunun.

  İyi bir şef yemeği veya herkese parmak ısırtan bir yemek zamana bağlı tecrübeyle oluşur. 

  #4Yaptıklarını Tüketmesi Gerektiğini Belirtin.

  Yaptıklarını tükettiği zaman nerede hata yaptığını görerek yeni denemesinde daha fazla tecrübe sağlayacaktır. Yeni yemeklerinde daha fazla başarıya ulaşacaktır. 

  #5Mutfak Raflarının ve Buzdolabının Dolu Olmasını Önerin.

  Mutfak raflarındaki kavanozların dolu olması kişiye yemek yapmak hissi verdiğini tavsiye edebilirsiniz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Kahve Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

  Kahve Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

  Sabahları kahvesiz olmaz diyenler için bu yazımızda kahve çeşitleri ve özellikleri topladık. 

  #1Arabica Cinsi Kahve

  Yılda 5 kilogram meyve veren Arabica Kahve, daha az kafeinli ve aroması lezzetlidir. Narin bir yapıya sahip Arabica Kahve ağacı iklim özellikleri bakımından yetiştirilmesi çok zahmetlidir. Kafein içeriği %1-2 oranında bulunmaktadır. 

  #2Coffea Canephora (Robusta)

  Arabica Kahvesinin aksine yetiştirilmesi kolay bir bitki çeşididir. Bu özelliği ile yetiştirilmesi ucuz maliyetlidir. %2 -5 arasında kafein oranına sahiptir. Fakat lezzet olarak aroması düşük ve asit oranı yüksektir. Acı bir tadı bulunan kahvenin içimi zordur. Dünya üzerindeki ana üretici Vietnam’dır. 

  Tüm pazarlanan kahveler bu iki ana kahvenin karışımı veya birbirine oranlaması üzerine elde edilmektir. Bunlar;

  #3Instant Kahve

  Çeşitli yöntemlerle içeme hazır ve suda direk çözülen kahve çeşididir. 

  #4Espresso

  İtalya menşeli bir kahve olan Espresso, yüksek basınç ile sıcak suda eriyen bir kahve çeşididir. Kullanılacak su oranı mutlaka kahve oranından daha az olmalıdır. Bu yüzden dolayı içimi instant kahvelere göre daha zordur. 

  #5Filtre Kahve

  ABD’de en çok kullanılan kahve çeşididir. Süzgeçli ve filtreli piston damıtma yoluyla elde edilmektedir. Yağ asitleri, çekirdeklerin aroması tamamen su ile özleşen bir kahve çeşididir. 

  #6French Press

  Kahve çekirdeklerinin kalın bir biçimde çekilerek, süzgeç ya da filtresi olan pistonlu bardaklar içerisinde sıcak su karışmasından elde edilmektedir. 

  #7Türk Kahvesi

  Türkiye’ye ve Ortadoğu’ya has bir kahve türüdür. Hazırlanış temeli Osmanlı İmpatorluğuna dayanmaktadır. Osmanlının hakimiyet koyduğu alanlara İstanbul’dan yayılan kahve, Türk kültüründe önemli bir anlama işaret etmektedir. Çok ince çekilmiş kahvenin su ve şeker karıştırılarak bakır cezve içerisinde köz kömürde pişirilmesinden elde edilmektedir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR