Güçlü Bir Hafıza İçin

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

  Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

  1 yıl önce

  Bağışıklık sistemi ve onu güçlendirmek tüm vücut için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi sadece sağlıklı beslenme ile değil kişisel temizlik ve hijyen gibi sağlık ile ilgili tüm yapılması gerekenleri koordineli ve gerektiği şekilde yapılmasıdır. Aşağıdakilerin yanı sıra sebzelerin ve meyvelerin doğal faydalarından faydalanmayı ve bu gibi dönemlerde bağışıklık sisteminize dikkat etmeyi eksiltmeyin.

  Bitter Çikolata

  lezzetli olduğu kadar besleyici ve yararlıdırda. Antioksidan kaynağıdır ve bu antioksidanlar vücudu serbest radikallerolan zararı olan atıklardan korur.Serbest radikaller vücutta bir çok hastalığa sebep olabilir ve hücrelere zarar verebilir. Bu nedenle kaloriside hesaba katılarak şekersiz bitter çikolata tüketmek daha iyi olacaktır.

  Zerdeçal

  Çoğu kişi baharat olarak yemeklerde kullandığı baharattır. Zerdeçal tüketirken kurkumin maddesi etkinliğini artırmak için karabiber ve zeytinyağı da kullanmak gerekir. Zerdeçalın içeriğindeki kurkumin, bazı bitkisel destek ürünlerinde de kullanılır.

  Ispanak

  C vitamini, E vitamini dahil olmak üzere birçok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemi güçlendirme için tercih edilebilir. Bunun haricinde ıspanak içerdiği besinlerle hücre bölünmesine ve DNA onarımına yardımcı olur.

  Sarımsak

  Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer kış hastalıkların önlenmesinde yaygın olarak kullanılır. Bu sebeple yemeklerde kullanımı hem lezzet hem sağlık açısından önerilir.

  Kefir

  Canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir. Düzenli kefir tüketimi bakteriler ile savaşır ve antioksidan aktivitesinin artmasına sebep olur. Bu nedenle düzenli tüketimi etkili olacaktır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Bulgur mu Pirinç mi ?

  Bulgur mu Pirinç mi ?

  1 yıl önce

  Mutfağımızda ana yemeklerin yanında, içinde veya sade olarak sıklıkla tükettiğimiz gıdalardandır. Çoğu zaman hangisi daha sağlıklı veya hangisi daha doyurucu diye düşünmüşüzdür. İşte karnınız kadar bilginizi de doyuracak pirinç ve bulgur yorumları.

  Gelişen teknolojinin ardından çoğu kişi hareketiz hayata alışmış ve yaşamını o şekilde sürdürmeye başlamıştır. Eğer sizde hareketsiz bir hayat yaşıyorsanız pirinçten uzak durmanızda fayda var.

  Pirinç kan şekerini hızlı ve ani yükselttiğinden, lif oranı düşük olduğundan dolayı hareketsiz hayat yaşayan insanlar tarafından fazla tüketilmemeli. Pirincin verdiği kaloriyi yakamayacağınız için fazla kilolara sebep olacaktır. 

  Bulgurda daha fazla lif oranı var. Lifli beslenme genel olarak hareketli insanlara tavsiye ediliyor. Diyabet gibi kronik hastalığı olanlar kesinlikle bulgur tüketmeli diye bir teoride yaygınlaşmaktadır. Çünkü lifli gıdalar kan şekerinin yükseltilmesini yavaşlatıyorlar. Bulgurda da fazladan olduğu için pirinç yerine bulguru tercih edin..

  Yine de pirinçten vazgeçmek istemeyenler en azından şehriye kullanmazlarsa daha sağlıklı ve kalorisi bir tık daha az olarak tüketebilirler.

  Pirinç yemediğinizde vücudunuzda veya hayatınızda bir eksiklik olmayacağı gibi yediğinizde de bol miktarda nişasta alacağınız için, bulgur daha sağlıklı diyebiliriz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR