Gıda İntoleransı Nedir?

Turşu Yapmanın Püf Noktaları
geri
Turşu Yapmanın Püf Noktaları
Yağ Yakıcı 10 Besin Maddesi
ileri
Yağ Yakıcı 10 Besin Maddesi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Dünyanın En Sağlıklı Baharatı: Sumak

  Dünyanın En Sağlıklı Baharatı: Sumak

  1 yıl önce

  Bugüne dek hiç bilmediğiniz özellikleriyle: Sumak bitkisi!

  Evet sumak bitkisi çünkü sumak yalnızca bir baharat değil, bundan çok daha fazlası. Sumak bitkisi, çalı görünümlü yapısı, kırmızı çiçek ve tohumlarıyla görür görmez tanıyabileceğiniz benzersiz bir bitki. Dünya üzerinde 100'ün üzerinde çeşidi bulunan bu bitki, ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi hariç hemen her yerde yetiştirilebiliyor, dünyada da en çok Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Akdeniz, İran ve Afganistan'da yetiştirildiği biliniyor.

  Sumak baharatına gelince, sumak baharatı, sumak bitkisinin kırmızı kısmının özel şartlar altında kurutulması, ardından sofra tuzuyla bir araya getirilip öğütülmesiyle elde edilen eşsiz bir baharat. 

  Ekşimsi hoş aromasıyla salatalara çok yakışan sumak, bakın nelere iyi geliyor!

  Sumak bitkisinin yararları

  • Hazımsızlığa çözüm oluyor ve mideyi rahatlatıyor.

  • Bu özelliği sayesinde hazımsızlık kaynaklı mide ağrısı, kramp ve gaz gibi sorunlara da çözüm oluyor.

  • Boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını desteklediğinden hem ishal hem de kabız gibi sorunlara çare oluyor.

  • Kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor.

  • Güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden vücuttaki toksinleri vücuttan uzaklaştırıyor.

  • Bu özelliğiyle de sumak, grip, nezle gibi kış hastalıklarına karşı vücudumuzu koruyor.

  • Vücutta oluşan iltihap probleminin hızlı bir şekilde geçmesine destek oluyor.

  • Güçlü antioksidan etkisi nedeniyle kalp ve damar sağlığını koruyor.

  • Metabolizmayı hızlandırıyor.

  • Vücutta idrar söktürücü bir etki oluşturuyor.

  • Yaşlanma karşıtı bir etki oluşturarak erken yaşlılık belirtilerini, kırışıklıkların oluşumunu en aza indiriyor.

  • Regl döneminin daha rahat geçmesini sağlayan sumak, özellikle bu dönemde çekilen ağrıların azalmasına, düzensizliklerin son bulmasına yardımcı oluyor.

   Sumak zayıflatır mı?

  Sumak, antioksidan özellikler gösterip vücuttan toksinleri uzaklaştırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı, kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak tokluk hissini uzun bir süreye yaydığı için zayıflamaya destek olan doğal ürünlerden biridir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Akciğer Kanserinin Panzehiri: Tere Otu

  Akciğer Kanserinin Panzehiri: Tere Otu

  Herkesin korkulu rüyası olan Akciğer kanserine yakalanmamak için bazı doğal besinler tüketmeliyiz. Akciğer kanserine karşı en temel besinlerin başın tere otu gelmektedir. Tere otu, tüketildiği takdirde vücut üzerinde mucizevi etkilere sahiptir. Gelin hep birlikte tere otunun faydalarını araştıralım.

  Çeşitli sebze yemeklerinin içerisine konulan tere turpgiller familyasındandır. Fakat oldukça güçlü spektrum etkisinden dolayı tek başına tüketilmesi gerekmektedir. Salatanın içerisine ya da başka bir yemeğin içerisinde kullanıldığında bazı özelliklerini kaybetmektedir. Tere günün her öğününde üzerine sıkılan limon ile birlikte yalnız tüketilmeli ve soframızda her zaman yer almalıdır.

  Tere çok yüksek miktarda B6 vitaminine sahiptir. İçerdiği kükürtlü bileşenler sayesinde sindirim ve bağırsak problemlerinin çözümünde etkili rol oynamaktadır.

  Akciğer kanserine yakalanmış kişilerin nefes alma zorluklarına karşı tere kürü tedavisi ile hastaların nefes sorunu ortadan kalkmaya başlayacaktır. Kuşkusuz bu tedavi yöntemi için ilk yapmanız gereken doktorunuza tanışmak ve hekimin uyguladığı tedavinin dışına çıkmamaktır.

  Tere, kansızlık problemine karşı sahip olduğu yüksek miktarda demir ile tedavi edici bir etkiye sahiptir. Tere en zengin bitkilerin başında gelmektedir.

  Prostat kanseri, prostat büyümesi gibi sorunlar yaşıyorsanız günde 3 tere tüketimi önerilmektedir. Tere prostatı tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Bunun yanında romatizma şikayeti olanlar da mutlaka tere tüketmelidirler.

  YAZININ DEVAMINI GÖR