Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Faydası Saymakla Bitmez: Karanfilli Su
geri
Faydası Saymakla Bitmez: Karanfilli Su
Soğan Suyunun 7 Faydası
ileri
Soğan Suyunun 7 Faydası

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Ev Yoğurdu Neden Çabuk Ekşir?

  Ev Yoğurdu Neden Çabuk Ekşir?

  1 yıl önce

  Ev yoğurdu ya da hazır yoğurt tercih edenler olarak ikiye ayrılan bizler, elbette biliyoruz ki ev yoğurdu daha sağlıklıdır. Kimisinin ağzına sürmediği bu lezzet, katkı maddesi kullanmadığı için doğal ve sağlıklıdır. Katkı maddesi konulmaması sebebiyle de çabuk ekşir ve bozulur.

  Ev yoğurdu neden çabuk ekşir?

  Ev yoğurdunun çabuk ekşimesi ilk olarak kullandığınız sütün tazeliğiyle ilgilidir. Bunun yanında kullandığımız mayanın ekşi olması da yoğurdumuzun ekşiliğini etkiler.  Süt ve maya yeterince taze değil hatta ekşimeye yüz tutmuşsa yaptığımız yoğurt da çok çabuk ekşir. Maya haddinden fazla ekşimişse yoğurt ekşi olarak bile mayalanabilir.

  Yoğurdun en güzel şekilde mayalanması için belli bir ısıdayken mayalanması gerekir. Bu sıcaklık, ısıyı ölçmek için parmağımızı soktuğumuzda dayanabileceğimiz bir sıcaklık olmalıdır. Eğer sütünüz doğru ısıdaysa oda sıcaklığındaki mayayı ilave edip mayalandırmak gerekir. Sıcak - soğuk dengesinin doğru ayarlanması önemlidir. Bu yapılmazsa yoğurdunuzda aynı şekilde ekşime ve bozulma yaşanır.

  Ev yoğurtları, hazır yoğurtlara göre katkı maddesi bulundurmadığı için çabuk bozulur.  Yoğurdun içine temiz olmayan kaşık sokmak, dolaptan çıkartıp oda ısısına geldikten sonra tekrar dolaba koymak ve bu işlemi sıkça yapmak yoğurtları çabuk ekşiten durumlardandır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Neden Yoğurt ile Pekmezi Birlikte Yememeliyiz

  Neden Yoğurt ile Pekmezi Birlikte Yememeliyiz

  1 yıl önce

  Ayrı ayrı sağlığa birçok faydası olan yoğurt ve pekmez bir araya geldiğinde tüm bu özelliklerini yitirip faydadan ziyade zarara yol açıyor.

  Tek başınayken oldukça faydalı olan pekmez ile yoğurt bir araya geldiğinde bu faydalarını göstermeyip birbirini nötrlüyor. Demir yönünden oldukça zengin olan pekmez vücuttaki kan hücrelerinin oluşumunu sağlayarak kansızlığa iyi geliyor. Ancak uzmanlar kalsiyum ve demir yüklü besin maddelerinin birlikte tüketilmesi durumunda vücuda bir katkı sağlamadan vücuttan atıldığını söylüyor. Bu durumda demir yüklü pekmezle kalsiyum deposu yoğurt bir araya geldiğinde vücuda hiçbir fayda sağlamıyor ve yalnızca kilo aldıran bir gıda oluyor.

  Vücuttaki demir eksikliğinin anemiye dönüşmemesi adına dikkatli olmakta yarar var.

  YAZININ DEVAMINI GÖR