Eşek Sütünün Bilinmeyen Faydaları

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Mısır Neden Süt ile Haşlanır?

  Mısır Neden Süt ile Haşlanır?

  2 yıl önce

  Mısır oldukça sert yapıda bir bitki. Tadına doyamadığımız bu lezzeti bu sert haliyle tüketmemiz elbette olanaksız. En çok haşlanarak tüketilen mısırın yumuşacık ve hafif bir tadı olması için ihtiyacımız ola tek şey süt. Daha hızlı pişen ve daha lezzetli mısırlar istiyorsak bakalım sütten nasıl yardım alabiliriz.  

  Nasıl haşlarız?

  Aldığınız mısırların kabukları soyulmamışsa soyun ve yapraklarının bir kısmını kenara ayırın. Püsküllerini temizleyip yıkadıktan sonra bir düdüklü tencerenin içine alın. (Düdüklü tencereniz yoksa normal tencere de olur.) İçerisine ayırdığınız yaprakları ilave edin ve tencerenin yarısına kadar su doldurun. 1 yemek kaşığı toz şeker ve bir miktar tereyağını da ekledikten sonra son olarak sihirli dokunuşunuzu gerçekleştirin ve 1 su bardağı sütü ilave edin! Mısırınızın sertliğine göre pişirme süresini ayarlayın ve piştikten çıkarıp tereyağı ile tuzunu da ilave ederek servis edin veya dilerseniz ayıklayarak salatalarınızın yemeklerinizin içine koyun. Afiyet olsun!

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Ispanağın Besin Değeri ve Faydaları

  Ispanağın Besin Değeri ve Faydaları

  1 yıl önce

  Ispanak kış aylarının vazgeçilmez sebzeleri arasında yer alıyor. Tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi ıspanağın da özellikle hastalıklardan korunmada sağlığımıza önemli katkıları bulunuyor. Ancak ıspanağın bu faydalarından yararlanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Ispanağın, hazırlandıktan hemen sonra bekletilmeden yenilmesi büyük önem taşıyor. Aksi takdirde buzdolabında bile olsa bekletilmesi halinde ıspanağın besin değeri düşüyor ve kısa süre içerisinde çürüme sürecine giriyor. Bu sebeple eğer ıspanak yemeği ya da ıspanak kullanacağınız bir yemek yapacaksanız, günlük olarak hemen tüketebileceğiniz miktarda alıp, hızla pişirerek aynı gün yemeniz gerekiyor.

  Ispanak bol miktarda C, E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Bu nedenle besin değeri yüksektir.

  Ispanak, içerdiği A vitamini nedeniyle göz sağlığı için yararlıdır.

  Ispanak, sağlık açısından önemli bir risk olan pıhtılaşmayı yavaşlatır, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

  Yüksek tansiyonu düşürmede faydalıdır.

  Zengin lif miktarı ile kabızlığı önler.

  Vücudun kan yapımına katkıda bulunur.

  Ispanağın bir diğer önemli etkisi ise kansere karşı koruyucu etki göstermesidir.

  Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunan ıspanak hafızanın güçlenmesini sağlar ve barındırdığı beta karoten ve folik asit yardımı ile Alzheimer gelişmesi ihtimalini azaltır.

  Kış aylarının vazgeçilmezi olan bu bitkiyi düzenli olarak tüketenler hem enerji alır hem de kaslarını güçlendirir.

  Karaciğerin temizlenmesine katkıda bulunur.

  Ispanağın içerisindeki magnezyum metabolizmayı hızlandırır.

  Kadınların özellikle hamilelik dönemlerinde ihtiyaç duydukları folik asidi elde etmelerinin en doğal yolu ıspanak yemekten geçer. Çünkü ıspanakta bolca folik asit bulunur.

  Ispanağın bir diğer faydası ise kemik gelişimine katkıda bulunmasıdır. Ispanakta bulunan K vitamini menopoz sonrası kemik erimesi ihtimalini düşürür.

  Cilt sağlığına katkıda bulunur.

  YAZININ DEVAMINI GÖR