Enfes Bir Tavuk Eti Pişirmenin Sırları

Diyabet Hastalarına Özel 7 Tatlı
geri
Diyabet Hastalarına Özel 7 Tatlı
Mısır Neden Süt ile Haşlanır?
ileri
Mısır Neden Süt ile Haşlanır?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Potasyum Eksikliğini Gösteren 7 Belirti

  Potasyum Eksikliğini Gösteren 7 Belirti

  1 yıl önce

  Muz, patates, yer elması ve avokado gibi sağlıklı olduğu bilinen bazı meyve ve sebzelerin içerisinde bolca bulunan potasyum, eksikliğini vücutta bakalım ne şekilde hissettiriyor.


  • Belirgin bir sebep yokken yorgunluk ve halsizlik durumu yaşanıyorsa.

  • Kaslarda beklenmedik güçsüzlük, kol ve bacaklarda kramp durumu ortaya çıkıyorsa.

  • Yüksek tansiyon durumu, ve ani tansiyon yükselişleri varsa.

  • Eski halinize göre daha iştahsızsanız.

  • Saç dökülmesi, akne problemi ve cilt sağlığında sıkıntılar yaşıyorsanız.

  • Kalp çarpıntısı, kalp ritminde bozulma durumları yaşanıyorsa.

  • Kabızlık sorunu ile sık sık karşılaşıyorsanız.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • B12 Vitamini İçeren 9 Yiyecek

  B12 Vitamini İçeren 9 Yiyecek

  1 yıl önce

  B12 vitamini vücudumuzun sağlıkla çalışmaya devam etmesi için en gerekli maddelerden biri. B12 vitamini gerekli şekilde temin ettiğimizde hücrelerimiz kendilerini daha hızlı bir şekilde yenileyip onarabiliyor.

  Bu vitamin aynı zamanda sağlıklı bir ciltten sağlıklı saçlara, kilo kontrolünden sağlıklı bir kalbe kadar vücudumuza çokça katkıda bulunuyor.

  İşte B12 vitamini içeren yiyecekler:

  #1Yumurta

  Yumurta vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin maddesi. Vücudunuzda B12 vitamini eksikliği varsa her sabah güne 1 haşlanmış yumurta ile başlayabilirsiniz.

  #2Süt ve süt ürünleri

  Süt ve peynir başta olmak üzere birçok süt ürününün içinde de bolca B12 bulunuyor. B12 vitamininden faydalanabilmek için süt ve süt ürünlerini de günlük beslenme düzeninizin içine dahil edebilirsiniz.

  #3Ciğer

  Ciğer, B12 vitamini bakımından en zengin besin maddelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Özellikle kuzu ciğeri tükettiğinizde vücudunuza bol miktarda B12 sağlayabilirsiniz. Günde yaklaşık 100 gram kadar ciğer tüketmeniz ihtiyacınız olandan bile fazla B12 vitamini almanızı sağlayabiliyor.

  #4Kırmızı et

  Bir başka hayvansal üründe, yani kırmızı etlerde de bol miktarda B12 bulunuyor. Özellikle kuzu ve sığır etinde fazlasıyla bulunduğu söylenen B12 vitaminini temin edebilmek için her gün olmasa da belli bir rutinde kırmızı et tüketmeliyiz.

  #5Balık

  Tıpkı kırmızı et gibi deniz ürünleri de B12 vitamini bakımından zengin hayvansal gıdalardan. Özellikle uskumru, somon, lüfer ve ton balığının içinde bolca bulunuyor.

  #6Deniz ürünleri

  Deniz ürünlerinin aslında birçoğu B12 vitamini bakımından zengin. Özellikle balık yumurtası, ahtapot, istiridye ve midye tükettiğinizde vücudunuza ihtiyacı olan B12 vitaminini sağlayabiliyorsunuz.

  #7Ginkgo biloba

  Herhangi bir hayvansal ürünü asla tüketmiyorsanız çare burada! Birçok vegan ve vejetaryen için sorun haline gelen B12 vitamini eksikliğini giderebilmek için destek alabileceğiniz besinler mevcut. Ginkgo biloba, genellikle çay olarak tüketilen ve aktarlardan rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir bitki. B12 bakımından ise oldukça zengin besin maddelerinden biri.

  #8Avokado

   Avokado, mutfak kültürümüze yeni yeni giren fakat kesinlike daha çok girmesi gereken besinlerden çünkü B12 vitamini bakımından oldukça zengin. B12 eksikliği çekiyorsanız destek alabileceğiniz besinlerden biri.

  #9Kahvaltılık gevrek

  Evet doğru duydunuz! Kahvaltılık gevreklerinin içinde de B12 vitamini bulunuyor. Ancak elbette hepsinde değil. Bu gevrekleri almadan önce iyi araştırmanız ve B12 vitamini içerdiğinden emin olup tüketmelisiniz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR