En İyi Mutfağa Sahip 10 İl

Turşu Yapmanın Püf Noktaları
geri
Turşu Yapmanın Püf Noktaları
Yağ Yakıcı 10 Besin Maddesi
ileri
Yağ Yakıcı 10 Besin Maddesi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Zekayı Geliştiren 5 Gıda

  Zekayı Geliştiren 5 Gıda

  3 yıl önce

  Yediğimiz gıdaların zekamız üzerinde herhangi bir etkisi bulunmakta mıdır? Bu sorunun cevabını kısaca “evet” olarak cevaplayabiliriz. Dengeli ve sağlıklı beslenme birey üzerinde etkisi olduğu gibi alınan gıdaların zekanın gelişiminde bir etki ettiğini su götürmeyen bir gerçek. Bunu şu şekilde açıklyabiliriz. Ağır yağlı bir hamburger ya da mantı yedikten sonra kendimizi nasıl hissediyoruz? Kuşkusuz ağır ve hantal ve uykusu gelen birisi oluyoruz. Bu yazımızda sizin için zekaya olumlu katkıda bulunan 5 yiyeceği sizin için araştırdık. 

  #1Balık

  Düzenli olarak balık tüketimi hafıza kaybı riskini %20 oranında azaltmaktadır. 

  #2Kahve

  Sahip olmuş olduğu kafein maddesi, zihni uyandırıcı bir etkiye sahiptir. Bu yüzden dolayı dikkatinizi toplamaya yardımcı olur. 

  #3Su

  Dehidrasyon, dikkatinizi toplama ve bilgileri hatırlama kapasitenizi etkiler. Günde en az 1.5 litre su tüketmeliyiz. 

  #4Yulaf

  Sindirimi yavaş ama yüksek miktardaki enerji ile zihnin açık kalmasını sağlar. 

  #5Yumurta

  Klorin kaynağı olan yumurta hafıza ve beyni güçlendirici etkiye sahiptir. Hafıza kaybının önlenmesini sağlar. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Farklar

  Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Farklar

  3 yıl önce

  Her ikisi de kabartıcı özellik taşıyan maddeler fakat kabartma tozu ve karbonat arasında yapısal olarak ciddi farklar mevcut. Karbonatın içerisinde saf sodyum bikorbonat olarak bilinen kimyasal bir madde var ve bu madde oldukça güçlü bir yapıda olduğu için doğru miktarlarda kullanılması önemli. Aksi halde çok fazla kabararak hamurlarınızın tadını bozabilir. Karbonat, özellikle içerisinde limon suyu, sirke gibi asidik maddelerin olduğu tariflerde kullanılması gereken malzemelerden. 

  Karbonat bu malzemelerle tepkimeye girerek karbondioksit açığa çıkarır ve hamurunuzun kabarmasını sağlar. Peki kabartma tozu olmadığı durumlarda karbonat kullanmak isterseniz ne kadar kullanmanız gerekir? Asla aynı oranda kullanmamanız gerekiyor elbette. 1 paket karbonat 1 paket kabartma tozuyla aynı etkiyi yaratmaz. 1 paket kabartma tozu isteyen tariflerin içerisine 1,5 - 2 çay kaşığı kadar karbonat ilave edip, üzerine birkaç damla limon suyu ekleyerek etkisini ortaya çıkarabilirsiniz. 

  Kabartma tozu ise karbonat ve kimyasal bir sıvının birleşimi sonucunda elde edilen bir madde. Karbonatın aksine tepkimeye girmek için herhangi bir asidik malzemeye gerek duymuyor ve üretiliş amacı olan kabartma görevini ekstra bir ürüne ihtiyacı olmadan gerçekleştiriyor.

  YAZININ DEVAMINI GÖR