Dut Kurusunun 10 Faydası

Ev Yoğurdu Neden Çabuk Ekşir?
geri
Ev Yoğurdu Neden Çabuk Ekşir?
Cilt Dostu Avokado Maskesi
ileri
Cilt Dostu Avokado Maskesi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Soğan Mı? Sarımsak Mı?

  Soğan Mı? Sarımsak Mı?

  Mutfağımızın en vazgeçilmez besinlerinden olan soğan ve sarımsağın, yemeklerimize lezzet katmakla kalmayıp faydaları ile mucize besinler olarak listelerde yer alıyor.

  Sarımsak ve soğan geçmişten günümüze kalmış en doğal ilaçtır. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetiştirilen, üretimi sık ve ulaşımı kolay olan soğan ve sarımsağın, insan sağlığında ki yeri oldukça fazladır. Birçok hastalıktan koruyan ve şifa olan sarımsak soğan ikilisi uzmanlar tarafından sıkça tüketilmesi öneriliyor. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar neticesinde grip, nezle, astım gibi enfeksiyonlarda soğan ve sarımsağın birlikte tüketilmesi önemlidir. 

  Kolesterolün dengelenmesini sağlayarak inme, felç ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

  Kan şekerinin dengeli bir seviyede tutulmasını sağlar ve olası yan etkilerinin vereceği hasarları azaltır.

  Sindirim sistemi için çok faydalıdır, bağırsaklardaki iltihapları temizler ve içerdiği lifler sayesinde mide sağlığını korur.

  Cilt sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır, hücrelerin yenilenmesi ve hastalıklara karşı direncini arttırır.

  Güçlü bir antibiyoktik olan sarımsak enfeksiyonlara karşı savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Kalp dostu olan sarımsak, kan dolaşımını hızlandırarak kalp krizi ve felç geçirmeye neden olabilecek damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

  Kansere yakalanma riskini azaltır.

  Pankreas ve kolon kanserini önleyici özelliği vardır. Kanserli hücrelerin gelişimini yavaşlatır.

  Alzheimer hastalığına iyi gelir.

  Kan şekeri seviyesini düşürür.

  Kemik sağlığı içinde önemli bir besin kaynağıdır. Yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarına karşı iskeleti korur.

  Cilt ve deri üzerinde meydana gelen yanık ve diğer hastalıklarda uygulanabilir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

  Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

  Bağışıklık sistemi ve onu güçlendirmek tüm vücut için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi sadece sağlıklı beslenme ile değil kişisel temizlik ve hijyen gibi sağlık ile ilgili tüm yapılması gerekenleri koordineli ve gerektiği şekilde yapılmasıdır. Aşağıdakilerin yanı sıra sebzelerin ve meyvelerin doğal faydalarından faydalanmayı ve bu gibi dönemlerde bağışıklık sisteminize dikkat etmeyi eksiltmeyin.

  Bitter Çikolata

  lezzetli olduğu kadar besleyici ve yararlıdırda. Antioksidan kaynağıdır ve bu antioksidanlar vücudu serbest radikallerolan zararı olan atıklardan korur.Serbest radikaller vücutta bir çok hastalığa sebep olabilir ve hücrelere zarar verebilir. Bu nedenle kaloriside hesaba katılarak şekersiz bitter çikolata tüketmek daha iyi olacaktır.

  Zerdeçal

  Çoğu kişi baharat olarak yemeklerde kullandığı baharattır. Zerdeçal tüketirken kurkumin maddesi etkinliğini artırmak için karabiber ve zeytinyağı da kullanmak gerekir. Zerdeçalın içeriğindeki kurkumin, bazı bitkisel destek ürünlerinde de kullanılır.

  Ispanak

  C vitamini, E vitamini dahil olmak üzere birçok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemi güçlendirme için tercih edilebilir. Bunun haricinde ıspanak içerdiği besinlerle hücre bölünmesine ve DNA onarımına yardımcı olur.

  Sarımsak

  Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer kış hastalıkların önlenmesinde yaygın olarak kullanılır. Bu sebeple yemeklerde kullanımı hem lezzet hem sağlık açısından önerilir.

  Kefir

  Canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir. Düzenli kefir tüketimi bakteriler ile savaşır ve antioksidan aktivitesinin artmasına sebep olur. Bu nedenle düzenli tüketimi etkili olacaktır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR