Dünyanın En Sağlıklı Baharatı: Sumak

Nane Nedir ve Nane Yağının Etkileri Nelerdir?
geri
Nane Nedir ve Nane Yağının Etkileri Nelerdir?
Limon Kabuğunu Nasıl Değerlendirilir?
ileri
Limon Kabuğunu Nasıl Değerlendirilir?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Güneş Lekesine Karşı Ne Yapılmalı?

  Güneş Lekesine Karşı Ne Yapılmalı?

  1 yıl önce

  Güneş Lekesi Nasıl Önlenir?

  Güneşin dik olarak geldiği öğle saatlerinde mümkün oldukça dışarıya çıkmayın.

  2-3 saate bir güneş kremi cildinize uygulayın

  Güneş ciltteki nemi azaltır, bunun için nemlendirici kremler kullanın.

  Güneş Lekesine Ne İyi Gelir?

  Yumurtayı köpürene kadar karıştırdıktan sonra yoğurt ilave edip karıştırın en son olarak 3 damla limonu koyup karıştırın. Oluşan karışımı güneş lekesi olan ve meyilli alanlara sürün, kuruduktan sonra ılık bir su ile temizleyin.

  Maya ve limonu bir kasede karıştırın ve ellerinize sürün yarım saat sonra yıkayın.

  Limon

  Sadece güneş lekeleri için değil sivilce izleri ve yaşlılık lekeleri içinde kullanılan doğal bir ağartıcıdır. Suyunu veya kesilmiş bir parça limonu yüzünüze sürmeniz yeterlidir. 

  Elma Sirkesi

  Organik sirke kullanırsanız güneş lekeleriniz daha kısa sürede azalacaktır. Kullanımı limonla aynıdır. 

  E Vitamini

  E vitamini içeren kremler etkili bir çözümdür. Ayrıca çinko takviyesi cildinize iyi gelecektir. 

  Yaban Mersin

  Antioksidan özelliği ile yaban mersini güneşin ciltte oluşturduğu zararlı etkileri yavaşlatır ve yaşlanma sürecini geciktirir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Sağlıklı Beslenme Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

  Sağlıklı Beslenme Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

  2 yıl önce

  Çevremizde diyet yapmış birini görünce hemen sırlarını sorar hatta diyet listesini isteyip aynı diyeti uygulayıp kilo vermeyi bekler ama sonuç alamayız. Neden mi? Çünkü her vücut kendisine özeldir ve herkesin vücuduna aldığı besine karşı toleransı farklıdır. Bu nedenle bir kişide olumlu olan bir beslenme şekli, sizde aynı etkiyi göstermeyebilir. Sağlıklı beslenme konusunda özellikle internette dolaşan o kadar çok bilgi kirliliği var ki bunun önüne geçmek her gün milyonlarca bilginin ve içeriğin girildiği internet ortamında imkansız denilebilir. Ancak bu yazımızla en azından sağlıklı yaşam konusundaki yanlış bilgileri zihninizden silebilirsiniz. 

  Light ya da diyet ürünü olarak satılan ürünlerin kilo aldırmayacağı düşüncesini en başta söyleyebiliriz. Çünkü light yazısını görünce bardak bardak kola içip, paket paket diyet bisküvisi yiyebiliriz. Bu en büyük yanlışlardan biridir, çünkü her ne kadar kalorisi azaltılmış da olsa kilo aldırmayacağı anlamına gelmiyor. Hatta içeriğiyle oynandığı için diğer ürünlerden daha az sağlıksız olduğunu söyleyemeyiz. 

  Karbonhidratsız beslenmeye çalışılması da diğer büyük yanlışlardan biridir. Bu aynı zamanda yağsız beslenmeye çalışanlar için de geçerli olan en büyük yanlışlardandır. Çünkü vücudun yağa da karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Burada dikkat etmeniz gereken bu yağı ve karbonhidratı nereden ve ne kadar miktarda aldığınızdır. Mesela yağı bir balık ürününden de alabilirsiniz bir paket cipsten de. Hangisinin sağlıklı seçenek olduğunu söylemeye bile gerek yok. 

  Asitli içecek içeceğinize meyve suyu için mantığı bir nevi doğrudur, eğer içtiğiniz meyve suyu doğal ise. Paket meyve suyu alıyorsanız içtiğiniz içeceğin koladan ya da diğer asitli içeceklerden hiçbir farkı yoktur. Bu nedenle içecek konusunda önemli olan kalorisi ya da asiti değil doğallığıdır. Ayrıca doğal meyvelerden yapılmış bir meyve suyu bile olsa sınırını bilmeniz gerekmektedir. Çünkü meyveden alacağınız fazla şeker size kilo olarak geri dönecektir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR