Dukan Diyeti Seyir Evresinde Hangi Gıdalar Tüketiliyor?

Azıda Çoğuda Zarar
geri
Azıda Çoğuda Zarar
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
ileri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • B12 Vitamini İçeren 9 Yiyecek

  B12 Vitamini İçeren 9 Yiyecek

  10 ay önce

  B12 vitamini vücudumuzun sağlıkla çalışmaya devam etmesi için en gerekli maddelerden biri. B12 vitamini gerekli şekilde temin ettiğimizde hücrelerimiz kendilerini daha hızlı bir şekilde yenileyip onarabiliyor.

  Bu vitamin aynı zamanda sağlıklı bir ciltten sağlıklı saçlara, kilo kontrolünden sağlıklı bir kalbe kadar vücudumuza çokça katkıda bulunuyor.

  İşte B12 vitamini içeren yiyecekler:

  #1Yumurta

  Yumurta vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin maddesi. Vücudunuzda B12 vitamini eksikliği varsa her sabah güne 1 haşlanmış yumurta ile başlayabilirsiniz.

  #2Süt ve süt ürünleri

  Süt ve peynir başta olmak üzere birçok süt ürününün içinde de bolca B12 bulunuyor. B12 vitamininden faydalanabilmek için süt ve süt ürünlerini de günlük beslenme düzeninizin içine dahil edebilirsiniz.

  #3Ciğer

  Ciğer, B12 vitamini bakımından en zengin besin maddelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Özellikle kuzu ciğeri tükettiğinizde vücudunuza bol miktarda B12 sağlayabilirsiniz. Günde yaklaşık 100 gram kadar ciğer tüketmeniz ihtiyacınız olandan bile fazla B12 vitamini almanızı sağlayabiliyor.

  #4Kırmızı et

  Bir başka hayvansal üründe, yani kırmızı etlerde de bol miktarda B12 bulunuyor. Özellikle kuzu ve sığır etinde fazlasıyla bulunduğu söylenen B12 vitaminini temin edebilmek için her gün olmasa da belli bir rutinde kırmızı et tüketmeliyiz.

  #5Balık

  Tıpkı kırmızı et gibi deniz ürünleri de B12 vitamini bakımından zengin hayvansal gıdalardan. Özellikle uskumru, somon, lüfer ve ton balığının içinde bolca bulunuyor.

  #6Deniz ürünleri

  Deniz ürünlerinin aslında birçoğu B12 vitamini bakımından zengin. Özellikle balık yumurtası, ahtapot, istiridye ve midye tükettiğinizde vücudunuza ihtiyacı olan B12 vitaminini sağlayabiliyorsunuz.

  #7Ginkgo biloba

  Herhangi bir hayvansal ürünü asla tüketmiyorsanız çare burada! Birçok vegan ve vejetaryen için sorun haline gelen B12 vitamini eksikliğini giderebilmek için destek alabileceğiniz besinler mevcut. Ginkgo biloba, genellikle çay olarak tüketilen ve aktarlardan rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir bitki. B12 bakımından ise oldukça zengin besin maddelerinden biri.

  #8Avokado

   Avokado, mutfak kültürümüze yeni yeni giren fakat kesinlike daha çok girmesi gereken besinlerden çünkü B12 vitamini bakımından oldukça zengin. B12 eksikliği çekiyorsanız destek alabileceğiniz besinlerden biri.

  #9Kahvaltılık gevrek

  Evet doğru duydunuz! Kahvaltılık gevreklerinin içinde de B12 vitamini bulunuyor. Ancak elbette hepsinde değil. Bu gevrekleri almadan önce iyi araştırmanız ve B12 vitamini içerdiğinden emin olup tüketmelisiniz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Dukan Diyeti Seyir Evresinde Hangi Gıdalar Tüketiliyor?

  Dukan Diyeti Seyir Evresinde Hangi Gıdalar Tüketiliyor?

  1 yıl önce

  Dukan diyeti kalıcı olarak kilo vermek isteyenlerin adeta bir yaşam tarzı benimseyerek girdiği bir yoldur aslında. Birçok kişinin yüksek miktarlarda kilo vermesine yardımcı olan bu diyetle evrelerine uyarakverdiğiniz kiloları da koruyabilirsiniz. Evre evre oluşan bu diyetin seyir evresinde tüketilen gıdalar da diğer evrelerden farklı ve hepsinin bir amacı var. 

  Seyir evresinde 1 gün saf protein 1 gün eklenen sebzelerin tüketilebileceği öğünlerle beslenebilirsiniz. Ancak sebze gününde her öğün tüketilmemesi önerilmektedir.

  Nişastalı sebzeler (patates, pirinç, bezelye gibi) yasaklı gıdalar içerisinde bulunmaktadır. Bunun dışında eklenen sebzeleri çiğ, haşlanmış veya fırınlanmış şekilde tüketebilirsiniz. Eklenen sebzeler; domates, salatalık, turp, pazı, pancar, ıspanak, kuşkonmaz, pırasa, patlıcan, marul, taze fasülye, lahana, mantar, kabak, biber, kereviz, rezene, hindiba ve havuç. 

  Karbonhidrat ihtiyacımızı, yani aslında ekmek ihtiyacımızı, nereden karşılayacağız diye düşünüyorsanız cevabı da burada: Her gün 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketebilirsiniz. Yulaf kepeğinin doyurucu etkisiyle yeni tarifler yapabilir, diyetinizi tekdüzelikten ve sıkıcılıktan kurtarabilirsiniz. Krepten ekmeğe birçok tarifin hazırlanabileceği yulaf kepeği ile lif bakımından vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak aynı zamanda da uzun süre tokluk hissini yaşayacaksınız. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR